< 2019 >
23 kwietnia 2019 - Strażacki śmigus dyngus 22.04.2019 +++ 22 kwietnia 2019 - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 21.04.2019 +++ 22 kwietnia 2019 - Wielka Sobota – Wigilia Paschalna +++ 22 kwietnia 2019 - Adoracja przy Grobie Pańskim prowadzona przez dzieci i młodzież 20.04.2019 +++ 22 kwietnia 2019 - Poświęcenie pokarmów 20.04.2019 +++ 22 kwietnia 2019 - NIEDZIELA WIELKANOCNA „C” 21.04.2019 Niedziela Zmartwychwstania Pańskie ... +++ 22 kwietnia 2019 - LIST REKTORA WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W PŁOCKU NA PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 2019 Siostry i Bracia! W Wielkanocny Pon ... +++ 21 kwietnia 2019 - Apel przedwodniczącego KEP – pomoc dla Notre-Dame +++ 21 kwietnia 2019 - Życzenia Wielkanocne +++ 20 kwietnia 2019 - Wielki Piątek 19.04.2019 Zdjęcia: Adrian Podsiedlik +++ webdesign

Dożynki, to niepowtarzalna okazja, by cieszyć się z dobrze wykonanej pracy w polu i wspólnie uszanować wysiłek każdego związanego z ziemią mieszkańca gminy. W niedzielę 9 września 2018 roku odbyły się w dożynki gminno–parafialne w Czernicach Borowych, których współorganizatorem była Parafia Czernice Borowe.

Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Mszą Świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. prałata Franciszka Różańskiego.

Po Mszy Św. barwny korowód uczestników dożynek prowadzony przez  poczty sztandarowe i gminną orkiestrę dętą przeszedł ulicami Czernic Borowych pod tablicę upamiętniającą 100. lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wójt Gminy w krótkim przemówieniu przywołał historię upamiętnionych bohaterów.

Następnie zebrani przemaszerowali pod budynek biblioteki, gdzie odbyło się otwarcie rozbudowanego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicach Borowych i strażnicy OSP. Poświęcenia obiektów dokonał ks. Michał Gaszczyński – Proboszcz Parafii pw. Świętego Stanisława BM w Czernicach Borowych.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu parafialnym, gdzie podziękowano delegacjom z wieńcami dożynkowymi, wręczając im pamiątkowe dyplomy i medale. Wszystkie Parafie z terenu Gminy Czernice Borowe oddelegowały swoich przedstawicieli z wieńcami na obchody święta plonów w Czernicach Borowych. Były to delegacje:

• Z Parafii Czernice Borowe, którą reprezentowali mieszkańcy miejscowości: Czernice Borowe, Chojnowo, Chrostowo Wielkie, Dzielin, Kownaty, Nowe Czernice, Zembrzus Wielki, Żebry,
  • Z Parafii  Pawłowo Kościelne, którą reprezentowali parafianie z miejscowości Pawłówko i Kadzielnia,
  • Z Parafii  Rostkowo, którą reprezentowali mieszkańcy miejscowości Szczepanki,
  • Z Parafii Węgra, którą reprezentowali mieszkańcy sołectw: Borkowo Falenta.

Po uhonorowaniu delegacji z wieńcami nastąpił tradycyjny obrzęd dożynkowy –  przekazanie przez starostów chleba upieczonego z tegorocznego ziarna, wójtowi i podzielenie się nim ze wszystkimi zgromadzonymi. Zaszczytną rolę Starostów Dożynkowych pełnili Pani Katarzyna Rudna oraz Pan Stanisław Pszczółkowski.

Kolejnym punktem uroczystości było odznaczenie medalami za zasługi dla pożarnictwa  druhów Ochotniczej Straży Pożarnej. Pamiątkowymi medalami uhonorowano zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy mających wyjątkowy wkład w rozwój i promocję rolnictwa.

W dalszej części na scenie zaprezentował się zespół „Głos wołającego na pustyni” oraz gminne zespoły artystyczne: Seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów,  uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych oraz Gminna Orkiestra Dęta.

Na zakończenie odbyła się zabawa ludowa.

Pięknie prezentowały się stoiska dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa z Parafii Czernice Borowe. Wypieki i potrawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników. Podczas uroczystości uczestnicy mieli możliwość obejrzeć okazjonalne wystawki w namiotach promocyjnych Gminy Czernice Borowe, Czernickiego Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przasnyszu, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ciechanowie oraz Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły.

(tekst: UG Czernice Borowe)

Zdjęcia: Adrian Podsiedlik i archiwum parafii

Zdjęcie: Agata Tylińska