< 2020 >
9 kwietnia 2020 - Wielkanoc z TVP1 +++ 7 kwietnia 2020 - Poświęcenie pokarmów Pobierz do wydruku >>> +++ 7 kwietnia 2020 - Transmisje na Wielki Tydzień +++ 6 kwietnia 2020 - NIEDZIELA PALMOWA 05.04.2020 +++ 6 kwietnia 2020 - NIEDZIELA PALMOWA „A” 05.04.20 Dzisiaj przypada Niedziela Palmowa, ... +++ 5 kwietnia 2020 - Intencje Mszy Świętych 06.04.2020 – 12.04.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 3 kwietnia 2020 - ZARZĄDZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO W SPRAWIE SPRAWOWANIA CZYNNOŚCI LITURGICZNYCH W CZASIE STANU EPIDEMII zaktualizowane dnia 26 marca 2020 r ... +++ 2 kwietnia 2020 - KOMUNIKAT Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP Praktyka pierwszych piątków i pie ... +++ 2 kwietnia 2020 - Dziś 15. rocznica śmierci Jana Pawła II Dziś mija 15. rocznica śmierci ś ... +++ 1 kwietnia 2020 - Nota Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski w związku z pandemią koronawirusa JEZUS  ŻYJE I CHCE, ABYŚ ŻYŁ W ... +++ webdesign

11 lutego 1858 r. 14-letniej Bernadetcie Soubirous w Lourdes po raz pierwszy objawiła się Matka Boża. W tym roku obchodzimy 160-tą rocznicę tego wydarzenia.

W dniu 11 lutego 1858 r. Bernadetta Soubirous, 14-letnia córka bezrobotnego młynarza, udała się wraz z siostrą i koleżanką aby nazbierać gałęzie do palenia w piecu. Niedaleko rzeki Gave, w grocie skały zwanej Masse Vielle (w dialekcie Massabielle) dziewczynka dostrzegła niezwykłą światłość, z której wyłoniła się postać młodej kobiety. “Spojrzałam w stronę groty – pisała potem – i zobaczyłam, że z jej wnętrza wypłynął złocisty obłok, a tuż za nim wyszła tak niezwykle piękna Pani, jakiej nigdy w życiu nie widziałam. Miała białą szatę, welon także biały, błękitny pasek i żółte róże na stopach. Od razu popatrzyła na mnie, uśmiechnęła się i pokazała mi, bym podeszła do Niej, jak gdyby była moją matką. Cały mój strach zniknął, ale wydawało mi się, że straciłam świadomość tego, gdzie jestem. Przecierałam oczy, zamykałam je, otwierałam, lecz Pani wciąż stała na tym samym miejscu, dalej uśmiechając się do mnie – aż zrozumiałam, że to wszystko nie jest złudzeniem. Nie myśląc o tym, co robię, wzięłam w ręce swój różaniec i uklękłam. Pani skinęła głową na znak aprobaty i sama także wzięła do rąk różaniec, który miała przewieszony przez prawe ramię. Kiedy chciałam zacząć odmawiać różaniec i próbowałam podnieść dłoń do czoła, rękę miałam jakby sparaliżowaną – i dopiero kiedy Pani się przeżegnała, ja mogłam zrobić to samo. Jednak modliłam się sama, a Pani tylko przesuwała paciorki różańca w palcach, nie mówiąc nic. Dopiero na końcu każdej dziesiątki różańca odmawiała ze mną Chwała Ojcu… Kiedy skończyłam, dała mi znak, abym się do niej zbliżyła, ale się nie ośmieliłam. Wtedy nagle znikła”.

Matka Boża ukazywała się Bernadettcie 18 razy, ostatnie miało miejsce 16 lipca. Podczas szesnastego objawienia — 25 marca 1858 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, „Piękna Pani” — jak nazywała ją Bernadetta — wyjawiła, kim jest, zwracając się do dziewczynki w dialekcie: „Que soy era Immaculada Councepciou” -„Jestem Niepokalane Poczęcie”. Jest to odczytywane jako potwierdzenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, który ogłosił Papież Pius IX  8 grudnia 1854 r

Jednocześnie Lourdes będzie miejscem obchodów 26. Światowego Dnia Chorego, dzień ten szczególnie zyskuje uroczysty charakter .

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II. Papież wyznaczył  na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Jest to dzień szczególnej pamięci o wszystkich chorych, cierpiących oraz tych, którzy ich leczą i pielęgnują.

Od pierwszego uznanego za cud uzdrowienia Catherine Lapatie Lourdes stało się „miejscem cudów”,

Chorzy i niepełnosprawni są wizytówką tego sanktuarium, jak nigdzie indziej na świecie.  Przez ostatnie 160 lat do Lourdes przybyły blisko trzy miliony chorych. Według oficjalnych danych co roku przyjeżdża tu 80 tyś. ludzi z problemami zdrowotnymi i wielu innych, których cierpienia nie są zauważalne gołym okiem.

W każdym Kościele czeka na nas Maryja Matka Boga. Ale są miejsca, które Maryja wybrała w sposób szczególny i zaprasza do nich swych czcicieli oraz tych, którzy szukają pomocy, pocieszenia czy uzdrowienia na duszy i ciele. Do takich należy Lourdes.