ZACHĘTA BISKUPA PŁOCKIEGO
NA JASNĄ GÓRĘ

Umiłowani Diecezjanie!
Drodzy Jasnogórscy Pielgrzymi!
Od początku mojej posługi jako Biskupa Płockiego chętnie uczestniczę jako pątnik w Pieszej Płockiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Co roku staram się przemierzyć jakiś odcinek pielgrzymiej drogi, na ile pozwalają mi na to obowiązki pasterskie. Z jednej strony dostrzegam pątniczy trud, zmęczenie i nierzadko ból. Z drugiej strony widzę nade wszystko radość wiary, duchowy entuzjazm i setki pogodnych, rozmodlonych twarzy, bardzo często młodych ludzi. Cieszę się z każdej osoby, która decyduje się na wędrówkę do Częstochowy.
Dlatego, podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku gorąco i serdecznie zachęcam Was do pielgrzymowania, do pójścia drogą wiary i nawrócenia, do Jasnogórskiej Pani. Szczególnie zwracam się do tych spośród Was, którzy nie podjęli jeszcze decyzji bądź wahają się, czy wyruszyć w drogę. Zaufajcie Panu, który będzie Wam towarzyszył w trudzie wędrówki. Tych, zaś, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście, zachęcam do pielgrzymowania duchowego, które każdego roko coraz mocniej wpisuje się w pejzaż naszych wspólnot parafialnych.
Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki będą słowa „Kto wierzy nigdy nie jest sam”. Zostały one wybrane jako myśl przewodnia pątniczych rozważań i refleksji. Wpisują się także w trwający w Kościele Rok Wiary, ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI a kontynuowany przez Papieża Franciszka. Słowa te niosą ze sobą wiele ważnych intencji. Modlić się będziemy o ożywienie wiary w życiu osobistym i publicznym, w sprawach naszej Ojczyzny i naszej diecezji, a zwłaszcza za trwający 43 Synod. Będziemy prosić za parafie, rodziny, chorych i cierpiących na ciele i duszy a także w intencjach bliskich naszemu sercu. Nie zabraknie także dziękczynienia za zakończony pontyfikat Benedykta XVI.
Wszystkim pielgrzymom wędrującym na Jasną Górę oraz wspierających ich pielgrzymom duchowym, udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa i zapewniam o mojej modlitwie.
Płock, dnia 12 czerwca 2013 r.

Wasz Biskup Piotr