25 stycznia 2022 - 26 stycznia: Dzień modlitwy i postu w Kościele w Polsce w intencji pokoju na Ukrainie Przewodniczący Konferencji Episkop ... +++ 24 stycznia 2022 - Zaproszenie na koncert +++ 24 stycznia 2022 - 23 stycznia 2022 – III Niedziela Słowa Bożego Zgodnie z motu proprio papieża Fra ... +++ 24 stycznia 2022 - Intencje Mszy Świętych 24.01.2021 – 30.01.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 24 stycznia 2022 - III NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 23.01.2022 Dzisiaj trzecia niedziela zwykła, ... +++ 18 stycznia 2022 - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na W ... +++ 18 stycznia 2022 - II NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 16.01.2022 Dzisiaj druga niedziela zwykła w r ... +++ 17 stycznia 2022 - Intencje Mszy Świętych 17.01.2021 – 23.01.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 12 stycznia 2022 - Uroczystość Objawienia Pańskiego 06.01.2022 +++ 9 stycznia 2022 - ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO „C” 09.01.2022 Niedziela Chrztu Pańskiego przypom ... +++ webdesign

Do Płocka dotarło Betlejemskie Światło Pokoju – „Światło Nadziei”. Uroczystość przekazania tego wyjątkowego światła przez Chorągiew Mazowiecką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej odbyła się 12 grudnia br. wieczorem w bazylice katedralnej w Płocku: – Betlejemskie Światło Pokoju to światło, które można dzielić i dzięki temu jest go coraz więcej – powiedział ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej.

– Betlejemskie Światło Pokoju, to światło, które można dzielić i dzięki temu jest go coraz więcej – podkreślił ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej. Poprosił też harcerzy, aby pamiętali o głównym sensie świat – narodzeniu Syna Bożego. Zaznaczył, że do tego wydarzenia należy się aktywnie przygotować, tak, jak uczynił to starzec Symeon, przywoływany na kartach Ewangelii, który nazwał Jezusa „Światłem na oświecenie pogan”.

„Tegoroczne hasło «Światło Nadziei» wyraża nadzieję, że przyjdzie taki czas, że będziemy mogli na nowo cieszyć się sobą, podawać sobie ręce, wymienić uściski i zacząć budować nową rzeczywistość świata po pandemii. Świata, gdzie braterstwo, służba, pomoc – ideały tak bliskie każdemu harcerzowi i każdej harcerce – staną się fundamentem nowych relacji i zasad funkcjonowania” – te słowa hm. Cezarego Supła, komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP, znalazły się w zaproszeniu na płocką uroczystość.

W przekazaniu światła uczestniczyli reprezentanci Hufców ZHP z Mazowsza. Oprawę liturgiczną zapewniły zuchy, a oprawę muzyczną Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. W uroczystości uczestniczył także ks. Gabriel M. Grabarczyk z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju odbyła się z zachowaniem zasad sanitarnych. Z Płocka trafi ono teraz do reprezentacji mazowieckich Hufców ZHP, które zabiorą je do swoich miast i powiatów. Lampiony ze światłem, niesione przez zuchów i harcerzy trafią do szkół, szpitali, urzędów, parafii, a także na wigilijne stoły.

Betlejemskie Światło Pokoju zostało odebrane przez przedstawicieli ZHP od słowackich skautów na przejściu granicznym. Chorągiew Mazowiecką ZHP na polanie Głodówka reprezentowali: phm. Maciej Robak, pwd. Marta Ratyńska i dh Jolanta Jasiurska z Hufiec ZHP Doliny Liwca im. hm. Edmunda Zarzyckiego w Węgrowie.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.

Rok liturgiczny 2021/2022