Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





W Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku 16 listopada br. odbyło się XII Sympozjum Naukowe Akcji Katolickiej diecezji płockiej, pt. „Błogosławieni Męczennicy Płoccy” – poświęcone abp. Antoniemu Julianowi Nowowiejskiemu i bp. Leonowi Wetmańskiemu, którzy w 1941 roku ponieśli śmierć męczeńską w obozie niemieckim w Działdowie. Obaj zostali beatyfikowani 20 lat temu przez Jana Pawła II: „Świadectwo heroicznej miłości oddania życia za Chrystusa nie może zostać zapomniane” – podkreśliła Wiesława Winiarska, prezes diecezjalnego stowarzyszenia.

Sympozjalne obrady w Opactwie Pobenedyktyńskim poprzedziła Msza św. w katedrze, przewodniczył jej bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej oraz z ramienia Episkopatu – asystent Akcji Katolickiej w Polsce. Na początku spotkania sympozjalnego przypomniał, że w przededniu swoich święceń biskupich w 2016 roku pojechał właśnie do obozu w Działdowie, aby tam klęknąć na ziemi zbroczonej krwią płockich męczenników i umocnić się duchowo przed rozpoczęciem posługi biskupiej. Zachęcił też uczestników sympozjum do systematycznego odmawiania modlitwy za przyczyną Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników.

Wiesława Winiarska, prezes Akcji Katolickiej diecezji płockiej zaznaczyła, że kolejne sympozjum poświęcono błogosławionym biskupom płockim, ponieważ „świadectwo heroicznej miłości oddania życia za Chrystusa nie może zostać zapomniane”.

Ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski przypomniał zasługi abp. Nowowiejskiego, który był biskupem płockim przez 33 lata. Ten wierny nauczaniu społecznemu papieży hierarcha był bardzo wrażliwy na biedę: otaczał opieką emigrantów społecznych, w czasie I wojny światowej zarządził stworzenie w parafiach tzw. Opieki Parafialnej, ratował głodne dzieci robotników, organizował „Komitety dla głodnych”. Podczas jego posługi biskupiej w diecezji wydarzyły się trzy wojny, był kryzys gospodarczy, szalały dwa totalitaryzmy, zmieniały się rządy w Polsce.

Z kolei ks. kan. Marian Ofiara, rektor Sanktuarium św. Katarzyny Aleksandryjskiej i bł. Męczenników Działdowskich: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego w Działdowie zwrócił uwagę, że płoccy biskupi nie opuścili diecezji w czasie wojny. Pozostali w niej, aby „umocnić więzi z prezbiterami i diecezjanami”. Obaj „w życiu i śmierci upodobnili się do Chrystusa”. Arcybiskup modlił się o skrócenie cierpień, ale także o odpuszczenie grzechów hitlerowskim oprawcom.

Natomiast dr hab. Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i poseł na Sejm RP przypomniał, że w czasie II wojny światowej Niemcy wymordowali około 2 tysięcy polskich księży. Zwrócił uwagę na ważną działalność takich pasterzy Kościoła jak abp Edmund Dalbor, bp Adam Stefan Sapieha, abp Aleksander Kakowski czy abp August Hlond. Gdy przyszła II Rzeczypospolita „państwo mogło się oprzeć na tym substytucie państwa, jakim byli duchowni”.

Uczestnicy wysłuchali także świadectwa Teresy Krowickiej, która jako kilkuletnia dziewczynka była w obozie w Działdowie, przedstawicielki Stowarzyszenia „Rodziny Działdowskie”. Rodzina pani Teresy w czasie II wojny światowej została wyrzucona z mieszkania w Płocku i przewieziona do obozu w Działdowie. Będąc naocznym świadkiem życia obozowego, Teresa Krowicka zwróciła uwagę na bestialstwo Niemców, nieustanne bicie i głodzenie Polaków, odzieranie ich z resztek godności.

Pewnego razu widziała, jak Niemcy bili i kopali abp. Nowowiejskiego i innych księży, którzy chcieli mu pomoc. Wszyscy duchowni byli bardzo zakrwawieni, leżeli na ziemi. Wydawało się, że w pewnym momencie arcybiskup podniósł rękę jak do błogosławieństwa. Potwierdzili to także inni świadkowie: że biskup płocki w obozie działdowskim, gdy był bity i męczony, modlił się za swoich prześladowców,.

W programie sympozjum znalazł się też pokaz filmu pt. „Arcybiskup” – o abp. Antonim J. Nowowowiejskim, jaki kilkanaście lat temu zrobiła młodzież z diecezji płockiej pod kierunkiem ks. Krzysztofa Jończyka, ówczesnego wikariusza w Rypinie, a obecnie asystenta kościelnego Akcji Katolickiej diecezji płockiej.

Na zakończenie sympozjum ogłoszono wyniki konkursu multimedialnego, literackiego i plastycznego pt. „Błogosławieni Płoccy Męczennicy” dla dzieci i młodzieży szkolnej. Pierwsze miejsca zajęli w nich: Dominika Kowalczyk i Klaudia Ostrowska (Szkoła Podstawowa nr 4 im. 21. Warszawskiego Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” w Ciechanowie, opiekun ks. Piotr Smoliński); Hanna Dobrzyniecka (ta sama szkoła); Piotr Piórkowski (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym, opiekun ks. Adam Zaborowski); Ewelina Drejka (Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, opiekun Piotr Zalewski).

W sympozjum wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej diecezji płockiej, członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, gościnnie obecni byli m.in. parlamentarzyści oraz Urszula Furtak – prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

(źródło: diecezjaplocka.pl)

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa