< 2019 >
Sierpień
19 sierpnia 2019 - XX NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 18.08.2019 Dziś dwudziesta niedziela w roku l ... +++ 19 sierpnia 2019 - Intencje Mszy Świętych 19.08.2019 – 25.08.2019 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 17 sierpnia 2019 - SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO PIOTRA LIBERY NA UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Kochani Diecezjanie Płoccy! Przesy ... +++ 17 sierpnia 2019 - Pielgrzymka do Smardzewa 15.08.2019 +++ 17 sierpnia 2019 - WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY „C” 15.08.2019 Dzisiaj przeżywamy uroczystość W ... +++ 17 sierpnia 2019 - 7. edycja wakacyjnych spotkanie nie tylko z muzyką sakralną W ramach wakacyjnych spotkań nie t ... +++ 13 sierpnia 2019 - XIX NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 11.08.2019 Dzisiaj dziewiętnasta niedziela ro ... +++ 10 sierpnia 2019 - Vlog o Parafii Czernice Borowe +++ 10 sierpnia 2019 - Zabudowa miejsc składowania śmieci z cmentarza – sierpień 2019 +++ 10 sierpnia 2019 - Stojak na rowery zamontowany przy bramie cmentarza +++ webdesign

Uroczystą Eucharystią na placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego rozpoczęło się XV Zgromadzenie Ogólnego Zwyczajne Synodu Biskupów. Będzie ono obradowało do 28 października w Rzymie na temat: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. W swej homilii papież podkreślił ze wzruszeniem udział po raz pierwszy w pracach Synodu dwóch biskupów z Chińskiej Republiki Ludowej.

Mszę św. z papieżem sprawowali wszyscy ojcowie synodalni. Po odczytaniu po włosku fragmentu z Listu św. Pawła do Filipian (2, 1-4) oraz odśpiewaniu Ewangelii po łacinie (J 14, 23-29) głos zabrał Ojciec Święty.

Na wstępie Franciszek podkreślił, że główną rolę w pracach synodalnych odgrywa Duch Święty. Zachęcił, by prosić Go o dar pamięci i ożywiania słów Chrystusa, o pamięć, która mogłaby rozbudzić i odnowić w nas zdolność do marzeń i nadziei, „abyśmy mogli ze swej strony namaścić naszych młodych darem proroctwa i wizji. Niech da nam łaskę, byśmy byli pamięcią działającą, żywą i skuteczną, która z pokolenia na pokolenie nie pozwala się stłumić i zniszczyć prorokom nieszczęść i kataklizmów ani też przez nasze ograniczenia, błędy i grzechy, ale jest w stanie znaleźć przestrzenie, by rozpalić serca i rozeznawać drogi Ducha. W tej postawie posłusznego nasłuchiwania głosu Ducha przybyliśmy ze wszystkich stron świata, po raz pierwszy włączając Chiny kontynentalne, wyrażając w ten sposób jedność kolegium biskupów z Następcą Piotra w Kościele powszechnym” – podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty wskazał, że zadaniem Synodu jest wyrażenie bliskości wobec młodzieży, a także wlanie w ich serca nadziei, by ich życie mogło się rozwijać w sposób godny. Chodzi o to, „byśmy nie pozostawiali ich samych w rękach wielu handlarzy śmierci, którzy uciskają ich życie i przysłaniają ich wizję” – stwierdził papież.

Franciszek zachęcił ojców synodalnych do słuchania siebie nawzajem, aby wspólnie rozeznać to, czego Pan żąda od swojego Kościoła. „Dar szczerego słuchania, modlitewnego i – na ile to możliwe – wolnego od uprzedzeń oraz bezwarunkowego pozwoli nam wejść w komunię z różnymi sytuacjami, które przeżywa lud Boży. Słuchać Boga, aż po usłyszenie z Nim krzyku ludu; słuchanie ludu, żeby wraz z nim oddychać wolą do której wypełnienia wzywa nas Bóg” – powiedział papież.

Ojciec Święty powierzył Synod opiece Matki Bożej. Przypomniał słowa bł. Pawła VI skierowane do młodzieży na zakończenie II Soboru Watykańskiego: „Bądźcie szczodrzy, czyści, pełni szacunku, szczerzy. Budujcie z entuzjazmem świat lepszy od obecnego!”

Treść papieskiej homilii dostępny jest TUTAJ.

Po chwili milczenia nastąpiła modlitwa wiernych. W pierwszej intencji polecano Bogu w języku chińskim papieża i biskupów, prosząc dla nich o dar mądrości i rozeznania, aby szukali prawdy z otwartym sercem i byli we wszystkim Jemu posłuszni.

W następnym wezwaniu- w języku hiszpańskim – proszono o Ducha sprawiedliwości i pokoju za rządzących, aby prowadzili swe narody do prawdziwego pokoju i bronili życia każdej osoby.

Trzecią prośbę wyrażono po arabsku. Modlono się o Ducha rady i męstwa dla młodych, aby patrzyli na przyszłość z nadzieją i nie obawiali się trudności życiowych.

Kolejną intencję wypowiedziano w języku portugalskim. Proszono za rodziców i wychowawców, aby napełniani Duchem miłości i cierpliwości służyli młodym z życzliwością i dalekowzrocznością otwierali się na nowości.

Ostatnią prośbę – za uciskanych i przeżywających trudności – wyrażono w języku suahili. Modlono się, aby napełnione Duchem pocieszenia i nadziei nie poddawały się pod ciężarem trudów i doświadczały radości przyjaźni osobistej.

Na zakończenie Eucharystii papież pozdrowił kardynałów, przedstawicieli bratnich Kościołów, a także wiernych.

Jeszcze dziś ojcowie synodalni o godz. 16.30 spotkają się w auli na pierwszej kongregacji generalnej, którą otworzy Ojciec Święty.

(źródło: https://ekai.pl/synod-biskupow-rozpoczety)

Rok liturgiczny 2018/2019