24 czerwca 2022 - Piknik integracyjny +++ 23 czerwca 2022 - Ciekawy film na wakacje +++ 23 czerwca 2022 - XII NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 19.06.2022 Dzisiaj dwunasta niedziela w roku l ... +++ 20 czerwca 2022 - 85. rocznica urodzin Szanownej Pani Jadwigi Brzeźniak 19.06.2022 +++ 20 czerwca 2022 - Intencje Mszy Świętych 20.06.2022 – 26.06.2022 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 17 czerwca 2022 - NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA „C” 16.06.2022 Dzisiaj obchodzimy uroczystość Na ... +++ 16 czerwca 2022 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 16.06.2022 +++ 14 czerwca 2022 - 30. rocznica sakramentu małżeństwa Państwa Wandy i Jana Salwa 11.06.2022 +++ 13 czerwca 2022 - UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ „C” 12.06.2022 Dziesiąta niedziela w roku liturgi ... +++ 13 czerwca 2022 - Intencje Mszy Świętych 13.06.2022 – 19.06.2022 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ webdesign

Do Płocka dotarło Betlejemskie Światło Pokoju – „Światło Nadziei”. Uroczystość przekazania tego wyjątkowego światła przez Chorągiew Mazowiecką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej odbyła się 12 grudnia br. wieczorem w bazylice katedralnej w Płocku: – Betlejemskie Światło Pokoju to światło, które można dzielić i dzięki temu jest go coraz więcej – powiedział ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej.

– Betlejemskie Światło Pokoju, to światło, które można dzielić i dzięki temu jest go coraz więcej – podkreślił ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej. Poprosił też harcerzy, aby pamiętali o głównym sensie świat – narodzeniu Syna Bożego. Zaznaczył, że do tego wydarzenia należy się aktywnie przygotować, tak, jak uczynił to starzec Symeon, przywoływany na kartach Ewangelii, który nazwał Jezusa „Światłem na oświecenie pogan”.

„Tegoroczne hasło «Światło Nadziei» wyraża nadzieję, że przyjdzie taki czas, że będziemy mogli na nowo cieszyć się sobą, podawać sobie ręce, wymienić uściski i zacząć budować nową rzeczywistość świata po pandemii. Świata, gdzie braterstwo, służba, pomoc – ideały tak bliskie każdemu harcerzowi i każdej harcerce – staną się fundamentem nowych relacji i zasad funkcjonowania” – te słowa hm. Cezarego Supła, komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP, znalazły się w zaproszeniu na płocką uroczystość.

W przekazaniu światła uczestniczyli reprezentanci Hufców ZHP z Mazowsza. Oprawę liturgiczną zapewniły zuchy, a oprawę muzyczną Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. W uroczystości uczestniczył także ks. Gabriel M. Grabarczyk z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju odbyła się z zachowaniem zasad sanitarnych. Z Płocka trafi ono teraz do reprezentacji mazowieckich Hufców ZHP, które zabiorą je do swoich miast i powiatów. Lampiony ze światłem, niesione przez zuchów i harcerzy trafią do szkół, szpitali, urzędów, parafii, a także na wigilijne stoły.

Betlejemskie Światło Pokoju zostało odebrane przez przedstawicieli ZHP od słowackich skautów na przejściu granicznym. Chorągiew Mazowiecką ZHP na polanie Głodówka reprezentowali: phm. Maciej Robak, pwd. Marta Ratyńska i dh Jolanta Jasiurska z Hufiec ZHP Doliny Liwca im. hm. Edmunda Zarzyckiego w Węgrowie.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.

Rok liturgiczny 2021/2022