Podczas 32-letniej posługi biskupiej ks. biskup Roman Marcinkowski udzielił sakramentu bierzmowania ponad 210 tys. osobom i poprowadził ponad 20 serii rekolekcji dla kapłanów w różnych diecezjach. Zgodnie ze swoją dewizą biskupią, by idąc, nauczać (Euntes docete), w sposób szczególny angażował się w prace dotyczące katechezy w diecezji i na terenie Polski oraz w duszpasterstwo rodzin. Koordynował m.in. opracowanie „Katechizmu Płockiego”, zbierającego prawie 300 katechez, które pomagały wiernym w zrozumieniu treści Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Biskup Roman Adam Marcinkowski urodził się 28 lutego 1942 w Szczutowie koło Sierpca. W 1965 ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, przyjmując 13 czerwca tegoż roku święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Dudźca. Pracował jako wikariusz w parafiach diecezji płockiej. W 1974 zrobił specjalizację katechetyczną a w 1976 r. magisterium na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1974-80 był diecezjalnym wizytatorem religii, a w latach 1974-85 pracował także jako diecezjalny duszpasterz rodzin.

W latach 1980-91 pełnił funkcję dyrektora wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku. Jest redaktorem podręczników do nauki religii i wielu artykułów z dziedziny katechetyki. Organizował diecezjalne pielgrzymki i rekolekcje dla młodzieży oraz szkolenia dla katechetów. Do chwili obecnej systematycznie współpracuje ze szkołami i placówkami oświatowymi. W stanie wojennym opiekował się osobami internowanymi i ich rodzinami. Angażował się w prace Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Od roku 1990 jest prepozytem (przewodniczącym) Kapituły Katedralnej Płockiej.

Dnia 28 lutego 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji płockiej i biskupem tytularnym Bulla Regia; za swe zawołanie biskupie nominat przyjął słowa „Euntes docete” – Idąc nauczajcie. Sakry udzielił mu 13 kwietnia 1985 w bazylice katedralnej w Płocku prymas Polski kard. Józef Glemp. Jedną z inicjatyw bp. Marcinkowskiego było przewodniczenie zespołowi, który opracował „Katechizm Płocki” – dzieło ułatwiające zrozumienie prawd wiary katolickiej i skomplikowanych twierdzeń zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje członka Komisji Wychowania Katolickiego
oraz opiekuna Legionu Maryi.

Bp Roman Marcinkowski jest też m.in. honorowym obywatelem Szczutowa, posiada medal „Zasłużony dla Mazowsza” oraz medal honorowy NSZZ Policjantów.

13 kwietnia 2017 r. Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Romana Marcinkowskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji płockiej.

Informacje: Katolicka Agencja Informacyjna

(źródło: http://diecezjaplocka.pl/dla-wiernych/aktualnosci/042017/ksiadz-biskup-roman-marcinkowski-przeszedl-na-emeryture)