Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj druga niedziela Wielkanocy, która kończy oktawę uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego i jest nazywana w tradycji niedzielą przewodnią lub białą (od zwyczaju noszenia białych szat w pierwszym tygodniu po Wielkanocy przez nowo ochrzczonych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa).
 2. Jest to również Niedziela Miłosierdzia Bożego, którą ustanowił Święty Jan Paweł II w roku 2000, obchodzona w tym roku pod hasłem „Dzień dobra”. Łączymy się duchowo z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, gdzie odbywa się główna uroczystość diecezji płockiej.
 3. Za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego możemy uzyskać dzisiaj odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, którymi są: stan łaski uświęcającej i przystąpienie do Komunii Świętej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za kogoś zmarłego. Dziś o godz.15:00 w Godzinie Miłosierdzia zostanie zaśpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego, która rozpocznie Mszę Świętą.
 4. Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna 78. Tydzień Miłosierdzia, który będzie trwał do soboty 30 kwietnia i w tym roku nosi hasło „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.
 5. Dzisiejsza niedziela jest także świętem patronalnym Caritas w Polsce, a więc także naszego Parafialnego Zespołu Caritas, któremu składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za podejmowane różne dzieła miłosierdzia wśród nas. Obecnie ta grupa parafialna liczy sześć osób.
 6. Ostatnia niedziela kwietnia to również XVI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Niech wspólna modlitwa przyniesie więcej rozwagi, rozsądku i mądrości w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych podróży. Prośmy o to Bożą Opatrzność przez wstawiennictwo Świętego Krzysztofa oraz Świętego Jana Pawła II.
 7. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Czernice Borowe z muzyczną oprawą liturgii oraz koncertem wielkanocnym pod batutą kapelmistrza p. Macieja Kowalskiego.
 8. Dzisiaj też podczas tej Mszy Świętej spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej razem z rodzicami przed Pierwszą Komunią Świętą i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 9. W Kościele katolickim kończy się oktawa świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a dzisiaj Wielkanoc przeżywają kościoły obrządku wschodniego (grekokatolicy i wyznawcy prawosławia). Składamy serdeczne życzenia naszym gościom zza wschodniej granicy.
 10. Jutro święto Świętego Marka Ewangelisty, które jest tradycyjnym dniem modlitwy o urodzaje. Chociaż dopiero w przyszłym tygodniu będziemy przeżywać kwartalne dni modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące (Dni Krzyżowe), to codziennie prośmy Boga o błogosławieństwo każdego ludzkiego trudu, aby nikomu nie brakowało codziennego chleba. Tym bardziej, że po trwająca wojna na Ukrainie zapewne spowoduje niedobór zboża na światowym rynku.
 11. We wtorek 26 kwietnia będziemy celebrowali uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym roku 23 kwietnia przypadł w sobotę oktawy Wielkanocy, dlatego uroczystość ku czci Świętego Wojciecha została przeniesiona na dzień 26 kwietnia.
 12. W środę 27 kwietnia mija 8. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 16:30 rozważymy Litanię ku czci Świętego Jana Pawła II.
 13. Pamiętajmy też o modlitwie w intencji Europy w dniu święta patronki naszego kontynentu, Świętej Katarzyny Sieneńskiej, której wspomnienie przypada w kalendarzu liturgicznym w piątek 29 kwietnia. Naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane w przypadający tego dnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający 77. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau.
 14. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i pierwsze nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna. Zapraszam asystę procesyjną, poczty sztandarowe oraz dziewczęta do sypania kwiatkami, jeśli będzie taka możliwość.
 15. Niedziela za tydzień, to trzecia niedziela Wielkanocy, która z ustanowienia Episkopatu Polski będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna i rozpocznie XIV Tydzień Biblijny. W tym roku będzie to również szóste Narodowe Czytanie Pisma Świętego, a konkretnie Ewangelii wg Świętego Łukasza. Przed każdą Mszą Świętą będziemy odczytywać wybrane fragmenty tej Ewangelii, w nawiązaniu do programu duszpasterskiego, który wprowadza nas w Tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.
 16. Zgodnie ze zwyczajem diecezjalnym połowa ofiar składanych na tacę w Niedzielę Miłosierdzia Bożego jest przeznaczona na działalność Caritas Diecezji Płockiej. Można też na ten cel przekazać 1% podatku.
 17. Z ofiar złożonych w Wielki Piątek na rzecz Ziemi Świętej i utrzymania Grobu Pańskiego w Jerozolimie przekazaliśmy ofiarę w wysokości 700 zł. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom.
 18. Razem z Caritas Diecezjalną dziękujemy dzieciom za złożone ofiary do skarbonek w ramach Jałmużny Wielkopostnej 2022. Nasza parafia przekazała ofiarę w wysokości w wysokości 1.000 zł.
 19. W tym roku na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz świąteczną dekorację kościoła zebrano 6.500 zł. Wszystkie wydatki na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz dekoracją Ołtarza Wystawienia wyniosły 3.000 zł. Pozostało 3.500 zł, które zostały przeznaczone na zakup dwóch figurek Archanioła Gabriela wg projektu współczesnej artystki angielskiej Fiony Scott, które będą zamontowane na słupkach bramy cmentarnej po ich renowacji. Koszt figurek z transportem wyniósł 2.000 zł. Kwota 1.500 zł została przeznaczona na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy znajdują się w naszej parafii lub dzieci uczęszczają do naszej szkoły podstawowej.
 20. Zwracam się z prośbą do mieszkańców Czernic Borowych z ulicy Długiej i Bagiennej o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w ramach ustalonej kolejności, które planujemy w najbliższą sobotę 30 kwietnia ok. godz. 9:00.
 21. Burmistrz Przasnysza i Starosta Przasnyski oraz Siostry Klaryski Kapucynki zapraszają na uroczystość nadania skwerowi w Przasnyszu przy ulicy Świętego Wojciecha w Przasnyszu nazwy: Skwer Błogosławionej Marii Teresy Kowalskiej. Główna część uroczystości odbędzie się w sobotę 30 kwietnia br. O godz. 11:00 w kościele Klarysek Kapucynek zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Warszawskiej Prowincji Zakonu Kapucynów o. Łukasza Woźniaka.
 22. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 23. Wszystkim parafianom i naszym gościom obchodzącym w tym tygodniu swoje imieniny oraz inne osobiste uroczystości składamy serdeczne życzenia. Modlitwą otaczamy chorych, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu. Otaczamy modlitwą zmarłych tragicznie górników z kopalni „Pniówek” i „Zofiówka” oraz ich pogrążone w smutku Rodziny.
 24. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 25 kwietnia (poniedziałek) – Święty Marek, żyjący w I wieku. Pochodził z Jerozolimy, był towarzyszem misyjnych podróży Świętego Piotra i Świętego Pawła. Jest autorem drugiej Ewangelii kanonicznej, a jego symbolem jest lew (święto).
 • 26 kwietnia (wtorek) – Święty Wojciech (956-997). Biskup i męczennik, benedyktyn, misjonarz Prusów, główny patron Polski. Uroczystość przeniesiona z soboty 23 kwietnia ze względu na Oktawę Wielkanocy.
 • 29 kwietnia (piątek) – Święta Katarzyna ze Sieny. Dziewica i doktor Kościoła oraz patronka Europy, która ma swoje doniosłe miejsce w historii Kościoła średniowiecznej Europy.
 1. Niech Bóg nam błogosławi, abyśmy zawsze trwali w radości paschalnej i byli wiarygodnymi świadkami daru miłosierdzia. Słowa Świętego Tomasza Apostoła „Pan mój i Bóg mój” niech będą naszym codziennym wyznaniem wiary.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa