< 2020 >
7 kwietnia 2020 - Poświęcenie pokarmów Pobierz do wydruku >>> +++ 7 kwietnia 2020 - Transmisje na Wielki Tydzień +++ 6 kwietnia 2020 - NIEDZIELA PALMOWA 05.04.2020 +++ 6 kwietnia 2020 - NIEDZIELA PALMOWA „A” 05.04.20 Dzisiaj przypada Niedziela Palmowa, ... +++ 5 kwietnia 2020 - Intencje Mszy Świętych 06.04.2020 – 12.04.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 3 kwietnia 2020 - ZARZĄDZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO W SPRAWIE SPRAWOWANIA CZYNNOŚCI LITURGICZNYCH W CZASIE STANU EPIDEMII zaktualizowane dnia 26 marca 2020 r ... +++ 2 kwietnia 2020 - KOMUNIKAT Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP Praktyka pierwszych piątków i pie ... +++ 2 kwietnia 2020 - Dziś 15. rocznica śmierci Jana Pawła II Dziś mija 15. rocznica śmierci ś ... +++ 1 kwietnia 2020 - Nota Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski w związku z pandemią koronawirusa JEZUS  ŻYJE I CHCE, ABYŚ ŻYŁ W ... +++ 1 kwietnia 2020 - Sposoby ochrony przed wirusem COVID-19 +++ webdesign

Głównym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św., którą koncelebrowali kapelani i duszpasterze strażaków. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. W homilii zaznaczył, że strażacy pielgrzymują do Świętego Miejsca, przed oblicze Matki Bożej Bartnickiej, aby zawierzyć Bogu „swoją codzienną służbę i pracę, swoją odwagę i poświęcenie, swoje zdrowie i swoje życie”.

Stwierdził też, że pielgrzymka ma miejsce z okazji wspomnienia św. Floriana, patrona strażaków. Zapewne wielu strażaków w dniu patrona zostało odznaczonych za dobrą pracę albo otrzymało awanse. Pogratulował im tego wiedząc, „jakim wysiłkiem i zaangażowaniem jest to okupione”.

Bp Milewski przypomniał także, że w diecezji płockiej pierwsze drużyny ogniowe powstały w 1875 r. Strażacy wielokrotnie wykazywali się miłością do Ojczyzny i patriotyzmem. Tak było na przykład po upadku Powstania Styczniowego, gdy ochotnicze straże ogniowe organizowały wydarzenia, które „budziły ducha polskości i pielęgnowały rodzimy język”. Z czasem strażacy zaczęli także prowadzić wojskową działalność konspiracyjną. Mają oni więc także swoją „piękną kartę” w walce o odzyskanie niepodległości.

„Wykonujecie zawód, który cieszy się w Ojczyźnie szacunkiem i zaufaniem społecznym. Strażak daje poczucie bezpieczeństwa i cieszy się uznaniem społeczeństwa. Pełniąc tak trudną i wymagającą posługę, musicie być blisko Pana Boga, bo bez świadomości Bożej opatrzności trudno iść w ogień, ratować ludzi z powodzi, pomagać przy wypadkach samochodowych i innych tragicznych zdarzeniach losowych. Polacy cenią wasze zaangażowanie i profesjonalizm w ratowaniu innych i ratowaniu zagrożonego mienia, cenią gotowość i wierność” – podkreślił hierarcha.

Kaznodzieja podziękował też strażakom za wierność hasłu „Bogu na chwalę, ludziom na pożytek” oraz czynny udział w uroczystościach religijnych. Świadczy to o ich „więzi z Bogiem i Kościołem”. Życzył, aby „wciąż cieszyli się szacunkiem społeczeństwa i Bożym błogosławieństwem”.

Bp Mirosław Milewski poświęcił także trzy wozy strażackie, które trafią do jednostek OSP w Krasnem, Obrębie i Bogatem.

W programie pielgrzymki znalazły się też koncerty: w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca oraz w wykonaniu Orkiestry OSP w Starej Krępie, znajdującej się na terenie parafii Święte Miejsce. Ponadto uczestnicy pielgrzymki poznali historię parafii Święte Miejsce.

Na zakończenie strażackiego spotkania ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz strażaków, podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację spotkania. Poza tym strażacy otrzymali na pamiątkę książkę o św. Florianie pt. „Niezapomniany Święty” oraz pocztówkę przypominającą poprzednie pielgrzymki.

W IV Diecezjalnej Pielgrzymce Strażaków uczestniczyło około tysiąca osób, w tym 850 druhów: członków Ochotniczych Straży Pożarnych i pracowników Państwowej Straży Pożarnej, wraz z kadrą oficerską, a także duszpasterzy posługujących wśród strażaków. W pielgrzymce uczestniczyły również delegacje strażackie z sąsiedniej diecezji łomżyńskiej.

Obecnych było też 70 pocztów sztandarowych OSP i PSP, które odbyły defiladę przez Święte Miejsce. Zaproszenie do udziału w pielgrzymce przyjął m.in. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego oraz władze samorządowe gminy i powiatu Przasnysz.

Organizatorem pielgrzymki był diecezjalny duszpasterz strażaków ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, wydział duszpasterski płockiej Kurii Diecezjalnej, parafia św. Stanisława BM w Świętym Miejscu z ks. proboszczem Jackiem Daszkowskim oraz wieloma wolontariuszami, w tym członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich.

Źródło: Diecezja Płocka