Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w całym Kościele adwent, który jest czasem radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa w tajemnicy świąt Bożego Narodzenia. Łacińskie słowo „adventus” w starożytnym Rzymie oznaczało coroczne przybycie bóstwa do świątyni, a w języku dworskim oficjalne wprowadzenie władcy z okazji objęcia przez niego urzędu.

2. Pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego” rozpoczynamy dzisiaj nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który jest poniekąd kontynuacją zakończonego w ubiegłą niedzielę Roku Wiary.

3. Dzisiejsza niedziela jest również pierwszą niedzielą miesiąca grudnia, dlatego w czasie Mszy świętej o godzinie 10:00 adoracja Najświętszego Sakramentu.

4. W naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, dlatego wśród nas jest obecny ksiądz Łukasz Gach – nasz ojciec rekolekcjonista, który pochodzi z parafii Płoniawy, a pracuje duszpastersko jako wikariusz w parafii Świętego Krzyża, w Płocku. Księdzu Łukaszowi życzymy Bożego błogosławieństwa i światła Ducha Świętego. Sakrament pokuty będzie sprawowany jutro i pojutrze.

5. Wyrazem naszej wdzięczności wobec ojca rekolekcjonisty są ofiary na tacę, które zgodnie z parafialnym zwyczajem, składamy w poniedziałek i wtorek (drugi i trzeci dzień rekolekcji).

6. Od dzisiaj możemy zgłaszać chorych, którzy nie mogą czynnie uczestniczyć w rekolekcjach w celu ustalenia terminu przedświątecznej wizyty duszpasterskiej. Odwiedziny chorych rozpoczną się 5 grudnia w czwartek po rekolekcjach w godzinach przedpołudniowych.

7. Msza święta wotywna o Najświętszej Maryi Pannie w adwencie nazywana roratą, będzie odprawiana w każdą środę i sobotę, zgodnie z wyznaczoną godziną Mszy świętej. W tym tygodniu w środę o godz. 7:30, a w sobotę o godz. 10:30 (o godzinie 10:00 rozpocznie się modlitwa różańcowa). Do licznego udziału w tej Mszy świętej zapraszam dzieci (z lampionami), młodzież i dorosłych. Młodzież, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania ma obowiązek uczestnictwa w Mszy świętej roratniej przynajmniej jeden raz przez czas adwentu.

8. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego po Mszy świętej o godz. 8:00 zostanie rozważona Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii. Pierwszy piątek miesiąca – od godz. 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym dniu w zasadzie nie będzie sakramentu pokuty, a wszyscy którzy obchodzą pierwsze piątki miesiąca spowiadają się w czasie rekolekcji. W pierwszą sobotę miesiąca zostanie odprawiona Msza święta roratnia o godzinie 10:30, poprzedzona modlitwą różańcową, która rozpocznie się o godzinie 10:00.

9. Za tydzień 8 grudnia druga niedziela miesiąca, dlatego nabożeństwo różańcowe przed Mszą świętą o godzinie 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Żeber, a po Mszy świętej spotkanie dla Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży (wymiana tajemnic).

10. Również za tydzień w drugą niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, będzie obchodzony w Kościele w Polsce i w parafiach polonijnych XIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wyrazem naszej solidarnej pomocy będzie okolicznościowa modlitwa i ofiary zbierane do puszek.

11. Tegoroczna XX jubileuszowa akcja prowadzona przez Caritas Polska pod nazwą Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom nosi hasło „Rozjaśnij dzieciom przyszłość”. W ramach tej akcji od dzisiaj w naszej parafii możemy nabywać świece „Caritas” w cenie 6 zł i 12 zł. Dochód ze sprzedaży świec jest jak co roku przeznaczony na dożywianie, edukację i wypoczynek dzieci z ubogich rodzin w całej Polsce. Świece „Caritas” możemy zakupić w zakrystii po każdej Mszy świętej.

12. Od poniedziałku 2 grudnia, Pan organista rozpocznie roznoszenie opłatka wigilijnego, który dzisiaj zostanie poświęcony. Wizyta Pana organisty jest zwiastunem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, a przede wszystkim wieczoru wigilijnego, który jest piękną polską tradycją, dlatego bardzo proszę o życzliwe potraktowanie tej wizyty i przyjęcie opłatka od Pana organisty.

13. Rada Duszpasterska naszej parafii oraz Parafialny zespół „Caritas” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych, chcą od dzisiaj po raz drugi rozpocząć „Przedświąteczną Akcję Dobroczynną”, która polega na przygotowaniu paczek z okazji świąt Bożego Narodzenia dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, które zamieszkują w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. Chętne rodziny i osoby indywidualne oraz instytucje, które chcą we własnym zakresie przygotować taką paczkę, zapraszamy do zakrystii lub kancelarii parafialnej w celu uzyskania szczegółów organizacyjnych. Będziemy wdzięczni za każdy przejaw życzliwości i okazanej pomocy, za którą już teraz bardzo dziękujemy.

14. 23 listopada 2013r. podczas VI Sympozjum Naukowego „Tradycje wiary a dziedzictwo narodowe ziemi płockiej” w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku odbyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom konkursu „Dziedzictwo wiary w mojej rodzinie, parafii, diecezji”. Patronat nad Konkursem objęła Akcja Katolicka Diecezji Płockiej. Na konkurs wpłynęło 179 prac w tym 102 prace plastyczne i 77 literackich. Wśród nich w kategorii prac literackich 3 miejsce zdobyły uczennice naszego gimnazjum: Magdalena Ćwiek i Aleksandra Szmagaj za wspólną pracę, przygotowaną pod kierunkiem Pani Katechetki Beaty Gregorczyk, pt. „Przydrożne krzyże, figurki i kapliczki dziedzictwem wiary w naszej parafii”. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody z rąk Biskupa Diecezji Płockiej Piotra Libery.

15. W środę 4 grudnia, w liturgiczne wspomnienie świętej Barbary, obchodzimy Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Tego dnia, bardziej niż zwykle, będziemy polecać Bożej Opatrzności wszystkich ludzi poszukujących pracy, szczególnie z naszej parafii.

16. W ubiegłym tygodniu dokonano koniecznej kosmetyki pielęgnacyjnej drzewostanu wokół kościoła. Koszt tych prac, które wykonała specjalistyczna firma, wynosi 4.000 zł. Słowa podziękowania dla wszystkich parafian, którzy pomagali w pracach porządkowych wokół kościoła. Prace porządkowe będą kontynuowane w najbliższym czasie.

17. Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania adwentowej dekoracji naszego kościoła. Szczególnie dziękuję za wykonanie okazałego wieńca adwentowego, który będzie poświęcony w czasie Mszy świętej o godzinie 10:00 w następną niedzielę.

18. W ostatnim czasie ofiarę materialną na rzecz naszej parafii złożyli:
p. Grzegorz i Lidia Wilkowscy – Kownaty oraz p. Andrzej i Halina Kamińscy – Dzielin. Bóg zapłać.

19. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 3 grudnia (wtorek) – Święty Franciszek Ksawery (1506-1552). Prezbiter jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.
• 4 grudnia (środa) – Święta Barbara, dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, szczególna patronka górników i hutników (wspomnienie dowolne).
• 6 grudnia (piątek) – Święty Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który podbił serca wiernych w Mirze Licyjskiej (dzisiejsza Turcja) nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także troską o ich sprawy materialne (wspomnienie dowolne).
• 7 grudnia (sobota) – Święty Ambroży, biskup Mediolanu. Żył w IV wieku, dał się poznać jako gorliwy duszpasterz , uczony teolog i wielki doktor Kościoła.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa