Msze Święte

Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00

Liturgia Dnia


Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej


< 2019 >
Maj
PnWtŚrCzwPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 1. Przeżywamy dziś uroczystość Najświętszej Trójcy, która rozpoczyna tak zwany okres zwykły w roku liturgicznym. Dzisiaj Kościół przypomina nam, że Bóg jest Jeden w Trzech Osobach i ze szczególną czcią wypowiada słowa modlitwy: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”.
 2. Wyrazem naszej wiary w Trójcę Świętą jest również nasz udział w nabożeństwach czerwcowych, podczas których w szczególny sposób oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Są one odprawiane w naszym kościele codziennie w połączeniu z godziną głównej Mszy Świętej, a w niedziele o godz. 15:00 lub 12:00. Dziś wyjątkowo to nabożeństwo zostanie odprawione na zakończenie Mszy Świętej o godz. 10:00.
 3. Dzisiejsza niedziela to trzecia w miesiącu, dlatego przed Mszą Świętą o godz. 10:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy przed Mszą Świętą o godz. 10:00 od maja do października.
 4. Dzisiaj w sąsiedniej parafii Pawłowo doroczny odpust ku czci Świętego Antoniego z główną Mszą Świętą o godzinie 12:00 oraz rozpoczęcie Misji Parafialnych.
 5. Dzieci ze szkoły podstawowej otrzymują jeszcze dwie pamiątki niedzielnych Mszy Świętych, dzisiaj i za tydzień. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w niedzielę 30 czerwca po zakończeniu Mszy Świętej o godz. 10:00.
 6. Z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka, a także zbliżającego się Dnia Ojca – Rada Duszpasterska oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej serdecznie zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego świętowania w ramach VIII Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się na placu przy plebanii po Mszy Świętej o godzinie 12:00. W programie m.in. występ zespołu „Dekalog” oraz naszych śpiewających Seniorów i dziewcząt ze szkoły podstawowej, które 6 czerwca w Siedlcach zajęły I miejsce w wojewódzkim przeglądzie piosenki promującej zdrowie. Poza tym różne gry, zabawy i konkursy z nagrodami dla wszystkich, prowadzone przez grupę animacyjną TAKT z Przasnysza. Ponadto strefa malucha oraz strefa wesołego miasteczka, pląsy i zabawy w wykonaniu czernickich harcerzy, a także mały koncert naszych „młodych talentów” i nie tylko. W czasie pikniku kuchnia węgierska, żurek, pierogi, przysmaki z grilla i kuchni regionalnej oraz kiełbaska przygotowana przez myśliwych. Wieczorem ognisko z zespołem „Kwadrans”, a na koniec niespodzianka dla wytrwałych. Dodatkowe atrakcje to przejażdżki drezynami, pokazy jazdy konnej, zapoznanie z miłymi zwierzątkami o nazwie alpaki oraz pokaz sprzętu policyjnego i pożarniczego. Ponadto podstawowe porady medyczne i pokazy udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu naszej Służby Zdrowia oraz Harcerskiej Drużyny „Renibus” przy współpracy ze Szkołą Medyczną w Przasnyszu. Patronat medialny objęło Katolickie Radio Diecezji Płockiej. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i wspólnego świętowania. Dziękujemy naszym dobroczyńcom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają zorganizowanie Święta Rodziny w naszej parafii. Szczególne podziękowania dla Fundacji „SCALAM – prostujemy drogi życia” w Przasnyszu oraz Urzędu Gminy i Szkoły Podstawowej w Czernicach Borowych.
 7. Czwartek 20 czerwca to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tradycji nazywana Bożym Ciałem. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 i 12:00, po której wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Na znak naszego szacunku dla Chrystusa Eucharystycznego zachęcam do dekoracji naszych domów. Zapraszam też całą asystę procesyjną, poczty sztandarowe, druhny i druhów strażaków, służbę liturgiczną, dziewczęta sypiące kwiatkami, „dzieci fatimskie” oraz dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej i odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Boże Ciało to uroczystość nakazana, dlatego katolików obowiązuje udział w liturgii Mszy Świętej. Przed procesją eucharystyczną poświęcenie odnowionego feretronu ku czci Matki Bożej Różańcowej. Strażaków z naszej jednostki OSP prosimy o pomoc organizacyjną.
 8. Bardzo proszę o przygotowanie czterech ołtarzy przez następujące miejscowości naszej parafii: przy posesji p. Kościug – Chrostowo Wielkie, przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe,  przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki,  przy posesji p. Pikus – Chojnowo, Chojnówka i Kolonia Chojnowo. Ołtarz na Boże Ciało z Czernic Borowych wykonują mieszkańcy ulicy Długiej i Bagiennej. Mieszkańcy tych ulic przygotowują również wieniec dożynkowy na dożynki parafialne.
 9. Przed nami jeszcze dwa poświęcenia pól w naszej parafii. W sobotę 22 czerwca poświęcenie pól w miejscowości Czernice Borowe, które rozpocznie się Mszą Świętą w kościele o godz. 14:00 oraz w czwartek 27 czerwca na zakończenie dawnej oktawy Bożego Ciała w miejscowości Jabłonowo, Kuskowo, Zalesie i Chrostowo Wielkie. Msza Święta o godz. 14:00. Podczas poświęcenia pól w Czernicach Borowych odbędzie się również poświęcenie kapliczki ku czci Świętego Jana Nepomucena przy ulicy Kościelnej.
 10. Słowa podziękowania za złożone ofiary z okazji poświęcenia pól dla mieszkańców Chojnówki, Chojnowa, Kolonii Chojnowo oraz mieszkańców Dzielina.
 11. W środę 19 czerwca zakończenie roku szkolnego i katechetycznego dla dzieci i młodzieży. Uroczysta Msza Święta w intencji społeczności Szkoły Podstawowej zostanie odprawiona w poniedziałek 17 czerwca o godzinie 9:00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy dziękczynnej.
 12. Zbiórka Liturgicznej Służby Ołtarza została zaplanowana w najbliższą sobotę 22 czerwca o godz. 10:00.
 13. W następną niedzielę 23 czerwca w naszej parafii odpust ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników. O godzinie 12:00 Suma Odpustowa z obrzędem poświęcenia dwóch odnowionych ołtarzy bocznych, którą odprawi J.E. biskup Roman Marcinkowski.
 14. Do udziału w głównej Mszy Świętej odpustowej oraz procesji eucharystycznej zapraszam całą asystę, służbę liturgiczną, poczty sztandarowe, dziewczęta sypiące kwiatkami, „dzieci fatimskie”, druhny i druhów strażaków.
 15. Dzisiaj w parafii pw. Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników Ciechanowie o godz. 15:00 odbędą się diecezjalne uroczystości 20-lecia beatyfikacji płockich biskupów męczenników. Mszy Świętej koncelebrowanej będzie przewodniczył Biskup Płocki Piotr Libera.
 16. Czernickie Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie, Ochotnicza Straż Pożarna, Radni i Sołtys Czernic Borowych przy współpracy z Parafią zapraszają do wspólnego przeżywania Nocy Świętojańskiej, które odbędzie się w niedzielę za tydzień 23 czerwca o godz. 18:00 na łące parafialnej. W programie m.in. tradycyjne wianki na wodzie, ognisko, poczęstunek z grilla oraz zabawa taneczna.
 17. Dziękujemy razem z panem kościelnym Tomaszem za pomoc przy koszeniu trawy kilku mieszkańcom Miłoszewca z panem sołtysem Tadeuszem Pszczółkowskim na czele i prosimy o pomoc przy sprzątaniu kościoła mieszkańców Nowych Czernic w najbliższą sobotę 22 czerwca, która wprawdzie nie jest ostatnią sobotą miesiąca, ale jest to sobota przed odpustem parafialnym. Początek pracy ok. godz. 9:30.
 18. Zapraszamy do szkoły. Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu jest szkołą publiczną i całkowicie bezpłatną, kształcącą w kierunkach ważnych społecznie, takich jak: opiekun medyczny, technik masażysta, terapeuta zajęciowy, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka środowiskowa, technik usług kosmetycznych, jak też w trybie zaocznym nowość – opiekunka dziecięca. Serdecznie zapraszamy – rekrutacja już trwa. Kontakt telefoniczny: 29 756 30 51, e-mail: sekretariat@zmsp-przasnysz.pl
 19. W tych dniach księża obchodzą rocznice święceń kapłańskich. Wśród nich jest również mój rocznik, przeżywający w tym roku srebrny jubileusz święceń kapłańskich, które w grupie czternastu diakonów przyjęliśmy w katedrze płockiej 11 czerwca 1994 r. z rąk śp. abp. Zygmunta Kamińskiego. Bardzo dziękuję za pamięć w tych dniach, okazywaną życzliwość, a przede wszystkim dar modlitwy.
 20. Wszystkim parafianom i naszym gościom, którzy przeżywają w tym tygodniu swoje osobiste święta, szczególnie imieniny i urodziny oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, składamy najlepsze życzenia. Chorych wspieramy modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 21. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 17 czerwca (poniedziałek) – Święty Albert Chmielowski (1845-1916). Zakonnik i rozmodlony pokutnik, który odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, dzieląc los z najuboższymi i pragnąc przywrócić im utraconą godność. Był utalentowanym malarzem, a jednak z miłości do Boga i do ludzi zrezygnował z kariery i zamieszkał wraz z bezdomnymi. Jest założycielem zgromadzeń zakonnych albertynów i albertynek, których zadaniem jest pomoc najuboższym. To on nas uczy, że trzeba być „dobrym jak chleb”.
 • 21 czerwca (piątek) – Święty Alojzy Gonzaga (1568-1591). Zrezygnował z kariery i bogactwa, zmarł jako kleryk jezuicki opiekujący się chorymi podczas zarazy w Rzymie.
 1. Uroczystość Trójcy Świętej zachęca nas, aby dążyć do jedności, która jest możliwa nawet wtedy, gdy ludzie nie darzą się sympatią. Na trud tworzenia jedności pośród nas, z pamięcią o naszej wspólnocie parafialnej, niech Bóg nam pobłogosławi.
DATA GODZINA

TREŚĆ INTENCJI

PONIEDZIAŁEK

17.06.19

9:00 Msza Święta w intencji społeczności Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej z okazji zakończenia roku szkolnego i katechetycznego.
16:30 Śp. Włodzimierz Chmieliński – 18. rocznica śmierci.
WTOREK

18.06.19

17:00 Śp. Marianna Komorowska – 3. intencja po pogrzebie. Następna Msza Święta 12.08.2019, godz. 16:30.
ŚRODA

19.06.19

16:30 Śp. stryj Stanisław Kobyliński oraz rodzice Lucjan i Władysława, dziadkowie Kobylińscy i Siekliccy – rocznica śmierci Stanisława.
CZWARTEK

20.06.19

10:00 Śp. Stanisław Łąkowski – Msza Święta z okazji Dnia Ojca.
12:00 Msza Święta za Parafian i Gości.
PIĄTEK

21.06.19

16:30 Śp. rodzice Lucjan i Natalia Kakowscy oraz Danuta Barbara Kakowska – 2. rocznica śmierci.
17:00 Śp. Krystyna i Adam Grabowscy – rocznica śmierci Krystyny.
SOBOTA

22.06.19

9:00 Śp. Bonifacy Kocięcki – Msza Święta z okazji Dnia Ojca, intencja Donaty Skonieckiej z rodziną.
14:00 Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność dla mieszkańców miejscowości Czernice Borowe z okazji poświęcenia pól.
NIEDZIELA

