Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Druga niedziela po Narodzeniu Pańskim, którą dziś świętujemy przypada wtedy, gdy w danym roku kalendarzowym wypadnie niedziela pomiędzy 2 a 5 stycznia. Liturgia Słowa Bożego tej niedzieli pozwala nam jeszcze raz wsłuchać się w słowa Prologu i rozważać tajemnicę Boga, który stał się człowiekiem i zamieszkał pośród nas.
 2. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą Nowego Roku 2022, jest to także pierwsza niedziela miesiąca stycznia. Podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i Litania do Dzieciątka Jezus. Msza Święta o godz. 15:00 będzie transmitowana on-line. Pozostałe Msze Święte godz. 8:30 i 10:00.
 3. W przyszłą niedzielę 9 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego i kończymy bezpośredni liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Będzie to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godz. 10:00 modlitwę różańcową poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego.
 4. Czwartek 6 stycznia, to uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce tradycyjnie nazywamy świętem Trzech Króli. Jest obchodzona w Kościele już od III wieku i przypomina, że Syn Boży objawił się ludziom jako Zbawiciel całego świata. Hołd złożony narodzonemu Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu jest znakiem, że poganie również zostali powołani do wiary. Jest to uroczystość nakazana, a Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00. W Kościołach Wschodnich tego dnia będzie obchodzona wigilia Bożego Narodzenia.
 5. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2022) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – „niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (C+M+B 2022)”.
 6. Na zakończenie każdej Mszy Świętej symbolicznie pobłogosławimy kredę, kadzidło i wodę na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził drogami Nowego Roku.
 7. Uroczystość Objawienia Pańskiego, to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, które ustanowił papież Pius XII w 1950 r. W Polsce Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci działa od roku 1959, a ten dzień był obchodzony po raz pierwszy w 1984 roku. W tym roku nosi hasło „Kolędnicy misyjni dzieciom w Azji Środkowej” i zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne. Ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.
 8. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w żłóbku betlejemskim, a schola parafialna wystąpi ze śpiewem kolęd. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej i czwartej szkoły podstawowej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowieniem Chrztu Świętego.
 9. W uroczystość Objawienia Pańskiego Biskup Płocki Piotr Libera obchodzi 25. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie.
 10. Tego dnia przypada również pierwszy czwartek miesiąca. Będziemy modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość na drodze powołania.
 11. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. O godz. 16:30 zostanie odprawiona Wotywa ku czci Najświętszego Serca Jezusa.
 12. Bardzo dziękuję za złożone ofiary z okazji przyjęcia pobłogosławionej kredy, kadzidła i wody z przeznaczeniem na posługę Pana kościelnego w naszej parafii. Jest także możliwość otrzymania zestawu „Trzech Króli” po każdej Mszy Świętej w zakrystii.
 13. W imieniu swoim oraz poszkodowanej rodziny w pożarze domu bardzo dziękuję za ofiary złożone na tacę w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w wysokości 4.230 zł z przeznaczeniem na doraźną pomoc w remoncie spalonego domu.
 14. W piątek 7 stycznia rozpoczynamy kolędę, czyli wizytę duszpasterską, która w tym roku będzie miała charakter „kolędy na zaproszenie” z zastosowaniem obowiązujących przepisów i rozporządzeń (punkt drugi wskazań i sugestii Kurii Diecezjalnej Płockiej). Istnieje także możliwość przyjęcia kapłana w późniejszym terminie, dlatego jest prośba, aby to zgłosić do osób odpowiedzialnych za przebieg kolędy w poszczególnych miejscowościach. Jednak w polskiej tradycji Kolęda zwykle odbywa się w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, a jej istotą jest wspólna modlitwa połączona z błogosławieństwem domu i jego mieszkańców, do której będą ograniczone tegoroczne spotkania. Kolęda jest również podstawową formą kontaktu duszpasterza z parafianami, szczególnie z tymi, którzy z różnych przyczyn nie uczęszczają systematycznie do kościoła. W czasie, który obecnie przeżywamy, będzie też znakiem bliskości Boga i Kościoła. Podczas kolędy można ustalić terminy poświęcenia pól w roku 2022. Bardzo proszę o pojazdy z miejscowości, gdzie będzie kolęda w tym tygodniu i już teraz za wszystko serdecznie dziękuję.
 15. PROGRAM KOLĘDY W TYM TYGODNIU:
 • Piątek (7 stycznia) – Miłoszewiec i Ostafieje, godz. 9:00
 • Sobota (8 stycznia) – Kownaty, godz. 9:30.
 • Poniedziałek (10 stycznia) – Dzielin, godz. 9:30.
 1. Ogólne podsumowanie sakramentów świętych i posług duszpasterskich w roku 2021. 
  Zostało zawartych 5 sakramentalnych małżeństw, 56 osób przyjęło sakrament bierzmowania (31 z naszej parafii), 19 dzieci otrzymało sakrament chrztu świętego, 20 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej, 13. dzieci odnowiło Przyrzeczenia Chrztu Świętego, 125 wizyt u osób chorych, ok. 12 tysięcy udzielonych Komunii Świętych (mniej niż w latach ubiegłych, ponieważ jest nas mniej kościele). Chwała ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze  i na wieki wieków. Amen. 20 osób zmarłych i 19 pogrzebów (również osób rodzinnie związanych z naszą parafią). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 1. SŁOWO ZACHĘTY BISKUPA PIOTRA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO I ORSZAKIEM TRZECH KRÓLI. Radość i wdzięczność Bogu przepełniają nasze serca, ponieważ w swej Opatrzności, mimo trudów i otaczającej nas niepewności, pozwala nam ponownie organizować Orszaki Trzech Króli w parafiach naszej diecezji. W Płocku odbędzie się on już po raz jedenasty. Hasłem tegorocznego wędrowania są słowa z kolędy: Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły! Chrześcijańska radość to nie tylko uśmiech na twarzy, ale głębokie przekonanie, że Pan jest dla nas Ojcem, Bratem i Przewodnikiem. Dzień dziś wesoły, ponieważ Pan objawił się całemu światu. Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego, w 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Ten genialny Wieszcz w swoim dramacie Dziady część III, w usta anioła włożył piękne słowa o Objawieniu Pana: „Kiedym z gwiazdą nadziei / Leciał świecąc Judei, / Hymn Narodzenia śpiewali Anieli: / Mędrcy nas nie widzieli, / Królowie nie słyszeli. / Pastuszkowie postrzegli, / I do Betlejem biegli: / Pierwsi wieczną mądrość witali, / Wieczną władzę uznali, / Biedni, prości i mali” (w. 211-220). Królów prowadziła gwiazda i pewnie nie słyszeli śpiewu aniołów, którzy przemówili do pasterzy, ludzi najprostszych i najmniejszych. Boże Narodzenie i Objawienie Pańskie pokazują, że Bóg chce być bliski każdemu i znajdzie właściwą drogę, by dotrzeć do serca ludzkiego. Orszak to nasze wspólne wędrowanie na spotkanie z Emmanuelem, Bogiem z nami. Zawierzam Miłosiernemu Ojcu wszystkie osoby, stowarzyszenia, instytucje i ludzi dobrej woli, dzięki którym kolejny raz wychodzimy na ulice miast i wsi diecezji płockiej w Orszakach Trzech Króli, by pokazać, że to jest nasze chrześcijańskie, Boże świętowanie. Wyrazem tego jest pełen nadziei śpiew kolęd, które znają młodsi i starsi, dzieci i rodzice, kapłani i osoby konsekrowane. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tych barwnych orszakach oraz okazania naszej wiary w Boga i miłości do braci. Na czas Orszaków Trzech Króli i całą uroczystość Objawienia Pańskiego z serca wszystkim błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Wasz biskup Piotr.
 2. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 2 stycznia (niedziela) – Święci Bazyli Wielki i Grzegorz z Nazjanzu. Biskupi i doktorzy Kościoła, którzy żyli w IV wieku.
 1. W okresie Bożego Narodzenia i w pierwszych dniach Nowego Roku przekazujemy sobie wyrazy serdeczności i wzajemnej pamięci. Razem z najlepszymi życzeniami dla naszych parafian i gości, niech Bóg nam błogosławi.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa