Uwieńczeniem obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę była Msza Święta za Ojczyznę odprawiona 11 listopada przez ks. Michała Gaszczyńskiego w kościele parafialnym w Czernicach Borowych. W gminnej uroczystości udział wzięli przedstawiciele Samorządu Gminy na czele z Wójtem panem Wojciechem Brzezińskim, Przewodniczącym Rady Gminy panem Włodzimierzem Stolarczykiem, Dyrektor Szkoły Podstawowej pani Barbara Modzelewska oraz Dyrektor Gimnazjum pani Małgorzata Góralczyk, poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych i Gimnazjum im. 21 PP „Dzieci Warszawy” w Czernicach Borowych, Ochotniczych Straży Pożarnych z Rostkowa, Pawłowa Kościelnego i Czernic Borowych.
Po uroczystej Mszy Świętej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych przedstawili licznie zebranym gościom oraz parafianom montaż słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem nauczycielek pani Teresy Mierzejewskiej oraz pani Anity Budzyńskiej. W części artystycznej uczniowie pięknie recytowali wiersze oraz opowiedzieli burzliwą historię dziejów narodu polskiego, przeplatając słowa pieśniami patriotycznymi. Na koniec występu dzieci zaśpiewały znaną pieśń patriotyczną pt. „Rota”, którą razem z dziećmi odśpiewali w postawie „na baczność” wszyscy obecni w kościele.
Kulminacyjnym momentem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny w celu uczczenia pamięci bohaterów poległych za wolność naszej Ojczyzny. Gospodarz uroczystości, Pan Wójt Wojciech Brzeziński, przedstawił w swojej refleksji najważniejsze fakty z zawiłej drogi, którą pokonała Polska, aby powrócić na mapę Europy. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Pan Wójt mówił też o znaczeniu niepodległości dawniej i dziś, o potrzebie właściwego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości i krzewienia w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu. Po uczczeniu pamięci bohaterów minutą ciszy, poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Pięciu Zamordowanych w Pomiechówku, a także na grobie rodzinnym Stanisława Chełchowskiego.
Tekst opracowała p. Anita Budzyńska.
Zdjęcia autorstwa p. Katarzyny Bugaj.