23.06.19

10:00 Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność codziennego życia dla Sebastiana Górskiego z okazji 18. rocznicy urodzin.
Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność codziennego życia dla Łukasza Rupińskiego z okazji 18. rocznicy urodzin.
12:00 Msza Święta za Parafian i Gości z okazji odpustu ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników.
15:00 Mszy Świętej nie będzie.
 1. Dzisiejsza niedziela to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nazywana jest w tradycji Kościoła Pięćdziesiątnicą, ponieważ przypada dokładnie pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu. W tradycji ludowej nosi nazwę Zielonych Świątek. Liturgia dzisiejszego dnia ukazuje nam różnorodne dary związane z obecnością Ducha Świętego w naszym życiu. Podstawowym jest dar pokoju i jedności oraz dar pojednania.
 2. W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego przypada święto Maryi Matki Kościoła, które zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich podczas Soboru Watykańskiego II.
 3. Niedziela Zesłania Ducha Świętego jest zakończeniem okresu wielkanocnego w liturgii Kościoła. Następna niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy możliwość spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej w tym roku.
 4. Dzisiaj z okazji drugiej niedzieli miesiąca modlitwę różańcową o godzinie 9:30 prowadziło Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego. W trzecią niedzielę miesiąca za tydzień o godz. 9:30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
 5. Nabożeństwo czerwcowe odprawiamy w dni powszednie zgodnie z godziną Mszy Świętej głównej, a w niedziele w czasie Mszy świętej o godz. 12:00 lub 15:00.
 6. Dzisiaj w naszym dekanacie parafia Święte Miejsce przeżywa odpust z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Uroczysta Suma odpustowa o godz. 12:00.
 7. Za dwa tygodnie w niedzielę 23 czerwca w naszej parafii odpust ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników. O godzinie 12:00 Suma Odpustowa z obrzędem poświęcenia dwóch odnowionych ołtarzy bocznych, którą odprawi J.E. biskup Roman Marcinkowski.
 8. W czwartek 13 czerwca będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich wierność i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. W tym dniu naszą modlitewną pamięcią będziemy wspierać sześciu diakonów naszej diecezji, którzy w najbliższą sobotę otrzymają święcenia kapłańskie.
 9. Poświęcenie pól w tym tygodniu: środa (12 czerwca), godz. 14:00 – Zembrzus Wielki; czwartek (13 czerwca), godz. 15:00 – Chojnówka, Chojnowo i Kolonia Chojnowo; sobota (15 czerwca), godz. 11:00 – Dzielin. Msze Święte są odprawiane w kościele parafialnym.
 10. Słowa podziękowania za złożone ofiary z okazji poświęcenia pól dla mieszkańców Nowych Czernic od strony Zembrzusa i Chrostowa oraz mieszkańców Jabłonowa, mieszkańców Nowych Czernic od strony Chojnowa, mieszkańców Żeber i Kownat oraz mieszkańców Czernic Borowych z ulicy Sadowej, Dolnej i Jasnej.
 11. Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny w Przasnyszu zaprasza do udziału w I Marszu dla Życia i Rodziny, który rozpocznie się Mszą Świętą w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela. Następnie ok. godz. 12:30 uczestnicy Marszu wyruszą spod kościoła i przejdą ulicami miasta do parafii Farnej, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. Dzisiaj Marsze dla Życia i Rodziny odbędą się w całej Polsce w ok. 130 miejscowościach.
 12. Z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka, a także zbliżającego się Dnia Ojca, Rada Duszpasterska oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej serdecznie zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego świętowania w ramach VIII Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się za tydzień na placu przy plebanii po Mszy Świętej o godzinie 12:00. W programie m.in. występ zespołu „Dekalog” oraz naszych śpiewających Seniorów i dziewcząt ze szkoły podstawowej, które 6 czerwca w Siedlcach zajęły I miejsce w wojewódzkim przeglądzie piosenki promującej zdrowie. Poza tym różne gry, zabawy i konkursy z nagrodami dla wszystkich, prowadzone przez grupę animacyjną TAKT z Przasnysza. Ponadto strefa malucha oraz strefa wesołego miasteczka, pląsy i zabawy w wykonaniu czernickich harcerzy, a także mały koncert naszych „młodych talentów” i nie tylko. W czasie pikniku kuchnia węgierska, żurek i pierogi oraz przysmaki z grilla i kuchni regionalnej. Wieczorem ognisko z zespołem „Kwadrans”, a na koniec niespodzianka. Dodatkowe atrakcje to przejażdżki drezynami, pokazy jazdy konnej, zapoznanie z miłymi zwierzątkami o nazwie alpaki, pokaz sprzętu policyjnego i pożarniczego oraz podstawowe porady medyczne. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i wspólnego świętowania. Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają zorganizowanie Święta Rodziny w naszej parafii.
 13. KOMUNIKAT WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W PŁOCKU. Rektorat Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku informuje, że dnia 24 czerwca br. o godz. 10.00 odbędzie się pierwszy termin egzaminów wstępnych dla kandydatów do WSD w Płocku. Wymagane dokumenty należy składać do dnia 28 maja br. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (nr tel. 24/264-32-62 lub nr tel. kom. 694779077). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej oraz na seminaryjnym Facebooku.
 14. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA DIECEZJALNE UROCZYSTOŚCI 20-LECIA BEATYFIKACJI PŁOCKICH BISKUPÓW MĘCZENNIKÓW. Drodzy Księża, Umiłowani Diecezjanie! 13 czerwca 1999 r. podczas Mszy św. odprawianej w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108. męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasach II wojny światowej. Na ich czele byli dwaj płoccy pasterze – abp Antoni Julian Nowowiejski, Biskup Płocki, i jego biskup pomocniczy Leon Wetmański. W tym roku przypada 20. rocznica ich beatyfikacji. Dlatego w niedzielę 16 czerwca 2019 r. serdecznie zapraszam kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, do udziału w diecezjalnych uroczystościach 20-lecia beatyfikacji naszych płockich pasterzy. Odbędą się one w Ciechanowie na terenie jedynej parafii w diecezji płockiej, której patronują Błogosławieni Biskupi Męczennicy. Zgromadźmy się o godz. 14:00 na placu przed świątynią na ciechanowskim Krubinie, by wziąć udział w programie ewangelizacyjnym poświęconym w dużej mierze współczesnym prześladowaniom chrześcijan. O godz. 15:00 zapraszam do uczestnictwa we Msza św. koncelebrowanej, którą będę sprawował w intencji całej wspólnoty diecezjalnej. Będziemy dziękować w niej Bogu, przez wstawiennictwo naszych Błogosławionym Biskupów Męczenników, za wszelkie łaski jakie spływają na nasz Kościół lokalny. Będziemy także prosić Serce Jezusa o pokój na świecie, by nasi bracia i siostry w wierze, zwłaszcza żyjący w krajach muzułmańskich mogli swobodnie wyznawać wiarę w Boga Trójedynego. Jeszcze raz serdecznie zapraszam płockich diecezjan do wyśpiewania wspólnego „Te Deum laudamus” i z serca wszystkim błogosławię. Biskup Piotr Libera.
 15. Zostały zakończone prace za cmentarzem przy budowie schodów i podjazdu oraz częściowym ułożeniu krawężników pod tworzący się parking. Ponadto ułożono 30 metrów bieżących alejki na cmentarzu. Koszt tej inwestycji wyniósł 20 tys. zł. Bardzo dziękuję p. Andrzejowi Rutkowskiemu za sfinansowanie fragmentu nowej alejki, która kosztowała 6.500 zł oraz wszystkim, którzy brali udział w pracach porządkowych.
 16. Na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z ofiar do puszek w ubiegłą niedzielę zebraliśmy 200 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.
 17. W tych dniach miesiąca czerwca poszczególne roczniki księży obchodzą swoje rocznice święceń. We wtorek 11 czerwca mój rocznik (czternastu księży) będzie przeżywał 25. rocznicę święceń kapłańskich. O godz. 11:30 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem Biskupa Płockiego. Jednoczymy się we wspólnej modlitwie.
 18. Życzenia zdrowia i obfitości darów Ducha Świętego przekazujemy solenizantom i jubilatom nowego tygodnia, chorych otaczamy modlitwą, a zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.
 19. W sobotę 8 czerwca po długiej chorobie zmarł ks. kanonik Eugeniusz Klonowski, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Kazimierza w Lucieniu. Miał 69 lat, w kapłaństwie przeżył lat 45. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego zostanie odprawiona w sobotę 15 czerwca o godz.11:00 w kościele parafialnym w Lucieniu. Śp. ks. Eugeniusz Klonowski zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu.
 20. W czwartek 6 czerwca br. w Domu Księdza Seniora w Lublinie zmarł abp Bolesław Pylak, emerytowany metropolita lubelski. Miał 97 lat, przeżył 74 lata kapłaństwa i 53 lata biskupstwa. Był najstarszym polskim biskupem.
 21. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 22. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 10 czerwca (poniedziałek) – Błogosławiony Bogumił, który był biskupem i żył w XII wieku. Po rezygnacji z arcybiskupstwa w Gnieźnie został pustelnikiem. Zasłynął z daru modlitwy i nauczania ubogiej ludności. Jego imię oznacza „miły Bogu”.
 • 11 czerwca (wtorek) – Święty Barnaba, apostoł rodem z Cypru, bliski współpracownik świętego Pawła i towarzysz jego pierwszej podróży misyjnej. Dzieje Apostolskie charakteryzują go jako „człowieka dobrego, pełnego Ducha Świętego i wiary”.
 • 12 czerwca (środa) – Błogosławiony arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski i biskup pomocniczy Leon Wetmański oraz 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej (w diecezji płockiej wspomnienie obowiązkowe).
 • 13 czerwca (czwartek) – Święty Antoni z Padwy. Choć w ludowej tradycji czczony jest jako patron rzeczy znalezionych, to jest on jednym z najważniejszych świętych franciszkańskich i jednym z najwybitniejszych kaznodziejów średniowiecznych.
 • 14 czerwca (piątek) – Błogosławiony biskup Michał Kozal. Gorliwy duszpasterz i przewodnik seminarzystów, który do końca swoich dni niósł duchowną posługę współwięźniom w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Dachau.
 • 15 czerwca (sobota) – Błogosławiona Jolanta, zakonnica, siostra świętej Kingi, która żyła w XIII wieku. Była wzorową żoną i matką, a pod koniec życia zakonnicą klauzurową.
 1. Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym, dlatego idźmy i głośmy wielkie dzieła miłości Boga. Niech wierność Bożym przykazaniom będzie nam pomocą w przezwyciężaniu naszych słabości i grzechów.

Michał Rutkowski –parafia pw. Świętego Stanisława BM w Czernicach Borowych i Milena Leleniewska – parafia pw. Świętego Stasnisława Kostki w Przasnyszu.

Administrator danych osobowych informuje, że dane osobowe dotyczące zapowiedzi przedślubnych zawarte na stronie parafii pw. Świętego Stanisława BM w Czernicach Borowych umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą.

Rok liturgiczny 2018/2019


Poczta www

Archiwa

Baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego