Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. W uroczystość Bożego Narodzenia zgromadziliśmy się o północy we wspólnocie Kościoła, aby dzielić radość z przyjścia naszego Pana. Narodzenie Jezusa przyniosło ludzkości zbawienie, nadzieję i pokój. Zechciejmy, aby w tegoroczne święta Bóg na nowo znalazł miejsce wśród nas i narodził się w naszych sercach, rodzinach i wspólnocie parafialnej.
 2. Życzenia na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok przekazuje nam Biskup Płocki Szymon Stułkowski: Panie Jezu, w Tobie jest życie, które jest światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnia (por. J 1,4-5). Ty nawiedzasz nas jak z wysoka Wschodzące Słońce, by zajaśnieć tym, co w mroku śmierci mieszkają, aby nasze kroki zwrócić na drogę pokoju (por. Łk 1,78b-79) Bądź uwielbiony za życie, które nam dałeś. Spraw, byśmy potrafili się nim zachwycić i otoczyć je troską. Dodaj nam sił i odwagi, byśmy potrafili nieść płomień Twojej miłości i przyprowadzić do Ciebie tych ludzi, którzy Cię nie znają.
 3. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku ja również jako Proboszcz składam Drogim Parafianom i naszym Drogim Gościom serdeczne życzenia: niech betlejemskie światło Bożej miłości rozprasza wszystkie ciemności życia, niech napełnia miłością, nadzieją i pokojem. Swoje życzenia przekazują nam służby mundurowe miasta i powiatu Przasnysz: Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz Wojsko.
 4. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia pozostałe Msze Święte, nazywane w tradycji Kościoła Anielską i Królewską, zostaną odprawione o godzinie 8:30 i 10:00 (transmisja on-line), a także o godz. 12:00. Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
 5. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia czcimy Świętego Szczepana Diakona i Pierwszego Męczennika Kościoła. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione
  o godzinie 8:30. 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przygotował okolicznościowy list, a ofiary na tacę będą przeznaczone na rzecz tej uczelni oraz na edukację młodzieży w szkołach katolickich naszej diecezji.
 6. Jutro również odbędzie się symboliczne poświęcenie kredy, kadzidła i wody, które do naszych domów przyniosą przedstawiciele parafii jako zapowiedź uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywanej potocznie Świętem Trzech Króli i nadchodzącej wizyty duszpasterskiej, która rozpocznie się w sobotę 7 stycznia 2023 r. Po raz pierwszy też zostanie pobłogosławione wino z okazji święta Świętego Jana Apostola i Ewangelisty, które przypada we wtorek 27 grudnia, w oktawie Bożego Narodzenia.
 7. Przez cały tydzień trwa oktawa Bożego Narodzenia, dlatego cały tydzień jest jakby przedłużonym dniem uroczystości Narodzenia Pańskiego. Liturgicznie te dni między sobą się nie różnią, a każdego dnia w modlitwie eucharystycznej wypowiadamy słowa: „…uroczyście obchodzimy święty dzień, w którym Najświętsza Maryja Dziewica wydała na świat Zbawiciela.”
 8. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta. We wtorek 27 grudnia wspominamy Świętego Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów. W środę 28 grudnia wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych. W piątek 30 grudnia przypada święto Świętej Rodziny z Nazaretu.
 9. Sobota 31 grudnia, to wspomnienie w randze dowolnej Świętego Papieża Sylwestra I i zakończenie roku kalendarzowego. Msza Święta dziękczynno-błagalno- przebłagalna zostanie odprawiona o godzinie 16:30 w połączeniu z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. W tym dniu za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga wysławiamy” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 10. W niedzielę za tydzień 1 stycznia, będziemy przeżywać uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Razem z Matką Bożą chcemy rozpocząć Nowy Rok Pański 2023. Tego dnia w szczególny sposób będziemy prosić w modlitwie o pokój na świecie. Będzie to również zakończenie oktawy Bożego Narodzenia. Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 11. W Nowy Rok 1 za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O, Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny.
 12. Niedziela za tydzień to pierwsza niedziela miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią do Dzieciątka Jezus o pokój na świecie.
 13. W Sylwestra przed północą nasz kościół będzie otwarty, żeby można było w tym historycznym miejscu podziękować Bogu za czas, który minął i powierzyć w modlitwie nadchodzącą przyszłość oraz jednocząc się duchowo w ten sposób wspólnie powitać Nowy Rok.
 14. W imieniu całej wspólnoty parafialnej składam podziękowanie czernickim harcerzom ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień” za przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które w tym roku jest roznoszone w całej Polsce już po raz 32. pod hasłem „Światło dla Ciebie”. Światełko płonie przy ołtarzu w harcerskim lampionie razem ze świecą „Caritas”, która symbolizuje zakończenie 29. Edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
 15. Serdeczne podziękowania dla Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz dla współpracowników za wykonanie świątecznej dekoracji naszego kościoła. Słowa podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżywania tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w podniosłym i ciepłym nastroju.
 16. Szczególnie dziękujemy śpiewającym paniom seniorkom z czernickiego Klubu Seniora panu organiście Adrianowi i panu trębaczowi wojskowemu Bogusławowi za wprowadzenie kolędowe do Pasterki na organy i trąbkę. Dziękujemy także Szafarzowi Nadzwyczajnemu Komunii Świętej Panu Damianowi, po. obowiązki pana kościelnego Panu Patrykowi, lektorom i lektorkom oraz psalmistkom młodszym i starszym, a także całej Liturgicznej Służbie Ołtarza.
 17. Bardzo dziękuję p. Jadwidze i Andrzejowi Dzielińskim za ufundowanie ornatu na Boże Narodzenie, z okazji tegorocznego Złotego Jubileuszu sakramentu małżeństwa.
 18. Jak co roku od kilku lat niestrudzenia do naszego kościoła przybywa sympatyczny osiołek o nazwie „Słodziak”, który przynosi ze sobą różne świąteczne niespodzianki i zaprasza dzieci do adoracji Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku, a także do poczęstowania się smacznym cukierkiem „Boguchwałkiem” lub owocowym lizakiem. Ponownie zawitał też mały reniferek, pomimo braku świątecznego śniegu.
 19. Dziękujemy wszystkim służbom, które pełnią w tym szczególnym czasie świąteczne dyżury, a szczególnie Służbie Zdrowia, Policji, Wojsku, Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Pamiętamy o naszych rodakach, przebywających na misjach pokojowych, daleko od ojczystego domu oraz o kierowcach zawodowych, którzy oczekują na przekroczenie polskiej granicy.
 20. Ponieważ Boże Narodzenie przypada w tym roku w niedzielę, to przekazujemy serdeczne życzenia dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia. Chorych otaczamy naszą modlitwą, szczególnie przebywających w szpitalu. Pamiętamy również o zmarłych w mijającym roku oraz o zmarłych współmałżonkach, rodzicach, dziadkach i rodzeństwie, których polecamy miłosierdziu Bożemu.
 21. W piątek 23 grudnia br. zmarł ks. kan. Kazimierz Bartosiewicz, emerytowany proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie. Kapłan diecezji łomżyńskiej, a wcześniej diecezji płockiej, urodzony i pochodzący z parafii Rostkowo. Odszedł do Pana w wieku 86 lat, w 61 roku swojego kapłaństwa.  Obrzędy pogrzebowe rozpoczną się w środę 28 grudnia o godz. 11:00 Mszą Świętą w kościele parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Płocku na Górkach, której przewodniczyć będzie biskup płocki Szymon Stułkowski. Natomiast Mszy Świętej w czwartek 29 grudnia o godz. 13:00 w parafii Goworowo przewodniczyć będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Po Mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego kapłana zostanie złożona w grobie na cmentarzu parafialnym w Goworowie. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 22. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 26 grudnia (poniedziałek) – Święty Szczepan, który żył w pierwszym wieku po narodzeniu Chrystusa. Diakon Kościoła w Jerozolimie i pierwszy męczennik chrześcijański.
 • 27 grudnia (wtorek) – Święty Jan, Apostoł i Ewangelista. Jedyny z grona Dwunastu, który nie poniósł śmierci męczeńskiej i do końca długiego życia świadczył o Chrystusie.
 • 28 grudnia (środa) – Święci Młodziankowie. Dzieci, które zostały okrutnie zamordowane z rozkazu Heroda, chcącego zabić narodzonego Jezusa.
 • 31 grudnia (sobota) – Święty Sylwester I, papież. Sprawował posługę od 31 stycznia 314 roku do 31 grudnia 335 roku. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego (wspomnienie dowolne).
 1. „Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem”. Ta wstrząsająca prawda o Bogu, który pragnie nas przebóstwić, dociera do nas szczególnie wyraźnie w uroczystość Bożego Narodzenia. Wpatrując się w Dziecię Jezus leżące w żłobie, zaprośmy na nowo Boga, aby On sam mógł się na nowo narodzić w naszym życiu. Jezus Chrystus przychodzi w miłości, aby obdarzyć cały świat i wszystkich ludzi błogosławieństwem Boga, abyśmy wszyscy potrafili jeszcze bardziej uwierzyć w Kościół Chrystusowy.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa