Umiłowani Rolnicy,
Siostry i Bracia,

Praca rolnika, jak żadna inna, związana jest z modlitwą o dobre urodzaje. Od święta Matki Bożej Zielnej we wspólnotach parafialnych odbywają się dożynki. Rolnicy niosą do świątyń chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła. W dożynkowych darach zawarte jest dziękczynienie Bogu za zbiory oraz trud ludzkiej pracy.
Drodzy Rolnicy i Duszpasterze, serdecznie zapraszam na tegoroczne Dożynki Diecezji Płockiej, które odbędą się w Lisewie w parafii Joniec, w niedzielę 9 września. Zorganizowano je z samorządem powiatu płońskiego. Msza św. będzie odprawiona o godz. 11.00 i zostanie poprzedzona korowodem dożynkowym.
Gorącą zapraszam Was – Kochani – do wspólnego, diecezjalnego dziękczynienia za tegoroczne plony. Liczę, jak zawsze, na obecność Czcigodnych Księży i Rolników z wieńcami dożynkowymi. Zapraszam także do wspólnej modlitwy ludzi miast i wszystkich pracujących na rzecz rolnictwa.

Z wyrazami pasterskiej miłości w Chrystusie Panu.

Płock, dnia 30 sierpnia 2012 r.

Wasz biskup Piotr