5 czerwca 2020 - Zapowiedzi przedślubne 07.06.2020 – 14.06.2020 Marcin Sędrowski – parafia pw. Z ... +++ 5 czerwca 2020 - Intencje Mszy Świętych 08.06.2020 – 14.06.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 1 czerwca 2020 - ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO „A” 31.05.2020 Dzisiejsza niedziela to uroczystoś ... +++ 1 czerwca 2020 - 7 Darów Ducha Świętego +++ 1 czerwca 2020 - Zapowiedzi przedślubne 31.05.2020 – 07.06.2020 Sebastian Paweł Baranowski – par ... +++ 1 czerwca 2020 - Zapowiedzi przedślubne 31.05.2020 – 07.06.2020 Piotr Zaborowski – parafia pw. Ś ... +++ 29 maja 2020 - Terminy poświęcenia pól – czerwiec 2020 +++ 29 maja 2020 - Intencje Mszy Świętych 01.06.2020 – 07.06.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 29 maja 2020 - Zwiększenie limitu osób w miejscach kultu religijnego +++ 29 maja 2020 - Dekret odwołujący ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej W związku z ogłoszoną dnia 27 ma ... +++ webdesign

Wakacje dobiegają końca, a za niespełna dwa tygodnie w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Dla uczniów pochodzących z ubogich rodzin pomoc w zaopatrzeniu w przybory szkolne oferuje Caritas Polska. Akcja “Tornister pełen uśmiechów” w tym roku odbywa się po raz ósmy.

Szkolne wyprawki ma w tym roku otrzymać blisko 50 tys. uczniów z ubogich rodzin w całym kraju. Od 2009 roku rozdano do tej pory ponad 150 tys. wyprawek. „Wyprawka jest potrzebna dzieciom, żeby nie musiały się wstydzić, że mają stare albo używane rzeczy. Wychowuję dwoje wnuków w rodzinie zastępczej. Dotacje, które otrzymuję, nie wystarczają na pokrycie wszystkich wydatków. Dzieci biedniejsze nie mogą być poszkodowane. Korzystam z tej pomocy” – mówi pan Zbigniew, mieszkaniec Lublina, otrzymujący dla swoich dzieci pomoc od Caritas.

Kampania realizowana jest w całej Polsce w diecezjalnych i parafialnych Caritas. Parafianie wypełnią wyprawkami szkolnymi plecaki zakupione przez Caritas diecezjalne i rozdawane w parafiach. Wyprawki szkolne kupowane są również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców. Gotowe wyprawki przed początkiem roku szkolnego przekazane zostaną dzieciom.

„Ta akcja zrodziła się spontanicznie w 2009 roku, jako odpowiedź Caritas na potrzeby dzieci z terenów dotkniętych powodzią. Z czasem akcja objęła całą Polskę docierając do dzieci z ubogich rodzin” – powiedział wicedyrektor Caritas Polska, o. Hubert Matusiewicz. „Udział w tej akcji to gest serca, który buduje, tych, którzy wypełniają tornistry i tych, którzy je przyjmują” – dodał.

Tegoroczną kampanię “Tornister pełen Uśmiechów” po raz kolejny wspiera Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, PWN, Oxford University Press, Pearson, Macmillan, LektorKlett i Nowela.

Wyprawki szkolne spakują w tym roku znani Polacy, w tym m.in. Para Prezydencka, Rzecznik Praw Dziecka i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a także ludzie mediów i kultury, jak Przemysław Babiarz, Krzysztof Ziemiec, Wojciech Malajkat czy Katarzyna Żak.

Ogólnopolski finał akcji odbędzie się 28 sierpnia w Lublinie. Na plenerowej scenie przed Centrum Spotkania Kultur wystąpi zespół Deus Meus i rapujący ks. Jakub Bartczak. Podczas finału odbędzie się konferencja prasowa, którą dzieci przeprowadzą z Rzecznikiem Praw Dziecka, a Wojciech Malajkat, który zasiądzie w szkolnej ławie, będzie przepytywany z języka polskiego. Dla dzieci i rodzin, które przyjdą na plac przygotowane będą liczne atrakcje.