< 2019 >
18 marca 2019 - Intencje Mszy Świętych 18.03.2019 – 24.03.2019 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 16 marca 2019 - Niedziela „Ad Gentes” – 17 marca 2019 r. Komunikat na II Niedzielę Wielkieg ... +++ 15 marca 2019 - Film “Kurier” +++ 14 marca 2019 - Niedziela z księdzem Rafałem Krawczykiem – duszpasterzem Ormian w Rosji 10.03.2019 +++ 14 marca 2019 - Stylowe krzesła do zakrystii – 09.03.2019 +++ 11 marca 2019 - I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU „B” 10.03.2019 Dzisiaj pierwsza niedziela Wielkieg ... +++ 11 marca 2019 - Jałmużna Wielkopostna 2019 +++ 11 marca 2019 - Intencje Mszy Świętych 11.03.2019 – 17.03.2019 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 6 marca 2019 - Wielki Post 2019 +++ 6 marca 2019 - Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post 2019 “Wielki Post” Syna Boż ... +++ webdesign

Transmisja Eucharystii z papieżem Franciszkiem z Panamy, Eucharystia z ks. biskupem Piotrem Liberą i katecheza o więzi z Chrystusem, znalazły się w programie Diecezjalnego Dnia Młodych „Połączeni z Panamą”. Zorganizowano je 26 stycznia br. w Łącku koło Płocka, z udziałem ponad 400 młodych ludzi. Modlitwie animowanej przez wspólnotę „Mocni w Duchu” z Łodzi towarzyszyły relikwie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży.

Diecezjalny Dzień Młodych „Połączeni z Panamą” był lokalnym spotkaniem z okazji 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie, z udziałem papieża Franciszka. Do Panamy na to spotkanie pojechało 39 osób z diecezji.

Diecezjanie płoccy rozpoczęli spotkanie od obejrzenia transmisji Eucharystii z Ojcem świętym Franciszkiem w Panamie. Potem wysłuchali katechezy wygłoszonej przez o. Tomasza Zamorskiego OP.

– Miłość jest wtedy, gdy potrafię dać siebie drugiemu człowiekowi i poprzez to staję się lepszy, a moje życie nabiera sensu i znaczenia. W Kościele chodzi o więź, o wspólnotę, która spotkała się z Chrystusem i dzięki Niemu została związana ze sobą nawzajem. Wiary nie można się wstydzić. Gdy mówisz, że kochasz Jezusa, to znaczy, że doświadczyłeś spotkania z Nim, nie żyjesz już „po staremu”, dostałeś „kopa”, żeby żyć nowym życiem – uważał zakonnik.

Podkreślił też, że chrześcijaństwo nie może być przeżywane na smutno, z perspektywą zakazów i nakazów, jako utrata czegoś. Dzieje się w nim bowiem odwrotnie. Chrześcijanin wciąż zyskuje życie, które ofiarował mu Ojciec. Być chrześcijaninem, to powód do dumy, bo ma się ze sobą Ewangelię, świętych, sakramenty, a to jest „królewskie życie”. Chrześcijaństwo nie może być byle jakie, lecz powinno być podźwignięciem się z „kanapy bezsensu”.

Eucharystii w intencji ludzi młodych przewodniczył bp Piotr Libera. Wyraził radość z łączności duchowej z młodzieżą w Panamie, przeżywającą „święto młodego Kościoła”. Poprosił o wspólną modlitwę w intencji wspólnot młodzieżowych na „Panamie Mazowsza”, jak określił spotkanie w Łącku.

– Niech moc Ducha Świętego trwa w młodzieży całego świata. Niech młodzi będą świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego, który żyje wśród nas – życzył obecnym w Łącku.

Homilię wygłosił o. Tomasz Nowak OP. Przypomniał, że Panama łączy dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Zbudowano między nimi Kanał Panamski: – Może i Ty jesteś Panamą? Niepozornym miejscem, które łączy ze sobą dwie wielkie rzeczywistości? Jezus przychodzi do Ciebie, jak kiedyś przyszedł do Maryi, aby połączyć ze sobą te rzeczywistości. Czy musisz w związku z tym coś zrobić? Nic. Nie musisz się zmieniać. On wiedział, kogo ulepił i mówi: „Nadajesz mi się!” – dominikanin kierował swoje słowo bezpośrednio do młodych ludzi.

Przekonywał młodzież, że Jezus jest Światłem. Należy je przyjąć go od Pana. Jezus chce „wypalić” każdego. Jeśli ktoś otworzył już swe serce, okazał miłosierdzie – jego serce jest już rozpalone. Jednak nie wolno dać się oszukać, że jak jest tylko ciepło, to już wystarczy: – Stąd trzeba wyjść z płomieniem Ducha Świętego – apelował kaznodzieja.

W programie była też adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość spowiedzi lub rozmowy duchowej. Całe wydarzenie muzycznie i ewangelizacyjnie animowała wspólnota „Mocni w Duchu” z Łodzi.

W spotkaniu „Połączeni z Panamą” uczestniczyła 18-letnia Barbara Wiśniewska z parafii św. Stanisława BM w Dobrzykowie: – Nie mogłam pojechać do Panamy, ale byłam wcześniej w Krakowie na ŚDM. Dziś w Łącku doświadczyłam pięknego przeżycia wspólnoty. Na co dzień spotykamy się w małych grupach, małych wspólnotach, a tu było ponad 400 osób. Kościoła nie tworzą pojedynczy, odrębni ludzie. Gromadzi on tłumy, które mają poczucie wspólnoty – komentowała uczennica klasy trzeciej LO im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku.

19-letnia Marta Sikora z parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku – Imielnicy najbardziej przeżyła adorację Najświętszego Sakramentu: – Czułam się dziś zjednoczona z Panamą. Nie spodziewałam się, że to spotkanie tak bardzo wciągnie i zaangażuje emocjonalnie ludzi młodych – zwierzała się po spotkaniu. – Oni często nie wiedzą, że tak naprawdę tęsknią za Bogiem. Szukają głębszego sensu w różnych rzeczach. Ja znajduję go w Bogu – uważała studentka pierwszego roku Politechniki Warszawskiej w Warszawie.

Wspólnej modlitwie ludzi młodych w hali sportowej w Łącku ludzi towarzyszyły relikwie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, pochodzącego z Rostkowa w diecezji płockiej oraz patrona minionego roku w Kościele w Polsce.

W spotkaniu w Łącku koło Płocka wzięło udział ponad 400 młodych ludzi z parafii oraz ruchów i wspólnot diecezji płockiej, wraz z duszpasterzami. Organizatorem spotkania było Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” z ks. Krzysztofem Rucińskim, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży.

Rok liturgiczny 2018/2019