Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





Na Jasnej Górze 14 sierpnia 2021 r. zakończyła się jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej, która odbyła się pod hasłem „Idziemy z Józefem”: – Nabierzmy Ducha Świętego i podnieśmy głowy. Uczyńmy wszystko, co Jezus Chrystus nam mówi i do czego Bogurodzica, nasza moc i siła, nas zaprasza – zwrócił się do pątników na Jasnej Górze biskup płocki Piotr Libera. Po raz 9 głównym przewodnikiem pielgrzymki był ks. Jacek Prusiński.

Bp Piotr Libera powiedział do pielgrzymów, że 40 lat pielgrzymowania na Jasną Górę jest przypomnieniem 40-letniej wędrówki Ludu Wybranego przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Przez minione lata bardzo zamienił się świat i Ojczyzna. Duch, który tchnął z Jasnogórskiego Wieczernika, zmienił oblicze ziemi.

Najpierw pielgrzymi wyruszali w drogę z „domu niewoli”. Mimo to każdy pątnik był bratem i siostrą, i przez wspólny, pątniczy trud stawał się kimś bliskim, z kim dzieliło się „żar płynący z sierpniowego nieba i ulewny deszcz zalewający namioty”.

Bp Libera przypomniał, że pielgrzymi z Płocka zawsze docierają na Jasną Górę 14 sierpnia: to dzień niezwykły, naznaczony wspomnieniem jednego z najgorliwszych synów Maryi Niepokalanej – św. Maksymiliana Marii Kolbego.

– Symboliczne było zawsze wejście na jasnogórski szczyt właśnie tego dnia. To tak, jakby ten odważny w pokorze i wielki w miłości święty – męczennik z Auschwitz brał nas za rękę – i tak jak mówił swym braciom w Niepokalanowie, tak mówił jakby również nam, zwłaszcza w najtrudniejszych czasach próby: Immaculata vincet – Niepokalana zwycięży! – zaakcentował biskup płocki.

Pasterz Kościoła płockiego przypomniał, że w ciągu minionych lat „zmieniały się krajobrazy ojczyste”, wreszcie nadeszła wolność, a ludzie „nie boją się myśleć i mówić tego, co myślą”. Tak było aż do lat ostatnich, naznaczonych pandemicznym reżimem, kiedy trzeba było znowu „w cieniu wielkiego lęku o życie i zdrowie swoje i bliskich mierzyć się z codziennością”. Ale i w tych trudnych warunkach „płocka sztafeta wiary, biegnąca z ufnością do serca Matki, dotarła do swego celu”.

Hierarcha zaznaczył, że w tym roku do Maryi pątników prowadził św. Józef. Raz jeszcze pewną i bezpieczną ręką przyprowadził swoje dzieci do Jezusa i do Maryi – jego największych skarbów. Podziękował też wszystkim osobom i służbom, którzy organizowali pielgrzymkę, bo „Pan Bóg działa przez ludzi”. Miłość Boga pokazuje przez konkretnych ludzi, nie jest zamknięta na żadną ludzką potrzebę.

Bp Libera przypomniał ponadto, że zaledwie 5 lat temu w parafiach diecezji płockiej gościła pielgrzymująca Matka w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Bardzo cieszono się wtedy duchowym odrodzeniem wspólnot pod sercem przychodzącej Matki. Ona od wieków nakazuje jedno: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie Syn”.

– Nabierzmy Ducha Świętego i podnieśmy głowy, na przekór prorokom nicości, wieszczącym koniec Kościoła, wbrew ludziom, którzy nie mają już w sobie nadziei bądź ulegli kolonizacji ideologicznej. Ale również i dla nich jeszcze raz uczyńmy wszystko, co Jezus Chrystus nam mówi. Uczyńmy wszystko, do czego Ona nas zaprasza, Bogurodzica, po dawnemu moc nasza i siła – głosił biskup.

Jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę odbyła się w dniach 6-14 sierpnia, pod hasłem „Idziemy z Józefem”. Głównym przewodnikiem pielgrzymki po raz 9. był Jacek Prusiński, ojciec duchowny Szkół Katolickich w Płocku.

Pielgrzymka miała charakter sztafety: każdego dnia pielgrzymowała inna grupa, pod kierunkiem swojego księdza przewodnika. Wyjątkami były pierwszy i ostatni dzień. Pierwszy dzień był Dniem Wdzięczności za minione pielgrzymki, mogli w nim wędrować wszyscy chętni pątnicy. Podobnie było 14 sierpnia, gdy pątnicy wchodzili na Jasną Górę.

Poszczególne grupy pielgrzymkowe docierały na szlak pielgrzymi autokarami, a potem pieszo pokonywały wyznaczony odcinek. Najliczniejsza okazała się grupa biała (Ciechanów, Strzegowo), licząca około 200 osób. Poza tym po około 160 osób liczyły grupy srebrna (Pułtusk, Serock) i błękitna (Nasielsk, Zakroczym). Pielgrzymom na różnych odcinkach trasy towarzyszyli biskupi: Piotr Libera i Mirosław Milewski.

Tradycyjnie pątnicy mogli przyjąć szkaplerz, przystąpić do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Różańca Pielgrzymkowego czy podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Była też Msza św. prymicyjna – z przewodniczeniem księży neoprezbiterów.

Pątnikom pieszym towarzyszyli pielgrzymi duchowi, uczestniczący w wieczornych Apelach Jasnogórskich w swoich parafiach. W zamian mogli liczyć na modlitwę i kartkę z pozdrowieniami z trasy.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa