< 2019 >
21 października 2019 - Rekolekcje Kerygmatyczne, Odpust Świętego Łukasza Ewangelisty i wprowadzenie relikwii ku czci Świętego Michała Archanioła 18-20.10.2019 +++ 21 października 2019 - Debata społeczne dotycząca bezpieczeństwa – zaproszenie +++ 21 października 2019 - Intencje Mszy Świętych 21.10.2019 – 27.10.2019 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 19 października 2019 - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych „W historii naszej Ojczyzny było ... +++ 19 października 2019 - Różaniec z udziałem kandydatów do sakramentu bierzmowania 16.10.2019 +++ 15 października 2019 - Jubileusz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej W uroczystości, oprócz członków ... +++ 15 października 2019 - Wymiana oświetlenia w małej zakrystii 10.10.2019 Lampa przed wymianą: Stylowy żyra ... +++ 15 października 2019 - Różaniec z udziałem wspólnoty “Męskie Serca Maryi” 12.10.2019 +++ 15 października 2019 - XIX Dzień Papieski z księdzem Stefanem 13.10.2019 +++ 15 października 2019 - XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 13.10.2019 Dzisiaj dwudziesta ósma niedziela ... +++ webdesign

Msza św. z udziałem polskich biskupów w Sanktuarium św. Jana Pawła II, odsłonięcie mozaiki w Oknie Papieskim, wystawy, konferencje i koncerty złożą się na program obchodów 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra. Główne uroczystości odbędą się w Krakowie.

Centralne obchody rocznicowe odbędą się 16 października z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Tego dnia w znajdującym się na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II muzeum zostanie otwarta wystawa „Nasz papież”.

„Wystawa ma ukazać nie tylko wielkość pontyfikatu polskiego papieża, lecz także pokazać go jako człowieka, także jako człowieka modlitwy” – powiedział ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Posiada ono największą w świecie kolekcję pamiątek związanych z osobą Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II.

„40. rocznica tego wyboru musi być wielkim wydarzeniem, wpisującym się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, nie mającym jedynie archidiecezjalnego charakteru, lecz ogólnopolski. Obchody będą okazją, aby przypomnieć to, co było wtedy. Bo Jan Paweł II dał Polsce, Europie i światu nadzieję na zmiany” – mówił abp Marek Jędraszewski w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich podczas prezentacji programu jubileuszowych uroczystości.

Jubileuszowej Mszy św. w papieskim sanktuarium przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennachio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosi osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz.

Wieczorem w Oknie Papieskim zostanie odsłonięty nowy wizerunek papieża, wykonany z szkła weneckiego techniką mozaiki. Jego autorką jest Magdalena Czeska, artystka z Poznania. „Ukaże Jana Pawła II jako człowieka radości duchowej” – wyjaśniał ks. Witko. Jubileuszowy dzień zakończy się na Rynku Głównym koncertem artystów scen polskich.

Dzień później w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego międzynarodowa konferencja naukowa „Veritatis Splendor” z udziałem m.in. kardynałów Stanisława Dziwisza i Stanisława Ryłki. Tego dnia w Wadowicach zostanie otwarta okolicznościowa wystawa, a w kościele św. Piotra Apostoła będzie odprawiona dziękczynna Msza św.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II jubileuszowe uroczystości odbywać się będą od 16 do 22 października, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. W poszczególnych dniach modlić się tam będą przedstawiciele różnych stanów i grup społecznych w archidiecezji krakowskiej.

W programie archidiecezjalnych obchodów rocznicy wyboru krakowskiego kardynała na Stolicę św. Piotra znalazła się także dziękczynna pielgrzymka do Rzymu, która odbędzie się w dniach od 9 do 11 października. Pielgrzymi spotkają się z papieżem Franciszkiem, będą się również modlili przy grobie polskiego papieża oraz w bazylice Santa Maria Maggiore.

(źródło: ekai.pl)

Rok liturgiczny 2018/2019