Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj druga niedziela Wielkanocy, która kończy oktawę uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego i jest nazywana w tradycji niedzielą przewodnią lub białą (od zwyczaju noszenia białych szat w pierwszym tygodniu po Wielkanocy przez nowo ochrzczonych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa). Jest to również Niedziela Miłosierdzia Bożego, którą ustanowił Święty Jan Paweł II w 2000 roku.
 2. Za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego możemy uzyskać dzisiaj odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, którymi są: stan łaski uświęcającej i przystąpienie do Komunii Świętej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za kogoś zmarłego.
 3. Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna 75. Tydzień Miłosierdzia, który będzie trwał do soboty 4 maja i w tym roku przebiega pod hasłem „Miłosierni Miłosierdzia dostąpią”.
 4. Dzisiejsza niedziela jest także świętem patronalnym Caritas w Polsce, a więc także naszego Parafialnego Zespołu Caritas, któremu składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za podejmowane różne dzieła miłosierdzia wśród nas.
 5. Niedziela dzisiaj to również XIII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach, obchodzona w tym roku pod hasłem „W mocy Ducha z miłością na każdej drodze”. Niech wspólna modlitwa przyniesie więcej rozwagi, rozsądku i mądrości w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych podróży. Prośmy o to Bożą Opatrzność przez wstawiennictwo Świętego Krzysztofa.
 6. Po Mszy Świętej o godzinie 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej z rodzicami przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 7. O godzinie 16:00 spotkanie Rady Duszpasterskiej, Akcji Katolickiej oraz Parafialnego Zespołu Caritas, które odbędzie się w sali spotkań na plebanii.
 8. Dzisiaj uroczystość odpustową ku czci Świętego Wojciecha przeżywa parafia Farna w Przasnyszu. Głównej Mszy Świętej o godz. 12:00 będzie przewodniczył biskup Roman Marcinkowski.
 9. Niedziela za tydzień, to trzecia niedziela Wielkanocy, która z ustanowienia Episkopatu Polski jest obchodzona jako Niedziela Biblijna i rozpocznie XI Tydzień Biblijny. W tym roku będzie to trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego, a konkretnie Ewangelii wg Świętego Jana. Przed każdą Mszą Świętą będziemy odczytywać wybrane fragmenty tej Ewangelii, w nawiązaniu do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Świętego Jana Pawła II do Polski. Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu Świętego Piotra: „Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego” (1 P 1,12).
 10. Jutro 29 kwietnia przypada 74. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau. Jest to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, dlatego pamiętajmy w modlitwie o kapłanach i osobach konsekrowanych, którzy złożyli ofiarę z życia w czasie II wojny światowej.
 11. We wtorek 30 kwietnia będziemy świętować przeniesioną z Tygodnia Oktawy Wielkanocnej uroczystość Świętego Wojciecha, która tradycyjnie przypada na dzień 23 kwietnia.
 12. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
 13. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz prosimy o nowe powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, także z naszej parafii. W tej intencji na zakończenie nabożeństwa majowego zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 14. W pierwszy piątek przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sakrament pokuty przed każdą Mszą Świętą, a adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie nabożeństwa majowego na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00.
 15. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Różaniec rozpocznie się o godz. 9:30. Nabożeństwo majowe zostanie odprawione po Mszy Świętej o godz. 10:00.
 16. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna. Zapraszam całą asystę procesyjną, poczty sztandarowe „dzieci fatimskie” oraz dziewczęta do sypania kwiatkami.
 17. W środę 1 maja rozpoczynamy miesiąc poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwo ku czci Majowej Pani z „Litanią loretańską” codziennie o godzinie 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 15:00 (z małymi wyjątkami). Starajmy się uczestniczyć w nabożeństwie majowym przede wszystkim w kościele oraz módlmy się rodzinnie, a także z sąsiadami lub ze znajomymi.
 18. Dzień 1 maja jest także Międzynarodowym Świętem Pracy, które wprowadzono w 1886 roku w Stanach Zjednoczonych. Naszą modlitwą, za wstawiennictwem Świętego Józefa Rzemieślnika, obejmiemy szczególnie osoby borykające się z problemem bezrobocia i trudną sytuacją materialną.
 19. W czwartek 2 maja, z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi Narodowej, wyrazimy troskę o właściwy duchowy i materialny rozwój naszej Ojczyzny, szczególnie w modlitwie podczas nabożeństwa majowego. Pamiętajmy, że flaga państwowa, wyraża nasze przywiązanie do barw narodowych i nasz patriotyzm.
 20. Piątek 3 maja to uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która jest główną patronką naszej Ojczyzny. To również 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Msze Święte będą odprawione o godzinie 10:00, 12:00 i 15:00 z nabożeństwem majowym. Ponieważ jest to uroczystość, w najbliższy piątek nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 21. W piątek 3 maja o godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji naszej Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji wspomnienia Świętego Floriana oraz 95. rocznicy założenia. Druhny i druhów razem z bliskimi zapraszamy do wspólnej modlitwy i świętowania. Po Mszy Świętej przejście na cmentarz, podniesienie flagi, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i Pięciu Zamordowanych w Pomiechówku oraz modlitwa za zmarłych strażaków połączona z poświęceniem figurki Świętego Floriana, która zostanie ustawiona przy krzyżu na końcu głównej alejki, aby upamiętnić wszystkich strażaków spoczywających na cmentarzu.
 22. W najbliższą niedzielę 5 maja o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji maturzystów z naszej parafii. Będzie to modlitwa dziękczynna za pomyślne ukończenie szkoły oraz prośba o światło Ducha Świętego w czasie egzaminów maturalnych. Zapraszamy wszystkich maturzystów razem z rodzicami i bliskimi do wspólnej modlitwy.
 23. Jest jeszcze możliwość ofiarowania produktów spożywczych i środków czystości. Z przyniesionych do kościoła zakupów Parafialny Zespół Caritas przygotuje paczki dla rodzin i osób samotnych w trudnej sytuacji życiowej, które zostaną przekazane z okazji Tygodnia Miłosierdzia. Za ofiarowane produkty i złożone ofiary materialne w formie jałmużny wielkopostnej składamy serdeczne podziękowanie.
 24. Zgodnie ze zwyczajem diecezjalnym połowa ofiar składanych na tacę w Niedzielę Miłosierdzia Bożego jest przeznaczona na działalność Caritas Diecezji Płockiej.
 25. Razem z Caritas Diecezjalną dziękujemy dzieciom za złożone ofiary do skarbonek w ramach Jałmużny Wielkopostnej 2019 w wysokości 350 zł.
 26. Z ofiar złożonych w Wielki Piątek na rzecz Ziemi Świętej i utrzymania Grobu Pańskiego w Jerozolimie przekażemy ofiarę w wysokości 400 zł.
 27. Po renowacji wróciły do kościoła chrzcielnica i stojak na paschał, odnowione z okazji Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski, który obchodziliśmy w 2016 roku.
 28. W Wielki Wtorek 16 kwietnia po raz pierwszy zadzwonił nowy dzwon o imieniu Święty Stanisław Kostka. Raz jeszcze serdecznie dziękuję Fundatorom dzwonu i wszystkim, którzy się przyczynili do tej inwestycji. Jednocześnie został zmodernizowany system dzwonienia, ale przed nami jeszcze prace związane ze wzmocnieniem zamocowania wszystkich dzwonów, ponieważ zasadniczy drewniany element całej konstrukcji został nadwyrężony przez przeciekający dach, a także konieczna jest wymian serc w dwóch starych dzwonach i sworzni mocujących, które również zostały nadwyrężone przez czas. Dzwony dodatkowo dzwonią pełnym brzmieniem codziennie w godzinie Apelu Jasnogórskiego, a nowy dzwon posiada urządzenie, które w trybie dziennym wybija godziny na zegarze wieżowym.
 29. OKO-LUX Sp. z o.o. zaprasza na badanie wzroku i pomiar ciśnienia śródgałkowego (profilaktyka jaskry) dnia 04.2019 w NZOZ „SALUS” pl. Grunwaldu 3 w Grudusku w godzinach od 08:00 do 10:00. Zapisy i rejestracja pod nr tel. (23)671-50-17. Koszt badania komputerowego – 5 zł. Koszt pomiaru ciśnienia śródgałkowego – 10zł. Zapisy prowadzone będą do dnia 30.04.2019 r. Podczas badania istnieje możliwość zapisania się na konsultację okulistyczną oraz zamówienia okularów korekcyjnych. Badanie przeznaczone jest dla osób powyżej 16-go roku życia.
 30. Wszystkim parafianom i naszym gościom obchodzącym w tym tygodniu swoje imieniny oraz inne osobiste uroczystości składamy serdeczne życzenia. Modlitwą otaczamy chorych, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu. Suplikacje, śpiewane dzisiaj podczas każdej Mszy Świętej, to nasza modlitwa o deszcz i odpowiedź na „apokaliptyczne” zjawiska z ubiegłego tygodnia, które pojawiły się z gwałtownym wiatrem, powodującym burze piaskowe, zrywającym dachy i łamiącym drzewa.
 31. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 29 kwietnia (poniedziałek) – Święta Katarzyna ze Sieny. Dziewica i doktor Kościoła oraz patronka Europy (święto).
 • 30 kwietnia (wtorek) – Święty Wojciech (956-997). Biskup i męczennik, benedyktyn, misjonarz Prusów, główny patron Polski (uroczystość).
 • 2 maja (czwartek) – Święty Atanazy Wielki z Aleksandrii. Biskup i Doktor Kościoła, broniący bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary. W Płocku w tym dniu jest wspominany Święty Zygmunt – król Burgundów we Francji, który zmarł śmiercią męczeńską 1 maja 523 r.
 • 4 maja (sobota) – Święty Florian. Rzymski żołnierz i męczennik z IV wieku, patron i strażaków oraz hutników.
 1. W Kościele katolickim kończy się oktawa świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a dzisiaj niedzielę wielkanocną przeżywają kościoły wschodnie. Niech Bóg nam błogosławi, abyśmy zawsze trwali w radości paschalnej i byli wiarygodnymi świadkami daru miłosierdzia. Słowa Świętego Tomasza Apostoła „Pan mój i Bóg mój” niech będą naszym codziennym wyznaniem wiary.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa