Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. „Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel” – śpiewaliśmy w refrenie psalmu Mszy Pasterskiej, a Święty Jan Ewangelista zapisał: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”.
 2. W święta Bożego Narodzenia zgromadziliśmy się we wspólnocie Kościoła, aby dzielić radość z przyjścia naszego Pana. Narodzenie Jezusa przyniosło ludzkości zbawienie, nadzieję i pokój. Życzmy sobie nawzajem, aby w tegoroczne święta Bóg na nowo znalazł miejsce wśród nas i narodził się w naszych sercach, rodzinach i wspólnocie parafialnej.
 3. Życzenia na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok przekazuje nam Biskup Płocki Piotr Libera: Umiłowani Diecezjanie! W kończącym się Roku św. Stanisława Kostki, z sercem pełnym wdzięczności za dar Wcielenia, stajemy przed betlejemską stajenką, by oddać pokłon umiłowanemu Synowi Bożemu. Niech w spotkaniu z Nowonarodzonym, nasze serca wypełnia dar Bożej miłości, czyniąc nas na wzór Świętego Młodzieniaszka z Rostkowa, świadkami dobroci i świętości Boga. Podejmujmy z gorliwością nasze chrześcijańskie powołanie, otwierając się ciągle na moc Ducha Świętego, który nas nieustannie prowadzi. Życzę Wam wszystkim, radosnych i pełnych pokoju świąt Bożego Narodzenia. Niech Jezus przynoszący zbawienie błogosławi każdemu z osobna, naszym rodzinom i wspólnotom! Z darem modlitwy i pasterskim błogosławieństwem – Wasz biskup Piotr.
 4. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku ja również jako Proboszcz składam Drogim Parafianom i naszym Drogim Gościom serdeczne życzenia: Błogosławionych, pełnych ciepła i radości Świąt Bożego Narodzenia. Niech nadchodzący Rok Pański 2019 będzie spokojny i pomyślny. Szczęść Boże nam wszystkim!
 5. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia pozostałe Msze Święte, nazywane w tradycji Kościoła Anielską i Królewską, zostaną odprawione o godzinie 10:00 i 12:00. Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
 6. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia czcimy Świętego Szczepana Diakona i Pierwszego Męczennika Kościoła. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione o godzinie 10:00, 12:00 i 15:00. W czasie liturgii słowa zostanie odczytany list Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, a ofiary na tacę będą zbierane na rzecz tej uczelni oraz edukacji młodzieży w szkołach katolickich diecezji płockiej. Podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 wystąpi schola ze śpiewem kolęd pod opieką Pana organisty.
 7. Jutro również na zakończenie każdej Mszy Świętej odbędzie się poświęcenie kredy, kadzidła i wody, które będziemy mogli zabrać do swoich domów jako zapowiedź uroczystości Objawienia Pańskiego nazywanej potocznie Świętem Trzech Króli i nadchodzącej wizyty duszpasterskiej, która w naszej parafii rozpocznie się w poniedziałek 7 stycznia 2019 roku.
 8. Niedziela za tydzień 30 grudnia to Niedziela Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. Msza Święta o godzinie 12:00 zostanie odprawiona w intencji małżeństw i rodzin z naszej parafii, przeżywających różne jubileusze i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa. W czasie tej Mszy Świętej zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie, a po każdej Mszy Świętej będzie udzielane małżonkom specjalne błogosławieństwo. Razem z Radą Duszpasterską serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy dziękczynnej.
 9. Przez cały tydzień trwa oktawa Bożego Narodzenia, dlatego cały tydzień jest jakby przedłużonym dniem uroczystości Narodzenia Pańskiego. Liturgicznie te dni między sobą się nie różnią, a każdego dnia w modlitwie eucharystycznej wypowiadamy słowa: „…uroczyście obchodzimy święty dzień, w którym Najświętsza Maryja Dziewica wydała na świat Zbawiciela.”
 10. Oktawa Bożego Narodzenia zawiera dwa liturgiczne wspomnienia. W czwartek 27 grudnia wspominamy Świętego Jana Apostoła – największego teologa wśród Ewangelistów, a w piątek 28 grudnia wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników.
 11. W imieniu całej wspólnoty parafialnej składam podziękowanie czernickim harcerzom za przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju, które w tym roku jest roznoszone w całej Polsce już po raz dwudziesty ósmy pod hasłem „Światło, które łączy”. Światełko płonie na ołtarzu w lampionie z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus razem ze świecą „Caritas”, która symbolizuje jubileuszowe 25. Wigilijne Dzieło pomocy Dzieciom.
 12. Serdeczne podziękowania dla Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz dla wszystkich sympatyków i współpracowników za wykonanie świątecznej dekoracji naszego kościoła. Słowa podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżywania tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w podniosłym i miłym nastroju.
 13. Szczególnie dziękujemy panu organiście Adrianowi i panu Sebastianowi za wprowadzenie kolędowe do Pasterki na organy i trąbkę oraz za wykonanie Kolędy dla nieobecnych z repertuaru Zbigniewa Preisnera pt. „Moje kolędy na koniec wieku”. Dziękujemy lektorom i lektorkom oraz psalmistkom młodszym i starszym, a także całej Liturgicznej Służby Ołtarza.
 14. Jak co roku od kilku lat do naszego kościoła przybywa sympatyczny osiołek o nazwie „Słodziak” który przynosi ze sobą różne świąteczne niespodzianki i zaprasza dzieci do adoracji Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku, a także do poczęstowania się smacznym cukierkiem lub lizakiem. Przy żłóbku znajdują się też okazałe orzechy z plebańskiego drzewa, którymi można się poczęstować i w domu spokojnie posmakować.
 15. Warto wiedzieć, że dziś w nocy 200 lat kończy kolęda pt. „Cicha noc” (niem. Stille Nacht), która została po raz pierwszy wykonana na Pasterce w 1818 roku, w małej austriackiej parafii Świętego Mikołaja w Oberndorf k. Salzburga. Przyjęło się, że autorem tekstu jest ks. Joseph Mohr, a muzykę skomponował organista Franz Xaver Gruber. Polski tekst ułożył Piotr Maszyński ok. 1930 r. Kolęda jubilatka została przetłumaczona na 300 języków i w ten sposób zasługuje na określenie kolędy międzynarodowej.
 16. Jezus Chrystus przyszedł do nas w mocy Bożego Ducha, aby obdarzyć nas błogosławieństwem, które umacnia nas w głoszeniu wielkiej radości całego Kościoła, że Syn Boży jest obecny wśród nas.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa