Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej
13 lipca 2020 - XV NIEDZIELA ZWYKŁA „A” 12.07.2020 Dzisiaj piętnasta niedziela roku l ... +++ 13 lipca 2020 - Intencje Mszy Świętych 13.07.2020 – 19.07.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 12 lipca 2020 - W tym roku przypada 300. rocznica śmierci ks. Wawrzyńca Stanisława Benika – twórcy Gorzkich Żali Mława obchodzi 300. rocznicę śmi ... +++ 12 lipca 2020 - 80. rocznica urodzin Szanownej Pani Hanny Wilkowskiej 05.07.2020 +++ 10 lipca 2020 - INFORMACJE DOTYCZĄCE 39. PIESZEJ PIELGRZYMKI DIECEZJI PŁOCKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ W 2020 R. 1. W związku z trwającą epidem ... +++ 10 lipca 2020 - Rzecznik Episkopatu: rusza inicjatywa #WakacyjneMsze Wszyscy mamy prawo do wakacji, ale ... +++ 6 lipca 2020 - XIV NIEDZIELA ZWYKŁA „A” 05.07.2020 Dzisiaj czternasta niedziela zwykł ... +++ 6 lipca 2020 - Intencje Mszy Świętych 06.07.2020 – 12.07.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 3 lipca 2020 - Mija 6 lat od śmierci ks. Piotra Błońskiego Dwie intencje unosiły jego modlitw ... +++ 3 lipca 2020 - Odpust ku czci Św. Achacjusza i Towarzyszy Męczenników 28.06.2020 +++ webdesign

W niedzielę 3 kwietnia 2016 r. odbyła się uroczystość pn. „Stanisław Chełchowski – Pionier z Mazowsza”, zorganizowana z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Chełchowskiego – syna Czernickiej Ziemi, wybitnego mykologa, przyrodnika, etnografa, działacza społecznego.

Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście i mieszkańcy, wśród nich przedstawiciele rodu Chełchowskich Anna Milewska i Halina Żelechowska.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Posłanka – Anna Cicholska, dr Teresa Kaczorowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, dr Bogumiła Umińska – Kierownik Działu Historycznego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, dr Irena Kotowicz-Borowy – etnograf Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Agnieszka Brykner – Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, przedstawiciele samorządu powiatowego, gminnego, szkół, instytucji, organizacji pozarządowych.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Czernicach Borowych w intencji Śp. Stanisława Chełchowskiego i jego rodziny. Mszę Świętą odprawił i wygłosił okolicznościową homilię nawiązującą do Miłosierdzia Bożego ksiądz proboszcz Michał Gaszczyński. Następnie złożono kwiaty na grobie Stanisława Chełchowskiego, który znajduje się na pobliskim cmentarzu. Dostępna do zwiedzania była zabytkowa dzwonnica przykościelna z okolicznościowa wystawą oraz izba pamięci.

Dalsza część uroczystości odbyła się w odrestaurowanym dworze w Chojnowie. Uczestnicy wysłuchali prelekcji Piotra Kaszubowskiego pt. „Dwór w Chojnowie jako ośrodek myśli naukowo-badawczej”, prezentacji pieśni i bajek ze zbiorów Stanisława Chełchowskiego w wykonaniu aktorki Anny Milewskiej oraz Koła Emerytów i Rencistów z Czernic Borowych. Uczniowie Gimnazjum im. 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” w Czernicach Borowych zaprezentowali zebranym film poświęcony życiu i działalności Stanisława Chełchowskiego.
Uroczystość uświetnił okolicznościowy koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Pawła Roka, Juliusza i Swietłany Jakóbiak.

Zwiedzającym udostępniono ekspozycję frontu wschodniego zlokalizowaną w budynku dworu.

Wnuczka Stanisława Chełchowskiego – Halina Żelechowska posadziła symboliczne drzewko tulipanowca, które tak jak kiedyś będzie ozdobą parku w Chojnowie.

Obchody zorganizowali: Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej, Wójt Gminy Czernice Borowe i Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława BM w Czernicach Borowych.

Rok liturgiczny 2019/2020


Poczta www

Archiwa
Baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego