Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj druga niedziela Wielkanocy, która kończy oktawę uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego i jest nazywana w tradycji niedzielą przewodnią lub białą (od zwyczaju noszenia białych szat w pierwszym tygodniu po Wielkanocy przez nowo ochrzczonych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa). Jest to również Niedziela Miłosierdzia Bożego, którą ustanowił Święty Jan Paweł II w 2000 roku. W tym roku również kanonizował Siostrę Faustynę Kowalską, nazywaną Apostołką Bożego Miłosierdzia. W kwietniu bieżącego roku przypada 25. rocznica ogłoszenia Święta Miłosierdzia Bożego dla Polski i 20. rocznica ogłoszenia tego święta dla całego świata.
 2. Warto dzisiaj przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście. To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia”.
 3. Za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego możemy uzyskać dzisiaj odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, którymi są: stan łaski uświęcającej i przystąpienie do Komunii Świętej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za kogoś zmarłego.
 4. Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna 76. Tydzień Miłosierdzia, który będzie trwał do soboty 25 kwietnia. Hasło tego tygodnia nawiązuje do słów Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego z 1972 roku „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”.
 5. Dzisiejsza niedziela jest świętem patronalnym Caritas w Polsce, a więc także naszego Parafialnego Zespołu Caritas, któremu składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za podejmowane różne dzieła miłosierdzia wśród nas. W tym roku Caritas Diecezji Płockiej przeżywa 30. rocznicę powołania do istnienia.
 6. Na stronie diecezji płockiej i naszej parafii jest ważny komunikat Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej dotyczący tegorocznej Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Decyzją Biskupa Płockiego (jeśli sytuacja pozwoli) te uroczystości zostają przeniesione na wrzesień lub październik bieżącego roku.
 7. Od poniedziałku 20 kwietnia zmieniają się wytyczne dotyczące ilości ludzi uczestniczących w nabożeństwach religijnych. W świetle nowych przepisów w naszej świątyni będzie to ok. 30 osób, zamiast pięciu jak jest obecnie w całej Polsce. Od czwartku 16 kwietnia w świątyniach obowiązuje nas zasłanianie ust i nosa. Biskup Płocki udzielił dyspensy bezterminowej od czynnego udziału we Mszy Świętej dla diecezjan i osób przebywających w obrębie diecezji. Przypominam, że Msze Święte w niedziele są transmitowane na profilu facebookowym parafii. Na stronie internetowej w ikonce Msze Święte znajduje się zakładka pod nazwą „Transmisje Mszy Świętych”. Wystarczy kliknąć, żeby uzyskać dostępność naszego profilu.
 8. Bardzo dziękuję Panu Sołtysowi oraz Sołectwu Żebry za zorganizowanie dodatkowej zbiórki ofiar materialnych zamiast ofiar składanych na tacę ze względu na obecną sytuację. W ostatnim czasie w różnej formie i przy różnych okazjach zostały złożone różne ofiary materialne na bieżące funkcjonowanie parafii. Są również składane większe niż zwykle ofiary na tacę. Bóg zapłać za każdy przejaw troski o materialny wymiar naszej wspólnoty.
 9. Serdecznie dziękuję mieszkańcom Chrostowa Wielkiego i jednocześnie przepraszam za przeoczenie podziękowania za złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i świąteczną dekorację kościoła, które zostały przekazane już dość dawno temu. Więcej informacji na temat sytuacji materialnej parafii oraz bieżących spraw finansowych podam w ogłoszeniach duszpasterskich w przyszłą niedzielę.
 10. W czwartek 23 kwietnia będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Nasze myśli skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. W modlitwie będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi.
 11. W sobotę 25 kwietnia będziemy obchodzić święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Świąteczną Eucharystię połączymy z nabożeństwem błagalnym. Wszyscy wierni, także mieszkańcy miast, proszą tego dnia o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Będziemy się też modlić o potrzebny deszcz, aby nikomu na świecie z powodu suszy nie brakowało chleba.
 12. Dzisiaj o godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji złotych jubilatów państwa Barbary i Jana Pawelczyk z okazji 50. rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa. Czcigodnym Jubilatom oraz całej Rodzinie, składamy serdeczne życzenia łaski zdrowia, Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej oraz dalszych podniosłych rocznic i jubileuszów.
 13. Wszystkim parafianom obchodzącym w tym tygodniu swoje imieniny oraz inne osobiste uroczystości składamy serdeczne życzenia. Modlitwą otaczamy wszystkich chorych i całą służbę zdrowia. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu, szczególnie poległych w powstaniu getta żydowskiego w Warszawie, dziś bowiem mija 77 lat od tamtych tragicznych wydarzeń.
 14. W Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia br. obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia minęła 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej. To również 30 lat od kiedy władze Związku Radzieckiego do tej zbrodni się przyznały. Wśród bestialsko zamordowanych polskich obywateli przez NKWD w lasach Katynia, Starobielska i Miednoje byli też mieszkańcy gminy Czernice Borowe: Adam Bartosiewicz, Leon Skowroński, Czesław Grochowski i Karol Kobuszewski. Warto wiedzieć, że jedyną kobietą zamordowaną w Katyniu była porucznik pilot Janina Lewandowska.
 15. W czwartek 16 kwietnia br. zmarł ksiądz Ryszard Ptasiński SDB, długoletni profesor muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku (1982 – 1997). Miał 89 lat życia, 71 lat ślubów zakonnych i 62 lata kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu zostanie odprawiona w środę 22 kwietnia br. o godz. 10:30 w Sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 53. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 16. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 23 kwietnia (czwartek) – Święty Wojciech (956-997). Biskup i męczennik, benedyktyn, misjonarz Prusów, główny patron Polski (uroczystość).
 • 25 kwietnia (sobota) – Święty Marek, żyjący w I wieku. Pochodził z Jerozolimy, był towarzyszem misyjnych podróży Świętego Piotra i Świętego Pawła. Jest autorem drugiej Ewangelii kanonicznej (święto).
 1. W Kościele katolickim kończy się oktawa świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a dzisiaj niedzielę wielkanocną przeżywają kościoły wschodnie. Niech Bóg nam błogosławi, abyśmy zawsze trwali w radości paschalnej i byli wiarygodnymi świadkami daru miłosierdzia. Słowa Świętego Tomasza Apostoła „Pan mój i Bóg mój” niech będą naszym codziennym wyznaniem wiary, szczególnie w czasie wielu różnych niepokojów i trudności codziennego życia.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa