Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adwent, który jest czasem radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa w tajemnicy świąt Bożego Narodzenia. Łacińskie słowo „adventus” (łac. przychodzący) w starożytnym Rzymie oznaczało coroczne przybycie bóstwa do świątyni oraz wprowadzenie władcy z okazji objęcia przez niego urzędu.
 2. Pierwsza część Adwentu do 16 grudnia, kieruje nasze myśli ku wieczności, a druga od 17 grudnia, zwraca naszą uwagę na święta Bożego Narodzenia.
 3. Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji dobrego przeżycia rekolekcji adwentowych oraz przygotowania duchowego do przeżycia Roku jubileuszowego w Diecezji Płockiej, który przypada w roku 2025 z okazji 950 rocznicy utworzenia naszej diecezji.
 4. Z okazji drugiej niedzieli miesiąca za tydzień modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz. 10:00 prowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic.
 5. Pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” rozpoczynamy dzisiaj nowy rok liturgiczny w Kościele, w Polsce.
 6. W naszej wspólnocie parafialnej rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ksiądz Wojciech Sokołowski MIC – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym, gdzie przez rok przebywał uwięziony błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński, dlatego podczas rekolekcji są wśród nas relikwie Prymasa Tysiąclecia i wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju. Witamy serdecznie wśród nas Ojca Rekolekcjonistę i dziękujemy już dziś za przyjecie zaproszenia życząc Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej i światła Ducha Świętego, którego wzywamy na początku Mszy Świętej.
 7. Wyrazem naszej wdzięczności wobec Ojca Rekolekcjonisty są ofiary na tacę, które składamy w poniedziałek i wtorek, czyli drugiego i trzeciego dnia rekolekcji. Sakrament pokuty będzie sprawowany jutro i pojutrze. W poniedziałek 28 listopada podejmiemy adorację Najświętszego Sakramentu, którą ofiarujemy za Ojczyznę, o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie i Bliskim Wschodzie oraz o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Program rekolekcji.
 8. Dzisiaj o godz. 15:00, do uczestnictwa we Mszy Świętej zapraszamy młodzież, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania.
 9. Msze Święte dzisiaj w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 1. Wizyty duszpasterskie u osób chorych i starszych, które nie mogą czynnie uczestniczyć w rekolekcjach i pozostają na stałe lub czasowo w swoich domach zostały zaplanowane głównie w poniedziałek 18 grudnia w tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia.
 2. Dzisiaj zostanie poświęcony opłatek wigilijny, który od jutra będzie rozprowadzał Pan Organista. Opłatek w polskiej tradycji jest bardzo ważną częścią wieczoru wigilijnego i świąt Bożego Narodzenia, dlatego zwracam się z prośbą o życzliwe przyjęcie wizyty opłatkowej. U Pana Organisty można będzie także w tym roku nabyć wigilijną świecę Caritas.
 3. Program odwiedzin Pana Organisty w tym tygodniu: poniedziałek (4 grudnia): Kownaty, Miłoszewiec i Ostafieje – ok. godz. 12:00; wtorek (5 grudnia): Dzielin – ok. godz. 12:00; czwartek (7 grudnia): Zalesie, Chrostowo Wielkie, Kuskowo – godz. 9:00; piątek (8 grudnia): Kolonia Chojnowo, Chojnówka – godz. 14:00; sobota (9 grudnia): Jabłonowo, Nowe Czernice od strony Chrostowa i Zembrzusa – godz. ok. 14:00;  niedziela (10 grudnia): Zembrzus Wielki – ok. godz. 13:15.
 4. Msza Święta o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie nazywana Roratą, będzie odprawiana w każdą środę i sobotę, zgodnie z wyznaczoną godziną Mszy Świętej (środa, godz. 8:00 i sobota, godz. 9:00).
 5. Jutro w poniedziałek 4 grudnia w liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary obchodzimy Dzień Modlitw za Bezrobotnych. Tego dnia, bardziej niż zwykle, będziemy polecać Bożej Opatrzności wszystkich ludzi poszukujących pracy, szczególnie z naszej parafii.
 6. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 16:30 rozważymy Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz wytrwałości na drodze powołania, szczególnie z naszej parafii.
 7. W piątek 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w roku liturgicznym, choć w Polsce nie jest świętem nakazanym. Tego dnia przypada „Godzina Łaski”, która trwa od godz. 12:00 do godz. 13:00. W objawieniu Maryi, które miało miejsce 8 grudnia 1947 r. w bazylice w Montichiari w północnej Italii, jest zachęta, by każdego 8 grudnia o godz. 12:00 udać się do Kościoła i tam się modlić. Jednak jeśli nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, w pracy i w szkole, czyli tam, gdzie akurat przebywamy. Pamiętajmy, by powierzać Niebu nie tylko intencje swoje i swojej rodziny, ale także pokój na świecie, Kościół powszechny i nawrócenie grzeszników. Maryja pragnie bowiem wyprosić nawrócenie dla wielu grzeszników. Nie zapominajmy też o dziękczynieniu.
 8. Tego dnia ze względu na rangę uroczystości katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 9. Ojcowie Pasjoniści z Przasnysza zapraszają do wspólnej modlitwy w oktawie odpustu z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która będzie trwała od 8 do 15 grudnia. Msze Święte codziennie o godz. 6:50, 8:30 i 17:00. W tym roku w piątek 8 grudnia o godz. 17:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa seniora Romana Marcinkowskiego, a na zakończenie oktawy 15 grudnia, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego. Msze Święte o godz. 17:00 tradycyjnie będą połączone liturgicznie z nieszporami i procesją eucharystyczną.
 10. W piątek 8 grudnia biskup płocki Szymon Stułkowski otworzy w Mławie, w parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika (Fara), drugą na terenie naszej diecezji kaplicę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Od tego dnia dzień i noc będzie trwała w tym miejscu modlitwa przed Jezusem Eucharystycznym.
 11. Za tydzień w drugą niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, będzie obchodzony w Kościele w Polsce oraz w parafiach polonijnych XXIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Naszą pomocą będzie okolicznościowa modlitwa i ofiary zbierane do puszek.
 12. Pod hasłem „Świeca, która tworzy polską Wigilię” rozpoczęła się 30. jubileuszowa edycja akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, prowadzonej przez Caritas Polska. Od dzisiaj w naszej parafii możemy nabywać takie świece w cenie 10 zł mała i 15 zł duża. Akcja ma charakter ekumeniczny, a zebrane pieniądze będą przeznaczone na pomoc najmłodszym.
 13. Urząd Gminy w Czernicach Borowych zaprasza do uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbędzie się w niedzielę za tydzień 10 grudnia na terenie parku podworskiego w Chojnowie, w godzinach od 14:00 do 18:00. Szczegóły na plakacie w gablocie kruchty bocznej kościoła oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy i naszej parafii.
 14. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wykonania okolicznościowej dekoracji naszego kościoła. Okazały wieniec adwentowy zostanie poświęcony w następną niedzielę na zakończenie Mszy Świętej o godz. 10:00.
 15. Dziękuję za pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy wczoraj mieszkańcom Czernic Borowych z ulicy Kościelnej, Sadowej, Dolnej i Jasnej.
 16. Serdeczne życzenia dla wszystkich solenizantek i solenizantów oraz jubilatów rozpoczynającego się tygodnia (jutro szczególnie pamiętamy o Barbarach). W tych dniach jubileusz 10. rocznicy utworzenia świętuje czernicki Klub Seniora. Z tej okazji przekazujemy najlepsze życzenia i dziękujemy za współpracę oraz podejmowane inicjatywy na rzecz naszej „małej ojczyzny”. Wszystkich chorych otaczamy modlitwą, szczególnie przebywających w szpitalach i ośrodkach lecznictwa, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 17. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 3 grudnia (niedziela) – Święty Franciszek Ksawery (1506-1552). Prezbiter jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.
 • 4 grudnia (poniedziałek) – Święta Barbara. Dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, szczególna patronka górników i hutników (wspomnienie dowolne).
 • 6 grudnia (środa) – Święty Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który podbił serca wiernych w Mirze Licyjskiej (dzisiejsza Turcja) nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także troską o ich sprawy materialne (wspomnienie dowolne).
 • 7 grudnia (czwartek) – Święty Ambroży (ok. 340-397). Biskup Mediolanu, duszpasterz, teolog i doktor Kościoła. Był wielkim i wybitnym mówcą. Do dziś są powtarzane jego słowa: „dobra mowa jest jak plaster miodu”. Słuchający go z zapartym tchem ludzie opowiadali, że słowo Boże w jego ustach było jak miód. Dlatego jest szczególnym patronem pszczelarzy, którzy wierzą, że „Święty Ambroży miodu dołoży”.
 • 9 grudnia (sobota) – Święty Juan Diego Cuauhtlatoatzin (1474-1548). Indianin z plemienia Azteków, który przyjął chrzest. Jakby w nagrodę za jego chrześcijańską gorliwość 9 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac (dzisiaj w granicach miasta Meksyk) objawiła mu się Maryja w znanym i czczonym do dziś wizerunku Matki Bożej z Guadalupe (wspomnienie dowolne).
 1. Niech Bóg obdarzy nas swoim błogosławieństwem, aby czas rekolekcji adwentowych przyniósł jak najwięcej dobra i był dla całej parafii duchowym umocnieniem w przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia. Idźmy dając świadectwo myśli przewodniej nowego roku liturgicznego w naszej ojczyźnie „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa