Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej< 2020 >
Czerwiec
PnWtŚrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
1 czerwca 2020 - ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO „A” 31.05.2020 Dzisiejsza niedziela to uroczystoś ... +++ 1 czerwca 2020 - Zapowiedzi przedślubne 31.05.2020 – 07.06.2020 Sebastian Paweł Baranowski – par ... +++ 1 czerwca 2020 - Zapowiedzi przedślubne 31.05.2020 – 07.06.2020 Piotr Zaborowski – parafia pw. Ś ... +++ 29 maja 2020 - Terminy poświęcenia pól – czerwiec 2020 +++ 29 maja 2020 - Intencje Mszy Świętych 01.06.2020 – 07.06.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 29 maja 2020 - Zwiększenie limitu osób w miejscach kultu religijnego +++ 29 maja 2020 - Dekret odwołujący ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej W związku z ogłoszoną dnia 27 ma ... +++ 28 maja 2020 - Montaż stylowych lamp przy bramach cmentarza parafialnego +++ 28 maja 2020 - Majowa panorama cmentarza parafialnego +++ 28 maja 2020 - Zimowa szata otoczenia parafii w poranek Świętego Pankracego – 12.05.2020 +++ webdesign

1. Dzisiaj trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy czas radości z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pamiętajmy o sakramentalnej jedności z Bogiem. Kościół przypomina, że mamy jeszcze czas na przyjęcie Komunii Świętej wielkanocnej. Nasze grzechy i słabości, powierzone Bożemu miłosierdziu w sakramencie pokuty, stają „błogosławioną winą”.

2. Z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Świętego Jana Pawła II dzisiejsza niedziela w Kościele w Polsce jest Niedzielą Biblijną i rozpoczyna IX Tydzień Biblijny. Hasłem tego tygodnia są słowa z Ewangelii wg Świętego Marka, które nawiązują do hasła roku duszpasterskiego: “Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16, 15).

3. W tym roku Niedziela Biblijna to również pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego, a konkretnie Listu Świętego Pawła Apostoła do Galatów. Przed każdą Mszą Świętą będziemy odczytywać fragmenty tego Listu. Dziękujemy wszystkim lektorkom i lektorom za posługę słowa Bożego.

4. Dzisiejsza niedziela to również XI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających po drogach. Niech nasza wspólna modlitwa przyniesie więcej rozwagi, rozsądku i mądrości w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych podróży. Prośmy o to Bożą Opatrzność przez wstawiennictwo Świętego Krzysztofa.

5. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej, czwartej i piątej razem z rodzicami przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. W tym tygodniu rozpoczną się spotkania próbne przed tymi uroczystościami.

6. W czwartek 4 maja o godz. 15:00 w kościele odbędzie się spotkanie dzieci przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej, która została zaplanowana w niedzielę 21 maja o godz. 12:00.

7. Jutro w poniedziałek 1 maja rozpoczynamy miesiąc poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwo majowe z „Litanią loretańską” codziennie o godzinie 16:00, a w niedziele po Mszy Świętej o godzinie 15:00 (z małymi wyjątkami). Starajmy się uczestniczyć w nabożeństwie majowym w kościele oraz módlmy się rodzinnie, a także z sąsiadami lub ze znajomymi, polecając Majowej Pani wszystkie nasze codzienne sprawy.

8. Miesiąc maj zachęca do zatroskania o przydrożne kapliczki, figurki i krzyże, ponieważ są milczącym świadkiem historii naszej „małej ojczyzny” oraz świadectwem wiary naszych przodków, a często też pięknym wyrazem rzemiosła ludowego oraz zachętą do okazjonalnej modlitwy.

9. Dzień 1 maja jest także Międzynarodowym Świętem Pracy, które wprowadzono w 1886 roku w Stanach Zjednoczonych. Naszą modlitwą przez wstawiennictwo Świętego Józefa Rzemieślnika obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i trudną sytuacją materialną.

10. We wtorek 2 maja z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi Narodowej, wyrazimy troskę o właściwy duchowy i materialny rozwój naszej Ojczyzny, szczególnie w modlitwie podczas nabożeństwa majowego. Pamiętajmy, że wywieszenie flagi w tym dniu, wyraża nasze przywiązanie do barw narodowych i nasz patriotyzm.

11. W środę 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która jest główną patronką naszej Ojczyzny. To również 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Msze Święte będą odprawione o godzinie 10:00, 12:00 i 15:00 (nabożeństwo majowe).

12. W środę 3 maja o godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji naszej Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji wspomnienia Świętego Floriana – patrona strażaków. Druhny i druhów razem z bliskimi zapraszamy do wspólnej modlitwy i świętowania. Po Mszy Świętej planujemy przejście na cmentarz, wciągnięcie flagi na maszt, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i Pięciu Zamordowanych w Pomiechówku oraz modlitwa za zmarłych braci strażaków. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

13. W imieniu Oddziału Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz całej parafii składam podziękowanie Urzędowi Gminy Czernice Borowe za ustawienie masztu przy Grobie Nieznanego Żołnierza, bo jest to ważny element renowacji miejsca naszej historii i pamięci. Dopełnieniem i zakończeniem tej wspólnej inicjatywy będzie nowy granitowy ołtarz polowy.

14. Również w środę o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji maturzystów z naszej parafii. Będzie to modlitwa dziękczynna za pomyślne ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej oraz prośba o światło Ducha Świętego w czasie egzaminów maturalnych. Zapraszamy maturzystów razem z rodzicami i bliskimi do wspólnej modlitwy.

15. Peregrynacja Obrazu Jasnogórskiego w Czernicach Borowych będzie przebiegała według porządku z roku 2001 – 2002, gdy parafia przeżywała Nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego: ul. Długa, Bagienna, Kacza, pierwsza część ul. Chełchowskiego (od p. Bugajskich do p. Sucheckich), ul. Wyspiańskiego, Okrężna, druga część ul. Chełchowskiego (od p. Wojnarowskich do Ośrodka Zdrowia), ul. Krótka, Jasna, Dolna, Sadowa i Kościelna.

16. Jutro o godz. 18:00 zapraszam na spotkanie Parafialny Zespół Caritas w związku z zakończeniem Tygodnia Miłosierdzia i wielkopostnej akcji charytatywnej prowadzonej w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności i środków czystości „Tak – POMAGAM”.

17. W najbliższą sobotę 6 maja o godzinie 11:00 do sali spotkań na plebanii zapraszam na spotkanie ministrantów oraz kandydatów do Liturgicznej Służby Ołtarza.

18. W niedzielę za tydzień po Mszy Świętej o godz. 15:00 planowane jest spotkanie Rady Gospodarczej. Jeśli ten termin będzie odpowiedni, to już dzisiaj serdecznie zapraszam.

19. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

20. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz prosimy o nowe powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, także z naszej parafii. W tej intencji na zakończenie nabożeństwa majowego zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.

21. W pierwszy piątek miesiąca od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. O godz. 16:00 rozpocznie się nabożeństwo majowe.

22. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi i nabożeństwo majowe (Różaniec od godz. 9:30).

23. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna. Zapraszam całą asystę procesyjną, poczty sztandarowe oraz dziewczęta do sypania kwiatkami.

24. Na Grób Pański w Jerozolimie oraz w ramach pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie z Wielkiego Piątku przekazaliśmy 300 zł. Bóg zapłać.

25. W ostatnim czasie rozpoczęły się prace przy wymianie dmuchawy napędzającej miech w organach, które zostaną zakończone w tym tygodniu. Stara dmuchawa pracowała bardzo głośno, a nowa jest cicha i zajmuje niewiele miejsca, dlatego została zamontowana za organami. Koszt tej inwestycji wyniósł 3.500 zł. (2.500 zł to zakup dmuchawy). Zdjęcia są na stronie internetowej, a dzisiaj możemy ocenić różnicę. Prace prowadzone są pod kierunkiem p. Marka Bączka – dyplomowanego organmistrza z Ciechanowa.

26. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Czernicach Borowych zaprasza na autokarową pielgrzymkę w dniach 14 – 15 września 2017 r. (czwartek – piątek) do Częstochowy – Leśniowa – Świętej Górki Przeprośnej w Mstowie i Gidel. Będzie to pielgrzymka dziękczynno – wynagradzająca na zakończenie peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii oraz w domach i rodzinach. Koszt pielgrzymki – 120 zł od uczestnika. Zapewniamy: autokar, ubezpieczenie, nocleg w halach noclegowych w Częstochowie. Zapisy wraz z wpłatą przyjmują: p. Danuta Adamska – Obrębiec tel. 606 290 593 oraz p. Jan Pikus – Czernice Borowe tel. 23 674 62 44. Wpłatę można rozłożyć na dwie raty: I rata – 70 zł, II rata – 50 zł. Termin wpłaty i zapisy do 25 maja br. Przy zapisie i wpłacie uczestnik pielgrzymki zobowiązany jest do podpisania listy ubezpieczenia. Znacznie wcześniej też trzeba zamówić nocleg.

27. ZACHĘTA BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W NABOŻEŃSTWACH MAJOWYCH. Kochani Diecezjanie! Od ponad 150 lat podczas nabożeństw majowych w naszej diecezji rozbrzmiewa śpiew „Litanii loretańskiej”. Jutro z Bożą pomocą rozpoczniemy ten piękny miesiąc, w którym nasze dłonie splotą znowu dla Maryi wieniec z kwiatów i dobrych uczynków. Zachęcam wszystkich Diecezjan do udziału w tym nabożeństwie – zarówno w kościołach parafialnych, jak i przy figurach oraz kapliczkach przydrożnych. Wyrazimy w ten sposób nasz hołd dla Pani Fatimskiej w 100. rocznicę Jej objawień. Pomocą w tym niech będą rozważania pt. „Matko, która nas znasz”, przygotowane przez Duszpasterstwo Rodzin naszej diecezji. Korzystajcie z nich w czasie modlitwy w Waszych wspólnotach parafialnych, w rodzinach, w sąsiedztwie, w wioskach i miastach. „I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję”. Z serca Wam na ten czas błogosławię, pamiętając o chorych i starszych, którzy w swoich domach będą sławili Matkę Pana Jezusa. Wasz Biskup Piotr.

28. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA MSZĘ DZIĘKCZYNNĄ ZA 32 LATA POSŁUGI PASTERSKIEJ KSIĘDZA BISKUPA ROMANA MARCINKOWSKIEGO W ZWIĄZKU Z JEGO PRZEJŚCIEM NA EMERYTURĘ. W tegoroczny Wielki Czwartek, 13 kwietnia br., Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację Księdza Biskupa Romana Marcinkowskiego z urzędu biskupa pomocniczego Diecezji Płockiej, w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. W tym właśnie dniu Ksiądz Biskup Roman przeżywał także 32. rocznicę swoich święceń biskupich. Kościół Płocki pragnie podziękować Panu Bogu za długie lata bardzo owocnej posługi Biskupa Romana, który dał się poznać jako gorliwy pasterz, realizujący z wielkim zaangażowaniem, ewangelicznym entuzjazmem i oddaniem dewizę swego biskupiego posłannictwa: „Idąc nauczajcie”. Zapraszam w związku z tym na uroczystą Mszę Świętą dziękczynną do Bazyliki Katedralnej w Płocku, w niedzielę 7 maja br., na godz. 15.00. Nasza modlitwa wpisuje się również w tradycyjnie obchodzone tej niedzieli uroczystości Świętego Zygmunta, patrona Płocka, Kapituły Katedralnej oraz parafii katedralnej. Bardzo liczę na obecność duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Moje szczególne zaproszenie kieruję do naszych trzech Kapituł, wszystkich kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr i braci zakonnych, seminarium duchownego, a także rodzin Diecezji Płockiej, katechetów, szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej, przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń i organizacji kościelnych oraz Szkół Katolickich. Ufam, że przybędą poczty sztandarowe różnych instytucji. Po zakończonej Eucharystii zapraszam kapłanów i zaproszonych imiennie gości do sali barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego na wspólny posiłek. Otoczmy w tych dniach Księdza Biskupa Romana naszą serdeczną modlitwą i życzliwością, zaś w Niedzielę Dobrego Pasterza 7 maja polecajmy wspólnie Bogu wszystkie jego intencje. Biskup Piotr.

29. Solenizantów i jubilatów nowego tygodnia zapewniamy o pamięci i modlitwie, a zmarłych parafian polecamy Bożemu Miłosierdziu, szczególnie w modlitwie wypominek.

30. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 2 maja (wtorek) – Święty Atanazy Wielki z Aleksandrii. Biskup i Doktor Kościoła, jeden z wybitnych Ojców Kościoła broniących bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary. W Płocku w tym dniu jest wspominany Święty Zygmunt – król Burgundów we Francji, który zmarł śmiercią męczeńską 1 maja 523 r.

• 4 maja (czwartek) – Święty Florian. Rzymski żołnierz i męczennik, patron i orędownik strażaków oraz hutników.

• 6 maja (sobota) – Święci Apostołowie Filip i Jakub. Filip do Jezusa przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) i prosił Mistrza, by pokazał mu Ojca. Jakub, zwany Młodszym, to uczestnik tzw. Soboru Jerozolimskiego i przewodniczący gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie, któremu przypisuje się autorstwo jednego z listów Pisma Świętego Nowego Testamentu.

31. „Panie, zostań z nami!” – mówili uczniowie idący do Emaus. Tymi słowami zwracamy się dzisiaj do Zmartwychwstałego Pana, który pozostał z nami w Słowie Bożym i w sakramentach. W Tygodniu Biblijnym postarajmy się znaleźć czas na lekturę Pisma Świętego. W jedności z mieszkańcami ulicy Długiej w Czernicach Borowych, którzy przeżywają Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego, na trud sumiennego wypełniania naszych codziennych zajęć i obowiązków, niech Bóg nas obdarzy swoim błogosławieństwem.

Rok liturgiczny 2019/2020


Poczta www

Archiwa
Baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego