Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





Nie każdy wie, że Arsene Heitz, który zaprojektował flagę Unii Europejskiej, wzorował się na dwunastu gwiazdach z Cudownego Medalika, znanego z objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré.

“Wieniec z gwiazd dwunastu”
Istnieją cztery symbole, które pozwalają zidentyfikować Unię Europejską jako jednostkę polityczną. Obok hymnu (“Oda do radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena – od 1985 r.), wspólnej waluty (euro – od 1999 r.), Dnia Europy (obchodzony 9 maja, na pamiątkę Deklaracji Schumana z 1950 r., uważanej za akt narodzin Unii Europejskiej – od 1985 r.) i dewizy Europy (“Jedność w różnorodności” – od 2000 r.), należy do nich flaga europejska, której istnienie wcale nie powoduje zaniku flag poszczególnych państw członkowskich.

Symbol jedności narodów
26 maja 1986 roku, gdy przystąpienie Hiszpanii i Portugalii do Unii Europejskiej zwiększyło liczbę jej członków do 12, flagą Unii Europejskiej została dotychczasowa (od 1955 r.) flaga Rady Europy. Na błękitnym tle przedstawia ona krąg 12 złotych pięcioramiennych gwiazd, które nie stykają się. Według oficjalnej wykładni, dwunastka jest tu symbolem zarówno doskonałości (jest ona podzielna przez 2, 3, 4 i 6), jak i pełni (12 miesięcy roku, 12 godzin dnia, 12 znaków Zodiaku itp.). Odwołuje się też do tradycji kultury europejskiej: 12 prac Herkulesa z mitologii greckiej, 12 pokoleń Izraela i 12 Apostołów z tradycji judeo-chrześcijańskiej. To dlatego liczba gwiazd pozostała niezmieniona, gdy w 1995 r. liczba państw członkowskich Unii zwiększyła się do 15. Gwiazdy są ułożone na fladze jak godziny na tarczy zegara, ich krąg zaś ma przedstawiać jedność narodów Europy.

Wygląd flagi europejskiej ustalano w latach 1950-55 w ciągu długich sporów. Rozpatrywano 101 projektów (koła, krzyże, gwiazdy, słońca, trójkąty itp.) przedstawionych przez artystów, heraldyków i euroentuzjastów. W 1953 r. Rada Europy, pierwsza powojenna organizacja integracji europejskiej, zdecydowała się na krąg gwiazd. Upłynęły dwa kolejne lata nim zostały one umieszczone na błękitnym tle. Miał on być kolorem wykraczającym poza więzi państwowe, ponadto pozostałe barwy były już, według Rady Europy, symbolami innych kontynentów.

Sztandar Maryi
Autorem projektu przyjętego przez Radę Europy był Arsene Heitz z Alzacji. Gdy odpowiedzialny za sprawę flagi europejskiej dyrektor służb prasowych Rady Europy Paul Lévy zaproponował mu zrobienie projektu, Heitzowi przyszło na myśl umieszczenie na fladze dwunastu gwiazd z Cudownego Medalika, znanego z objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré w Paryżu (1830 r.), i umieszczenie ich na tle koloru maryjnego. Europejska flaga jest więc w zamyśle jej twórcy sztandarem Maryi, do której Kościół odnosi słowa biblijnej Księgi Apokalipsy św. Jana: “Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1). W dodatku jednogłośne zatwierdzenie flagi przez Komitet Ministrów Rady Europy dokonało się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 1955 r. Niektórzy widzą w tym świadome działanie Lévy’ego, który od początku zdecydowany był na “projekt maryjny” i starał się go przeforsować, unikając jednak odwoływania się do jego znaczeń religijnych.

Przed głosowaniem w Komitecie Ministrów Robert Schuman i Konrad Adenauer modlili się razem w katedrze w Strasburgu przed znajdującą się tam figurą Niepokalanej w koronie złożonej z dwunastu gwiazd. Gdy 21 października 1956 r. po raz pierwszy na gmachu publicznym zawisła flaga europejska, budynkiem tym była właśnie strasburska katedra.

za: KAI

(źródło: www.salon24.pl)

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa