Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

O tym, że myśliwi także na polowaniu znajdują się w przestrzeni napełnionej obecnością Boga, powiedział ks. biskup Piotr Libera podczas II Ciechanowskiego Hubertusa, w kościele parafii św. Józefa (15 października br.). Po Mszy św. odbył się Piknik Ekologiczny.

Bp Libera powiedział, że myślistwo swymi korzeniami sięga początków dziejów człowieka na ziemi. Współcześnie ludzie zajmujący się myślistwem, odpowiednio przygotowani i zorganizowani, zagospodarowują zasoby leśne, jakimi są szczególnie dzikie zwierzęta i ptactwo. Powinni kierować się prawami ustanowionymi w zakresie łowiectwa i przestrzegać etyki łowieckiej, zwłaszcza „Dekalogu myśliwego”.

Kaznodzieja przypomniał jego dziesiąte przykazanie: „Myśliwy wszelkiego rodzaju wątpliwości rozstrzyga w zgodzie z własnym sumieniem”. Pielęgnując, rozwijając pasję łowiectwa, trzeba starać się rozwijać i pielęgnować także sumienie, co w praktyce oznacza, aby zło nazywać złem, a dobro dobrem.

– Według legendy Hubertus w młodości na polowaniu dostrzegł jelenia, na głowie którego zobaczył jaśniejący krzyż. Usłyszał też słowa wzywające go do porzucenia pogańskiego życia i nawrócenia się do Chrystusa. Św. Hubert otrzymał łaskę „światłych oczu serca” a Duch Święty pouczył go, co należy czynić, to była łaska chwili – głosił biskup senior.

Zaznaczył, że także na polowaniu myśliwi mogą znaleźć się w przestrzeni napełnionej obecnością Boga: „fragment raju jest w lesie”. Trzeba o tym pamiętać wychodząc na polowanie. Wchodząc w łowisko trzeba pamiętać, że jest się w nim gościem, to Bóg jest tam Panem i Gospodarzem.  Żeby to dostrzec, potrzeba „światłych oczu serca”. Myśliwy potrzebuje celnego oka, ale jeszcze ważniejsze są owe światłe oczy serca. Gdy oddaje się strzał, trzeba mieć w lunecie pełne światło, lecz równie ważne jest światło serca.

Po Mszy św. jej uczestnicy oraz poczty sztandarowe przeszły na teren Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki. W bogatym programie spotkania znalazł się Piknik Ekologiczny z prezentacjami Kół Łowieckich i  Kół Gospodyń Wiejskich, pokaz i degustacja  potraw z dziczyzny. Poza tym myśliwi przyjęli honorowe odznaczenia i złożyli ślubowanie. Koncert dał też zespół „Taraka – Podaj rękę Ukrainie”.

Organizatorem II Ciechanowskiego Hubertusa był ks. kan. Krzysztof Kozłowski, wieloletni duszpasterz myśliwych w diecezji płockiej, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego i Koła Łowieckie Okręgu Ciechanowskiego. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Sejmu RP, władz samorządowych, przedstawiciele kół łowieckich z pocztami sztandarowymi, reprezentanci służb mundurowych.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa