Umiłowani Bracia i Siostry,

15 lat temu, 13 czerwca 1999 roku, św. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze wieloletniego pasterza naszej diecezji – męczennika arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego oraz jego najbliższego współpracownika i współtowarzysza męczeństwa – biskupa Leona Wetmańskiego, stawiając obu na czele 108 Błogosławionych Męczenników niemieckiego totalitaryzmu na ziemiach polskich w latach 1939–1945.

„Słowa szczególnego pozdrowienia – mówił na zakończenie Mszy beatyfikacyjnej Ojciec Święty – kieruję do pielgrzymów z Diecezji Płockiej. Przybyliście do Warszawy, aby uczestniczyć w beatyfikacji dwóch męczenników, arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego. Jest to niezwykły dar Opatrzności. W tragicznych latach wojny i okupacji Bóg dał Wam dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości Chrystusa”.

Zachęcam Was, Umiłowani, abyśmy szczególnie w tym czasie, gdy szerzy się coraz większe zobojętnienie i powierzchowność, uświadomili sobie doniosłość beatyfikacji naszych Pasterzy Męczenników, dokonanej w sercu Ojczyzny, na Placu Marszałka Piłsudskiego; w miejscu, gdzie w czerwcu 1979 roku rozległo się to wielkie wołanie, z którego zrodziła się „Solidarność” i niepodległa Polska: Niech zstąpi Duch! Niech zstąpi Duchj Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Zechciejmy jeszcze bardziej uczynić swoimi te proste słowa św. Jana Pawła Wielkiego o „niezwykłym darze Opatrzności… w postaci dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości Chrystusa” przez rozwijanie ich kultu. Zachęcam serdecznie do udziału w dorocznych pieszych pielgrzymkach z Katedry do Słupna organizowanych w sierpniu przez Akcję Katolicką oraz z Żuromina do Działdowa.

We wspomnienie liturgiczne płockich Biskupów Męczenników, które przypada 12 czerwca będę przewodniczył Nabożeństwu Czerwcowemu w kościele w Słupnie, miejscu internowania naszych Męczenników. W tym dniu niech nie zabraknie w waszych parafiach dziękczynnej modlitwy za łaskę beatyfikacji. W miesiącu czerwcu prośmy też „Serce Pana Jezusa, aż do śmierci posłuszne” za tysiące chrześcijan, którzy dziś oddają życie za wiarę Chrystusową. Niech krew przelana przez błogosławionych Męczenników będzie im mocą i oparciem.

My sami zbliżający się okres urlopów i wakacji przeżywajmy w wierności chrześcijańskim ideałom, za które oni oddali swoje życie. Bądźmy wierni coniedzielnej Mszy Świętej, codziennej modlitwie i medytacji, wewnętrznej czystości i miłosierdziu świadczonemu słabszym, zepchniętym na margines i cierpiącym.

Z serca Wam błogosławię.

Wasz Biskup Piotr