ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA DOŻYNKI DIECEZJI PŁOCKIEJ

I WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Umiłowani Rolnicy, Siostry i Bracia!

Od Święta Matki Boskiej Zielnej gospodarze i gospodynie niosą do świątyń żniwne wieńce i kwiaty, warzywa i owoce, chleby i zioła. Czynią to zawsze w postawie dziękczynienia Stwórcy za to, że pobłogosławił ich pracy i ziemia wydała plon.

Dożynki to najpiękniejszy obrzęd związany z rolniczą pracą. Są ukoronowaniem żniwnego trudu wielu ludzi, a zwłaszcza rolników. W bieżącym roku dziękczynienie za zbiory wpisuje się w 100 rocznicę objawień fatimskich i w Rok św. Brata Alberta. Ten nasz święty Rodak, zostawił nam piękne przesłanie: „Powinno się być dobrym jak chleb, który dla każdego leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”. Jakże te słowa są dzisiaj aktualne.

Gorąco zapraszam Was – Kochani – na Dożynki Diecezji Płockiej, które odbędą się w Sierakowie k. Przasnysza, w niedzielę 27 sierpnia br. Połączone one będą z dożynkami Województwa Mazowieckiego i Ziemi Przasnyskiej. Przybądźcie na godz. 11.00 na płytę lotniska. Uroczystość rozpocznie się poświęceniem wieńców żniwnych i Mszą Świętą dziękczynną.

Wiem, że tegorocznym żniwom towarzyszyła niepogoda, a niekiedy nawet różne nawałnice. Serca wielu rolników przepełnia lęk o utrzymanie gospodarstw i opłacalność pracy, o to gdzie sprzedacie swoje produkty. Tym bardziej nie możemy ustawać w modlitwie i szukać oparcia w Bogu. Liczę, jak zawsze, na obecność Czcigodnych Księży oraz Rolników z wieńcami dożynkowymi. Zapraszam także ludzi miast i wszystkich pracujących na rzecz rolnictwa. Polecam Was opiece Maryi Pani Równin Mazowsza i Królowej Ziemi Dobrzyńskiej.

Z wyrazami pasterskiej miłości w Chrystusie Panu

† Piotr Libera