< 2019 >
Sierpień
19 sierpnia 2019 - XX NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 18.08.2019 Dziś dwudziesta niedziela w roku l ... +++ 19 sierpnia 2019 - Intencje Mszy Świętych 19.08.2019 – 25.08.2019 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 17 sierpnia 2019 - SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO PIOTRA LIBERY NA UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Kochani Diecezjanie Płoccy! Przesy ... +++ 17 sierpnia 2019 - Pielgrzymka do Smardzewa 15.08.2019 +++ 17 sierpnia 2019 - WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY „C” 15.08.2019 Dzisiaj przeżywamy uroczystość W ... +++ 17 sierpnia 2019 - 7. edycja wakacyjnych spotkanie nie tylko z muzyką sakralną W ramach wakacyjnych spotkań nie t ... +++ 13 sierpnia 2019 - XIX NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 11.08.2019 Dzisiaj dziewiętnasta niedziela ro ... +++ 10 sierpnia 2019 - Vlog o Parafii Czernice Borowe +++ 10 sierpnia 2019 - Zabudowa miejsc składowania śmieci z cmentarza – sierpień 2019 +++ 10 sierpnia 2019 - Stojak na rowery zamontowany przy bramie cmentarza +++ webdesign

Bp Mirosław Milewski przewodniczył w Obrytem Mszy św. z okazji wspomnienia św. Wincentego à Paulo – założyciela Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytek), które ma swój dom w tej parafii. Powiedział, że szarytki są dobrze znane wszędzie tam, gdzie bliźniemu trzeba nieść miłosierdzie.

Od początków powstania zgromadzenia w XVII wieku siostry pracowały jako pielęgniarki środowiskowe, opiekunki społeczne, i wychowawczynie trudnych dzieci. Szarytki są „jednoosobowymi instytucjami charytatywnymi”, bo gdy w Polsce za czasów komunistycznych placówki państwowe zamknęły przed nimi swoje drzwi, siostry przeniosły się do pracy w parafiach.

Biskup stwierdził, że taką swoistą „instytucją” była niewątpliwie śp. siostra Helena Pszczółkowska (zmarła w 2007 r.). Za swą wieloletnią, pełną oddania służbę wobec potrzebujących, zyskała szlachetne miano „płockiej Matki Teresy”. Przez kilkadziesiąt lat chodziła systematycznie do tych osób, które nie były w stanie wyjść samodzielnie za próg własnych mieszkań, żyły w biedzie i samotności, zmagały się z chorobą i cierpieniem.

– Swoim życiem i pracą pokazujecie, że dla szarytek najważniejsze jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi i widzenie w nim Chrystusa: Chrystusa ukrytego w człowieku chorym, samotnym, starszym. Mieszkacie wśród ludzi, którym pomagacie, znacie ich samych i ich potrzeby. Robicie, co w Waszej mocy, aby poprawić ich często bardzo ciężki los. To piękna postawa, postawa pełna wrażliwości i bezinteresowności. Żyjecie niezwykle czynnie, będąc „apostołkami miłosierdzia” wśród tych, którzy się „gorzej mają” – zaakcentował hierarcha.

Dodał, że założyciel zgromadzenia pozostawił im w testamencie zasadę, że nigdy nie należy ufać jedynie własnym siłom, nigdy nie wyprzedzać Bożej Opatrzności. Zalecił, aby mieć stały kontakt z Panem Bogiem, pamiętać o Bożej obecności w każdym miejscu i każdym dziele. Jeśli człowiek się tego nauczy, będzie szczęśliwy, bo każda służba wypływa z relacji z Bogiem.

– Gdyby nie ta świadomość, nie udałoby się tak wspaniale służyć bliźnim, spragnionym kontaktu z drugim człowiekiem, a poprzez niego – kontaktu z Bogiem – powiedział biskup pomocniczy diecezji płockiej.

W czasie Mszy św. z udziałem osób chorych i starszych, udzielił im także sakramentu namaszczenia chorych.

Po Mszy św. bp Milewski dokonał poświęcenia nowej elewacji kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy. Życzył parafianom, aby w odnowionej świątyni nieustannie doświadczali obecności Boga w Trójcy Jedynego, bo tylko wtedy będą zdolni do czynów miłości i miłosierdzia.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem powstała w XIV wieku. Obecna świątynia parafialna powstała według projektu Stefana Szyllera, była konsekrowana w 1929 roku przez bł. bp. Leona Wetmańskiego. Nową elewację zyskał dzięki staraniom ks. proboszcza kan. dr. Cezarego Siemińskiego, który zarządza parafią od 5 lat. Na terenie parafii znajduje się też w miejscowości Sadykierz kaplica pw. św. Rocha, patrona osób doświadczających różnych cierpień. W parafii działa też grupa modlitewna „Jerycho św. Rocha”.

W Obrytem znajduje się dom Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, czyli szarytek, które zgodnie ze swoim charyzmatem zajmują się pomocą osobom doświadczającym chorób i cierpień. 27 września zgromadzenie obchodziło wspomnienie swojego założyciela św. Wincentego à  Paulo.

Rok liturgiczny 2018/2019