< 2018 >
17 października 2018 - Uroczystość pobłogosławienia i przekazania Dębów Niepodległości parafiom i instytucjom Diecezji Płockiej 16.10.2018 +++ 16 października 2018 - Obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły Msza św. z udziałem polskich bisk ... +++ 15 października 2018 - Mija 60. rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez Karola Wojtyłę W uroczystość św. Wacława, patr ... +++ 15 października 2018 - Dzień Papieski w naszej parafii 14.10.2018 +++ 15 października 2018 - XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA „B” 14.10.2018 Dzisiaj dwudziesta ósma niedziela ... +++ 15 października 2018 - Intencje Mszy Świętych 15.09.2018 – 21.10.2018 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 13 października 2018 - XVIII Dzień Papieski „Promieniowanie Ojcostwa” +++ 12 października 2018 - 18. rocznica urodzin Patryka Pikus 11.10.2018 +++ 11 października 2018 - PIELGRZYMKA PRZASNYSKICH POLICJANTÓW NA JASNĄ GÓRĘ 30 września po raz pierwszy w XVII ... +++ 10 października 2018 - Rewitalizacja terenu za cmentarzem parafialnym +++ webdesign

Dożynki, to niepowtarzalna okazja, by cieszyć się z dobrze wykonanej pracy w polu i wspólnie uszanować wysiłek każdego związanego z ziemią mieszkańca gminy. W niedzielę 9 września 2018 roku odbyły się w dożynki gminno–parafialne w Czernicach Borowych, których współorganizatorem była Parafia Czernice Borowe.

Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Mszą Świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. prałata Franciszka Różańskiego.

Po Mszy Św. barwny korowód uczestników dożynek prowadzony przez  poczty sztandarowe i gminną orkiestrę dętą przeszedł ulicami Czernic Borowych pod tablicę upamiętniającą 100. lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wójt Gminy w krótkim przemówieniu przywołał historię upamiętnionych bohaterów.

Następnie zebrani przemaszerowali pod budynek biblioteki, gdzie odbyło się otwarcie rozbudowanego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicach Borowych i strażnicy OSP. Poświęcenia obiektów dokonał ks. Michał Gaszczyński – Proboszcz Parafii pw. Świętego Stanisława BM w Czernicach Borowych.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu parafialnym, gdzie podziękowano delegacjom z wieńcami dożynkowymi, wręczając im pamiątkowe dyplomy i medale. Wszystkie Parafie z terenu Gminy Czernice Borowe oddelegowały swoich przedstawicieli z wieńcami na obchody święta plonów w Czernicach Borowych. Były to delegacje:

• Z Parafii Czernice Borowe, którą reprezentowali mieszkańcy miejscowości: Czernice Borowe, Chojnowo, Chrostowo Wielkie, Dzielin, Kownaty, Nowe Czernice, Zembrzus Wielki, Żebry,
  • Z Parafii  Pawłowo Kościelne, którą reprezentowali parafianie z miejscowości Pawłówko i Kadzielnia,
  • Z Parafii  Rostkowo, którą reprezentowali mieszkańcy miejscowości Szczepanki,
  • Z Parafii Węgra, którą reprezentowali mieszkańcy sołectw: Borkowo Falenta.

Po uhonorowaniu delegacji z wieńcami nastąpił tradycyjny obrzęd dożynkowy –  przekazanie przez starostów chleba upieczonego z tegorocznego ziarna, wójtowi i podzielenie się nim ze wszystkimi zgromadzonymi. Zaszczytną rolę Starostów Dożynkowych pełnili Pani Katarzyna Rudna oraz Pan Stanisław Pszczółkowski.

Kolejnym punktem uroczystości było odznaczenie medalami za zasługi dla pożarnictwa  druhów Ochotniczej Straży Pożarnej. Pamiątkowymi medalami uhonorowano zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy mających wyjątkowy wkład w rozwój i promocję rolnictwa.

W dalszej części na scenie zaprezentował się zespół „Głos wołającego na pustyni” oraz gminne zespoły artystyczne: Seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów,  uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych oraz Gminna Orkiestra Dęta.

Na zakończenie odbyła się zabawa ludowa.

Pięknie prezentowały się stoiska dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa z Parafii Czernice Borowe. Wypieki i potrawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników. Podczas uroczystości uczestnicy mieli możliwość obejrzeć okazjonalne wystawki w namiotach promocyjnych Gminy Czernice Borowe, Czernickiego Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przasnyszu, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ciechanowie oraz Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły.

(tekst: UG Czernice Borowe)

Zdjęcia: Adrian Podsiedlik i archiwum parafii

Rok liturgiczny 2017/2018