Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. W uroczystość Bożego Narodzenia zgromadziliśmy się o północy we wspólnocie Kościoła, aby dzielić radość z przyjścia naszego Pana. Narodzenie Jezusa przyniosło ludzkości zbawienie, nadzieję i pokój. Zechciejmy, aby w tegoroczne święta Bóg na nowo znalazł miejsce wśród nas i narodził się w naszych sercach, rodzinach i wspólnocie parafialnej.
 2. Życzenia na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok przekazuje nam Biskup Płocki Szymon Stułkowski: Drogie Siostry, Drodzy Bracia! Pan Bóg pozwala nam po raz kolejny w naszym życiu stanąć w obliczu tajemnicy betlejemskiej groty, w której Maryja „porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i złożyła w żłobie” (Łk 2,7). Dzięki temu wydarzeniu grota ta stała się miejscem prawdziwie świętym, w którym zamieszkał Syn Boży, z najwyższą czcią adorowany przez Maryję i Józefa, a później przez pasterzy. Po pewnym czasie przybyli tam także Mędrcy ze Wschodu, którzy zobaczywszy Dziecię „upadli na twarz i złożyli Mu pokłon” (Mt 2,11). Pójdźmy i my pokłonić się Chrystusowi. Niech On rozjaśni mroki naszej codzienności, abyśmy – na smutne i radosne sprawy osobiste i społeczne – umieli spojrzeć na sposób Boży, czyli nie bez Boga, ale z Bogiem, bez Którego każda ludzka istota marnieje. Życzę Wam wszystkim pięknych, pełnych radości i Bożego pokoju Świąt Narodzenia Pańskiego. Niech Boże Dziecię błogosławi Wam, Waszym Rodzinom, naszej diecezji i całej naszej Ojczyźnie. Szczęść Boże!
 3. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku ja również jako Proboszcz składam Drogim Parafianom i naszym Drogim Gościom serdeczne życzenia: niech betlejemskie światło pokoju i miłości przeniknie świat udręczony grzechem i niesprawiedliwością, który pragnie nadziei i potrzebuje zbawienia.
 4. Swoje życzenia przekazują nam służby mundurowe miasta i powiatu Przasnysz: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Nadleśnictwo oraz Jednostka Wojskowa.
 5. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia pozostałe Msze Święte, nazywane w tradycji Kościoła Anielską i Królewską, zostaną odprawione o godzinie 8:30 i 10:00 (transmisja on-line), a także o godz. 12:00. Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
 6. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia czcimy Świętego Szczepana Diakona i Pierwszego Męczennika Kościoła. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione
  o godzinie 8:30. 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przygotował okolicznościowy list, a ofiary na tacę będą przeznaczone na rzecz tej uczelni oraz na edukację młodzieży w szkołach katolickich, prowadzonych przez naszą diecezję.
 7. Jutro również odbędzie się poświęcenie kredy, kadzidła i wody, które do naszych domów w najbliższym czasie przyniesie Pan Zakrystianin jako zapowiedź uroczystości Objawienia Pańskiego, potocznie nazywanej Świętem Trzech Króli i nadchodzącej wizyty duszpasterskiej, która rozpocznie się w poniedziałek 8 stycznia 2024 r. Ponownie też zostanie pobłogosławione wino z okazji święta Świętego Jana Apostola i Ewangelisty, które przypada w środę 27 grudnia, w oktawie Bożego Narodzenia.
 8. Przez cały tydzień będzie trwać oktawa Bożego Narodzenia, dlatego cały tydzień jest jakby przedłużonym dniem uroczystości Narodzenia Pańskiego. Liturgicznie te dni między sobą się nie różnią, a każdego dnia w modlitwie eucharystycznej wypowiadamy słowa: „…uroczyście obchodzimy święty dzień, w którym Najświętsza Maryja Dziewica wydała na świat Zbawiciela.”
 9. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta. W środę 27 grudnia wspominamy Świętego Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów. W czwartek 28 grudnia wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych. W niedzielę 31 grudnia przypada święto Świętej Rodziny z Nazaretu.
 10. Niedziela za tydzień to również wspomnienie Świętego Sylwestra papieża i zakończenie roku kalendarzowego. Po Mszy Świętej o godz.15:00 zostanie odprawione nabożeństwo dziękczynno – błagalno – przebłagalne w połączeniu z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. W ostatni dzień starego roku za publiczne odśpiewanie hymnu Te Deum „Ciebie, Boga wysławiamy”, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 11. W noc sylwestrową przed północą nasz kościół będzie otwarty, żeby można było w tym historycznym miejscu podziękować Bogu za czas, który minął i powierzyć w modlitwie nadchodzącą niepewną przyszłość.
 12. W imieniu całej wspólnoty parafialnej składam podziękowanie czernickim harcerzom ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień” za przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które w tym roku jest roznoszone w całej Polsce już po raz 33. pod hasłem „Czyńmy pokój”. Światełko płonie na ołtarzu w harcerskim lampionie razem ze świecą „Caritas”, która symbolizuje zakończenie 30. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
 13. Serdeczne podziękowania dla Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz dla współpracowników za wykonanie świątecznej dekoracji naszego kościoła. Słowa podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżywania tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w podniosłym i ciepłym nastroju.
 14. Szczególnie dziękujemy panu organiście Adrianowi i panu trębaczowi wojskowemu w stanie spoczynku Bogusławowi za wprowadzenie kolędowe do Pasterki na organy i trąbkę. Dziękujemy także Szafarzowi Nadzwyczajnemu Komunii Świętej Panu Damianowi oraz Panu Zakrystianinowi Adrianowi, lektorom i lektorkom oraz psalmistkom młodszym i starszym, a także całej Liturgicznej Służbie Ołtarza.
 15. Jednocześnie bardzo dziękujemy za figurki do żłóbka betlejemskiego w naszym kościele, które ufundowali p. Teresa i Jan Pikus z Rodziną, z okazji złotego jubileuszu sakramentu małżeństwa oraz rodzinie p. Dzielińskich z Zalesia za ofiarowanie okazałych choinek, które są tradycyjnym elementem świątecznej dekoracji naszego kościoła, który w tych dniach staje się czernickim Betlejem.
 16. Jak co roku od kilku lat niestrudzenia do naszego kościoła przybywa sympatyczny osiołek o nazwie „Słodziak”, który przynosi ze sobą różne świąteczne niespodzianki i zaprasza dzieci do adoracji Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku, a także do poczęstowania się smacznym cukierkiem „Boguchwałkiem” lub owocowym lizakiem. Ponownie zawitał też mały reniferek, pomimo deszczowej pogody podczas tegorocznych świąt.
 17. Dziękujemy wszystkim służbom, które pełnią w tym szczególnym czasie świąteczne dyżury, a szczególnie Służbie Zdrowia, Policji, Wojsku, Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Pamiętamy o naszych rodakach, przebywających na misjach pokojowych, daleko od ojczystego domu oraz o kierowcach zawodowych, którzy oczekują na przekroczenie polskiej granicy, a także innych przejść granicznych.
 18. Przekazujemy serdeczne życzenia dla wszystkich solenizantów i jubilatów ostatniego tygodnia roku kalendarzowego. Chorych otaczamy naszą modlitwą, szczególnie przebywających w szpitalu. Pamiętamy również o zmarłych w mijającym roku oraz o zmarłych współmałżonkach, rodzicach, dziadkach i rodzeństwie, których polecamy miłosierdziu Bożemu.
 19. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 26 grudnia (wtorek) – Święty Szczepan, który żył w pierwszym wieku po narodzeniu Chrystusa. Diakon Kościoła w Jerozolimie i pierwszy męczennik chrześcijański.
 • 27 grudnia (środa) – Święty Jan, Apostoł i Ewangelista. Jedyny z grona Dwunastu, który nie poniósł śmierci męczeńskiej i do końca długiego życia świadczył o Chrystusie.
 • 28 grudnia (czwartek) – Święci Młodziankowie. Dzieci, które zostały okrutnie zamordowane z rozkazu Heroda, chcącego zabić narodzonego Jezusa.
 1. Wpatrując się w Dziecię Jezus leżące w żłobie, pozwólmy na nowo naszemu Bogu i Panu, aby On sam mógł się na nowo narodzić w naszym życiu. Jezus Chrystus przychodzi w miłości, aby obdarzyć cały świat i wszystkich ludzi błogosławieństwem, abyśmy wszyscy potrafili jeszcze bardziej uczestniczyć we wspólnocie Kościoła.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa