< 2019 >
22 października 2019 - XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 20.10.2019 Dwudziesta dziewiąta niedziela zwy ... +++ 21 października 2019 - Rekolekcje Kerygmatyczne, Odpust Świętego Łukasza Ewangelisty i wprowadzenie relikwii ku czci Świętego Michała Archanioła 18-20.10.2019 +++ 21 października 2019 - Debata społeczne dotycząca bezpieczeństwa – zaproszenie +++ 21 października 2019 - Intencje Mszy Świętych 21.10.2019 – 27.10.2019 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 19 października 2019 - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych „W historii naszej Ojczyzny było ... +++ 19 października 2019 - Różaniec z udziałem kandydatów do sakramentu bierzmowania 16.10.2019 +++ 15 października 2019 - Jubileusz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej W uroczystości, oprócz członków ... +++ 15 października 2019 - Wymiana oświetlenia w małej zakrystii 10.10.2019 Lampa przed wymianą: Stylowy żyra ... +++ 15 października 2019 - Różaniec z udziałem wspólnoty “Męskie Serca Maryi” 12.10.2019 +++ 15 października 2019 - XIX Dzień Papieski z księdzem Stefanem 13.10.2019 +++ webdesign

W środę 27 września 2017 r. Gminę Czernice Borowe odwiedzili uczestnicy ogólnopolskiej konferencji poświęconej miejscom pamięci narodowej w Polsce, zorganizowanej przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Nasza Gmina została zauważona przez władze IPN oraz służby Wojewody i wskazana jako dobry przykład opieki nad obiektami grobownictwa wojennego. Wizytacją objęto mogiłę zbiorową Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. usytuowaną na cmentarzu parafialnym w Czernicach Borowych oraz mogiłę mieszkańców Gminy Czernice Borowe pomordowanych w Pomiechówku w 1944 r. Uczestnicy konferencji odwiedzili także cmentarze z I wojny światowej w Obrębcu i w Chojnowie.

Na cmentarzu parafialnym odbył się uroczysty apel nawiązujący do wydarzeń wrześniowych na terenie Czernic Borowych i okolicy oraz modlitwa za ofiary, której przewodniczył Ks. Michał Gaszczyński – Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czernicach Borowych. Wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza pełnili harcerze z miejscowej szkoły. Przy dźwiękach Hymnu Państwowego w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej podniesiono flagę na maszt.

Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać historię 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” i jego legendarnego przywódcy generała Stanisława Sosabowskiego, pod dowództwem którego w czasie kampanii wrześniowej żołnierze walczyli w rejonie Czernic Borowych. Zebrani zapoznali się z zakresem prac wykonanych przez Gminę na mocy porozumienia z Wojewodą Mazowieckim:

– 2015 r. – remont mogiły mieszkańców Gminy Czernice Borowe pomordowanych w Pomiechówku w 1944 r. na cmentarzu parafialnym w Czernicach Borowych

– 2016 r. – remont mogiły zbiorowej Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Czernicach Borowych,

– 2017 r. – remont  mogiły zbiorowej Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Węgrze.

Prace remontowe zostały sfinansowane z dotacji Wojewody Mazowieckiego oraz budżetu Gminy Czernice Borowe.

Zamierzenia na rok przyszły: remont cmentarza z I wojny światowej w Chojnowie.

Podkreślono również duże zaangażowanie środowisk w opiekę nad miejscami pamięci, w szczególności: Proboszcza, Harcerzy, Szkół i jednostki OSP z Czernic Borowych.

Ponadto wizytujący na zaproszenie miejscowego Proboszcza zwiedzili średniowieczny Kościół Parafialny pw. Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników oraz poznali jego historię.

Uczestnikom konferencji udostępniono ekspozycję frontu wschodniego I wojny światowej w zabytkowym dworze w Chojnowie. Goście z dużym zainteresowaniem obejrzeli etiudę filmową pt. „Stanisław Chełchowski – pionier z Mazowsza” przygotowaną przez uczniów Gimnazjum im. 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”.

W wizytacji uczestniczyli:

• Pan Adam Siwek – Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i  Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Pracownikami,
  • Pan Piotr Oleńczak – Kierownik  Oddziału Współpracy Instytucjonalnej Biura Wojewody Mazowieckiego,
  • Pani Magdalena Staszków – Inspektor ds. opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego,
  • Pani Katarzyna Kubicius – Kierownik Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża,
  • Pracownicy  oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

(źródło: www.czerniceborowe.pl)

Rok liturgiczny 2018/2019