Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. W święta Bożego Narodzenia zgromadziliśmy się we wspólnocie Kościoła, aby dzielić radość z przyjścia naszego Pana. Narodzenie Jezusa przyniosło ludzkości zbawienie, nadzieję i pokój. Życzmy sobie nawzajem, aby w tegoroczne święta Bóg na nowo znalazł miejsce wśród nas i narodził się w naszych sercach, rodzinach i wspólnocie parafialnej.
 2. Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel” – śpiewaliśmy w refrenie psalmu Mszy Pasterskiej, a Święty Jan Ewangelista zapisał: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”.
 3. Życzenia na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok przekazuje nam Biskup Płocki Piotr Libera: Umiłowani Diecezjanie! Polecam Was w mojej modlitwie Bogu, który w Tajemnicy Wcielenia daje nam zbawienie. Celebrujemy z radością to Misterium Narodzin Bożego Syna, bo przynosi nam światło, nadzieję i pojednanie z Bogiem Ojcem. Niech w trudnych czasach pandemii nasze serca pokrzepią się i rozradują prawdą o bliskości Wcielonego Boga, otwierając się na Jego działanie i umacniając się w wierze. Niech Boża Dziecina ubogaci naszą codzienność wszelką łaską i potrzebnymi nam darami prowadząc nade wszystko do wzrostu naszej miłości i świętości! Przekazuję Wam Kochani, wraz z moim pasterskim błogosławieństwem, najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne!
 4. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku ja również jako Proboszcz składam Drogim Parafianom i naszym Drogim Gościom serdeczne życzenia: zdrowia, spokoju, miłości i radości oraz błogosławieństwa Narodzonego Jezusa w każdym dniu Nowego Roku 2022.
 5. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia pozostałe Msze Święte, nazywane w tradycji Kościoła Anielską i Królewską, zostaną odprawione o godzinie 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
 6. Drugi dzień świąt w tym roku, to Niedziela Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). Podczas każdej Mszy Świętej zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie, a na zakończenie zostanie udzielone małżonkom specjalne błogosławieństwo. W czasie liturgii słowa zostanie odczytany list Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, a ofiary na tacę są przeznaczone na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz edukacji młodzieży w szkołach katolickich diecezji płockiej.
 7. Jutro również odbędzie się symboliczne poświęcenie kredy, kadzidła i wody, które do naszych domów przyniosą przedstawiciele parafii w zastępstwie Pana Kościelnego jako zapowiedź uroczystości Objawienia Pańskiego nazywanej potocznie Świętem Trzech Króli i nadchodzącej wizyty duszpasterskiej, która w miałaby również charakter „kolędy na zaproszenie”.
 8. Przez cały tydzień trwa oktawa Bożego Narodzenia, dlatego cały tydzień jest jakby przedłużonym dniem uroczystości Narodzenia Pańskiego. Liturgicznie te dni między sobą się nie różnią, a każdego dnia w modlitwie eucharystycznej wypowiadamy słowa: „…uroczyście obchodzimy święty dzień, w którym Najświętsza Maryja Dziewica wydała na świat Zbawiciela.”
 9. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta. W poniedziałek 27 grudnia wspominamy Świętego Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów. We wtorek 28 grudnia wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych.
 10. W imieniu całej wspólnoty parafialnej składam podziękowanie czernickim harcerzom ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień” za przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju, które w tym roku jest roznoszone w całej Polsce już po raz 31. pod hasłem „Światło nadziei”. Światełko płonie na ołtarzu w harcerskim lampionie razem ze świecą „Caritas”, która symbolizuje zakończenie 28. Edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
 11. Serdeczne podziękowania dla Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz dla wszystkich sympatyków i współpracowników za wykonanie świątecznej dekoracji naszego kościoła. Słowa podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżywania tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w podniosłym nastroju.
 12. Szczególnie dziękujemy panu organiście Adrianowi i panu trębaczowi wojskowemu Bogusławowi za wprowadzenie kolędowe do Pasterki na organy i trąbkę. Dziękujemy także Szafarzowi Nadzwyczajnemu Komunii Świętej Panu Damianowi, po. obowiązki pana kościelnego Panu Patrykowi, lektorom i lektorkom oraz psalmistkom młodszym i starszym, a także całej Liturgicznej Służbie Ołtarza.
 13. Jak co roku od kilku lat niestrudzenia do naszego kościoła przybywa sympatyczny osiołek o nazwie „Słodziak”, który przynosi ze sobą różne świąteczne niespodzianki i zaprasza dzieci do adoracji Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku, a także do poczęstowania się smacznym cukierkiem lub lizakiem. Ponownie zawitał też mały reniferek, ciesząc się z powodu świątecznego śniegu, który w tym roku nie musi być już sztuczny.
 14. Dziękujemy wszystkim służbom, które pełnią w tym szczególnym czasie świąteczne dyżury, a szczególnie Służbie Zdrowia, Policji, Wojsku, Straży Granicznej i Straży Pożarnej.
 15. Razem z Parafialnym Zespołem Caritas wspieramy w tych świątecznych dniach modlitwą i pomocą Rodzinę z Czernic Borowych poszkodowaną w wyniku pożaru domu, który wydarzył się wczoraj wczesnym popołudniem.
 16. Jezus Chrystus przychodzi w miłości, aby obdarzyć cały świat błogosławieństwem Boga. On posyła nas w swoim pokoju i chce nas umocnić w głoszeniu wielkiej radości całego Kościoła, że Syn Boży jest obecny wśród nas i będzie z nami zawsze.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa