Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adwent, który jest czasem radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa w tajemnicy świąt Bożego Narodzenia. Łacińskie słowo „adventus” w starożytnym Rzymie oznaczało coroczne przybycie bóstwa do świątyni oraz wprowadzenie władcy z okazji objęcia przez niego urzędu.
 2. Pierwsza część Adwentu do 16 grudnia, kieruje nasze myśli ku wieczności, a druga od 17 grudnia, zwraca naszą uwagę na święta Bożego Narodzenia.
 3. Pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary” rozpoczynamy dzisiaj nowy rok liturgiczny. To hasło uzupełnia motto z Ewangelii wg Świętego Jana: „…abyście uwierzyli w Tego, którego Bóg posłał” (J 6,29). Nowy rok liturgiczny rozpoczyna trzyletni program duszpasterski na lata 2019-2022, mający hasło: „Eucharystia daje życie”.
 4. Dzisiejsza niedziela jest również pierwszą niedzielą miesiąca grudnia, dlatego na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 5. W naszej wspólnocie parafialnej rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które w tym roku poprowadzi ksiądz dr Krzysztof Białowąs. Od 2010 roku zamieszkuje w Wiecznym Mieście, ponieważ jest postulatorem rzymskim i prowadzi proces kanonizacyjny błogosławionego Dominika Spadafory OP. Dziękujemy księdzu Krzysztofowi życząc Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej i światła Ducha Świętego.
 6. Wyrazem naszej wdzięczności wobec Ojca Rekolekcjonisty są ofiary na tacę, które składamy w poniedziałek i wtorek, czyli drugiego i trzeciego dnia rekolekcji. Sakrament pokuty będzie sprawowany jutro i pojutrze. Program rekolekcji.
 7. Przedświąteczne wizyty duszpasterskie u chorych, którzy nie mogą czynnie uczestniczyć w rekolekcjach, planowane są w czwartek 5 grudnia miejscowości: Nowe Czernice od strony Węgry, Chojnowo, Kownaty, Miłoszewiec, Nowe Czernice od strony Chrostowa, Kuskowo, Chrostowo Wielkie, Zalesie, Żebry oraz w piątek 6 grudnia miejscowości: Nowe Czernice od strony Zembrzusa, Zembrzus Wielki i Czernice Borowe. Początek wizyt duszpasterskich ok. godz. 9:00.
 1. Dzisiaj zostanie poświęcony opłatek wigilijny, który w tym roku od jutra będzie rozprowadzał Pan Organista z pomocą przedstawicieli Rady Duszpasterskiej, a złożone ofiary materialne będą przeznaczone na wynagrodzenie posługi organisty w naszej parafii. Opłatek w polskiej tradycji jest bardzo ważną częścią wieczoru wigilijnego i świąt Bożego Narodzenia.
 2. Program odwiedzin Pana Organisty w tym tygodniu: poniedziałek (2 grudnia) – Kownaty, Miłoszewiec i Ostafieje, godz. 12:00; wtorek (3 grudnia) – Dzielin, godz. 12:00; środa (4 grudnia) – Chrostowo Wielkie, Zalesie, Kuskowo, godz. 9:00; piątek (6 grudnia) – Nowe Czernice od strony Chrostowa i Jabłonowo oraz Nowe Czernice od strony Zembrzusa i Zembrzus Wielki, godz. 9:00.
 3. Msza Święta o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie nazywana Roratą, będzie odprawiana w każdą środę i sobotę, zgodnie z wyznaczoną godziną Mszy Świętej. Do uczestnictwa w tej Mszy Świętej szczególnie zapraszamy dzieci z lampionami i młodzież.
 4. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego po Mszy Świętej zostanie rozważona Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii.
 1. Również w tym tygodniu będziemy przeżywali pierwszy piątek miesiąca, który jest poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od godziny 15:30 adoracja wynagradzająca Najświętszego Sakramentu.
 2. W pierwszą sobotę miesiąca grudnia o godz. 9:00 Msza Święta Roratnia o Matce Bożej w Adwencie, a pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
 3. Za tydzień druga niedziela miesiąca, dlatego nabożeństwo różańcowe przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Żeber.
 4. Również za tydzień w drugą niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, będzie obchodzony w Kościele w Polsce oraz w parafiach polonijnych XX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Naszą pomocą będzie okolicznościowa modlitwa i ofiary zbierane do puszek.
 5. Pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię” rozpoczęła się XXVI edycja akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, prowadzonej przez Caritas Polska. Od dzisiaj w naszej parafii możemy nabywać takie świece w cenie 6 zł mała i 12 zł duża.
 6. W środę 4 grudnia w liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary obchodzimy Dzień Modlitw za Bezrobotnych. Tego dnia, bardziej niż zwykle, będziemy polecać Bożej Opatrzności wszystkich ludzi poszukujących pracy, szczególnie z naszej parafii.
 7. W piątek tego tygodnia rekolekcje adwentowe rozpoczną się w parafii Pawłowo.
 1. Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wykonania adwentowej dekoracji naszego kościoła. Adwentowy wieniec zostanie poświęcony w czasie Mszy świętej o godzinie 10:00 w następną niedzielę.
 2. Do parafii powrócił stylowy kielich po renowacji, którą ufundowała p. Zenobia Biraga z okazji 90. rocznicy urodzin. Kielich zostanie ponownie poświęcony w czasie Mszy Świętej na zakończenie rekolekcji, a prezentacja odbędzie się w niedzielę za tydzień. Dziękujemy Szanownej Pani Fundatorce.
 3. Dziękujemy również pielgrzymom do Działdowa i Obór za złożoną ofiarę, która pozwoliła w znacznej części na zakup ornatu adwentowego, który zostanie poświęcony również na zakończenie rekolekcji.
 4. Dziękuję mieszkańcom Kownat, którzy wczoraj uczestniczyli w sprzątaniu kościoła, dzwonnicy i otoczenia.
 5. Serdeczne życzenia dla wszystkich solenizantów i solenizantek oraz jubilatów rozpoczynającego się tygodnia (w środę szczególnie pamiętamy o Barbarach). Wszystkich chorych otaczamy modlitwą, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 6. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 3 grudnia (wtorek) – Święty Franciszek Ksawery (1506-1552). Prezbiter jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.
 • 4 grudnia (środa) – Święta Barbara, dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, szczególna patronka górników i hutników (wspomnienie dowolne).
 • 6 grudnia (piątek) – Święty Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który podbił serca wiernych w Mirze Licyjskiej (dzisiejsza Turcja) nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także troską o ich sprawy materialne (wspomnienie dowolne).
 • 7 grudnia (sobota) – Święty Ambroży, biskup Mediolanu. Żył w IV wieku, dał się poznać jako gorliwy duszpasterz , uczony teolog i wielki doktor Kościoła.
 1. Niech Bóg obdarzy nas swoim błogosławieństwem, aby czas rekolekcji adwentowych przyniósł jak najwięcej dobra i był dla całej parafii duchowym umocnieniem w przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa