13.07.2013r.

Tegoroczna wędrówka „Śladami Bitwy Przasnyskiej” rozpoczęła się modlitwą na cmentarzu wojennym w Chojnowie, której przewodniczył Ks. Michał Gaszczyński (Proboszcz Parafii w Czernicach Borowych) oraz Ks. mjr Andrzej Jakimiuk (Prawosławny Ordynatiat Wojska Polskiego). Dnia 13 lipca 2013r. we wspólnej modlitwie połączyli się wierni Katolicy oraz Prawosławni. Grupy Rekonstrukcyjne biorące udział w tegorocznym pikniku historycznym pod hasłem „Śladami Bitwy Przasnyskiej” swoją obecnością dodały niepowtarzalnego klimatu temu wydarzeniu. Szczególne znaczenie miała obecność gości z Nowosybirska. Spotkanie rozpoczęło się krótkim przemówieniem Wójta Gminy Czernice Borowe Pana Wojciecha Brzezińskiego, który wspomniał zmarłych spoczywających na cmentarzu w Chojnowie, nawiązując do tragicznych wydarzeń mających miejsce w latach 1914-1915 rozgrywających się na pobliskich ziemiach. Po wspólnej modlitwie, Kapłan wyznania Prawosławnego dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy.

- p1010841.jpg

Na znak pojednania ze zmarłymi spoczywającymi na cmentarzu wojskowym w Chojnowie, bracia z Nowosybirska umiejscowili pod tablicą ziemię przywiezioną z Ojczyzny. Członkowie Grup Rekonstrukcyjnych złożyli pamiątkowe kwiaty oraz zapalili znicze. W duchu zadumy i pojednania zakończyło się nastrojowe spotkanie w miejscu spoczynku żołnierzy, którzy zginęli podczas krwawych walk na ziemi przasnyskiej.

- p1010831.jpg

Podążając „Śladami Bitwy Przasnyskiej” Grupy Rekonstrukcyjne odwiedziły  Jednorożec. Miejscowość ta, na kartach historii zapisane ma drastyczne epizody związane z walkami w latach 1914-1915. Podczas pobytu w Jednorożcu miała miejsce rekonstrukcja, obrazująca starcie wojsk, wioska zamieniła się w pole bitwy. Licznie zgromadzeni widzowie bacznie przyglądali się walkom, na niejednej twarzy malowało się wzruszenie, przerażenie oraz zaduma nad losem naszych przodków, którzy zginęli podczas wojny w obronie naszej Ojczyzny. Po obejrzeniu inscenizacji zebrani widzowie, wraz z Grupami Rekonstrukcyjnymi udali się na pobliski cmentarz wojenny w Jednorożcu, gdzie przedstawiony został montaż słowno-muzyczny w wykonaniu członków Grup Rekonstrukcyjnych. Z uwagi na fakt, że na dworze panował zmrok, inscenizacja miała niebywały nastrój. Zapalone znicze, otaczający mrok, wprowadziły zebranych w stan zadumy. Na zakończenie pierwszego dnia pikniku historycznego, zgromadzeni na cmentarzu – pogrążeni we  wspólnej modlitwie przedstawiciele wiary Katolickiej, Prawosławnej oraz Ewangelickiej sprawowali modlitwę za zmarłych spoczywających na lokalnym cmentarzu oraz złożyli wieńce ku pamięci ofiar.

- p1010987.jpg

14.07.2013r.

Uwieńczeniem pikniku historycznego – „Śladami Bitwy Przasnyskiej” była rekonstrukcja historyczna w Lesznie. Grupy Rekonstrukcji Historycznej biorące udział w tegorocznym pikniku dołożyły należytych starań do przygotowania pola bitwy. Boisko przyszkolne cofnęło się w czasie o 100 lat. Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy powstała diorama pola bitwy, wiernie oddająca ducha historii. Uczestnicy pikniku mieli możliwość namacalnie zobaczyć i poczuć się jakby żyli w czasach wojny. Rekonstruktorzy jako żołnierze i ludność cywilna, stare narzędzia, drewniane chaty, stogi siana, studnia  z żurawiem i inne szczegóły nadawały szczególnego charakteru.

- p1020096.jpg

O godzinie 15.00 miała miejsce główna potyczka. Podczas walk, osoby obserwujące nie kryły emocji, towarzyszyło im wzruszenie i zachwyt zorganizowanym przedsięwzięciem. Wybuchy, granaty i strzały z broni sprawiły, że inscenizowane przez Rekonstruktorów walki wyglądały niebywale prawdopodobnie.

- p1020034.jpg

W rolę rekonstruktorów wcielili się członkowie następujących Grup Rekonstrukcji Historycznej:

• Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Marienburg”,
  •  Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej,
  •  GRH Strzelcy imienia 31. PSK,
  •  Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej,
    — Sekcja Kozaków Dońskich,
    — Sekcja 41. Pułku Strzelców Syberyjskich,
  •  79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy,
  •  69 Pułku Piechoty Riazańskiej,
  •  Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej,
  •  Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mlawa,
  •  41. Pułk Strzelców Syberyjskich z Nowosybirska
  •  8 Pułk Strzelców Syberyjskich z Ostrołęki.

Gościnnie również wystąpili: Jazłowiak, Igła, Darda, Rumcajs, Ihar, Fuchsi, Pruss.

- p1020165.jpg

Opracowała: Monika Łukasiak