Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Przeżywamy dziś drugą niedzielę Adwentu. Za nami pierwszy tydzień czasu przygotowania na spotkanie z Jezusem Chrystusem, który ma przyjść i już przychodzi. Przed nami kolejny tydzień Adwentu. Może warto więc przyjrzeć się własnemu życiu i zmienić swoje zachowanie wobec innych ludzi, szczególnie wobec bliskich, abyśmy mogli z pokojem w sercu świętować narodziny naszego Boga.

2. Dnia 8 grudnia 2013 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła powszechnego wypada zbieżność drugiej niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z Ogólnymi Normami Roku Liturgicznego i Kalendarza, obchody tej uroczystości powinny być w bieżącym roku przesunięte na poniedziałek 9 grudnia br. Jednak na mocy dyspensy Konferencji Episkopatu Polski udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r., Konferencja Episkopatu Polski postanowiła, aby w dniu 8 grudnia 2013 r., kiedy to wypada druga niedziela Adwentu, dla dobra duchowego wiernych, świętować uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

3. Dzisiejsza niedziela jest także drugą niedzielą miesiąca dlatego modlitwę różańcową przed Mszą świętą o godzinie 10:00 prowadziło Koło Żywego Różańca z Żeber. Po Mszy świętej miało miejsce spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży.

4. W ubiegłym tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe. Serdeczne podziękowania dla całej Wspólnoty Parafialnej za modlitwę i liczną obecność w czasie poszczególnych nabożeństw oraz przystępowanie do sakramentów świętych. Szczególne podziękowania dla Liturgicznej Służby Ołtarza, Kół Żywego Różańca i Akcji Katolickiej oraz dla dzieci i młodzieży z naszych szkół za przewodniczenie poszczególnym adoracjom Najświętszego Sakramentu.

5. Pod hasłem „Dzielmy się wiarą jak chlebem”, dzisiejsza niedziela jest obchodzona w Kościele w Polsce i wśród Polonii jako XIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, głównie w Rosji, gdzie pracuje również dwóch misjonarzy z diecezji płockiej: ks. Andrzej Gajewski oraz ks. Rafał Krawczyk. Wyrazem naszej solidarnej pomocy jest okolicznościowa modlitwa i ofiary zbierane do puszek.

6. Trwa rozpoczęta w zeszłą niedzielę „Przedświąteczna Akcja Dobroczynna” polegająca na przygotowaniu paczek z okazji świąt Bożego Narodzenia dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej z naszej parafii. Chętne rodziny, osoby indywidualne grupy parafialne oraz instytucje, które chcą we własnym zakresie przygotować taką paczkę, zapraszamy do zakrystii lub kancelarii parafialnej w celu uzyskania szczegółowych informacji. Parafialny zespół „Caritas”, Rada Duszpasterska naszej parafii oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych, jako organizatorzy tej akcji, są wdzięczni za każdy przejaw życzliwości i wsparcia tej miłej inicjatywy dobroczynnej.

7. Msza święta wotywna o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie, nazywana w tradycji Roratą, jest odprawiana w każdą środę i sobotę, zgodnie z wyznaczoną godziną Mszy świętej. W tym tygodniu w środę o godz. 16:30, a w sobotę o godz. 10:00. Do licznego udziału w tej Mszy świętej zapraszam dzieci (z lampionami), dorosłych i młodzież, szczególnie kandydatów do sakramentu bierzmowania.

8. W piątek 13 grudnia przeżywamy 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W tym szczególnym dniu będziemy polecali Bogu w modlitwie naszą Ojczyznę i naszych rodaków, którzy oddali swoje życie w obronie wolności i wiary.

9. Za tydzień w niedzielę 15 grudnia w czasie Mszy świętej o godzinie 10:00 dwóch kandydatów na ministranta: Rafał Rupiński i Szymon Pikus złoży uroczyste przyrzeczenie ministranckie. Zapraszam rodziców i bliskich kandydatów do Liturgicznej Służby Ołtarza, do udziału w tej uroczystości, a kandydaci przychodzą do kościoła o godz. 9:30 na spotkanie organizacyjne przed złożeniem przyrzeczenia.

10. Również w następną niedzielę po Mszy świętej o godz. 15:00 obowiązkowe spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.

11. Ojcowie Pasjoniści z Przasnysza zapraszają do udziału i wspólnej modlitwy w oktawie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która rozpoczyna się dzisiaj i będzie trwała 15 grudnia br. Główne Msze święte codziennie o godzinie 8:30, 10:00, 11:30 i 17:00.

12. W ramach dwudziestej ogólnopolskiej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom możemy jeszcze w zakrystii nabywać świece „Caritas” w cenie 6 zł i 12 zł.

13. W naszej parafii trwa roznoszenie opłatka wigilijnego przez Pana Organistę. Jeśli ktoś w tym czasie był nieobecny w swoim domu, to jest możliwość nabycia opłatka u Pana Organisty w poszczególne niedziele adwentu po każdej Mszy świętej

14. Słowa podziękowania dla p. Józefa Polakiewicza z Czernic Borowych za okazaną pomoc przy oznakowaniu odkształconego fragmentu ogrodzenia wzgórza kościelnego, zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. W trybie pilnym zdeformowany mur powinien zostać naprawiony , bo inaczej ten odcinek chodnika dla pieszych będzie wyłączony z użytkowania.

15. Również słowa podziękowania dla panów Jacka i Daniela Granoszewskich z Czernic Borowych za pomoc okazaną parafii w ostatnim czasie.

16. W ubiegłym tygodniu ofiarę materialną na rzecz naszej parafii złożył p. Krzysztof Gostkowski z Nowych Czernic. Bóg zapłać.

17. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 13 grudnia (piątek) – Święta Łucja, dziewica i męczennica. Oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii. Jest patronką ludzi ociemniałych.

• 14 grudnia (sobota) – Święty Jan od Krzyża. Karmelita, żyjący w latach 1542-1591. Doktor Kościoła oraz jeden z największych mistyków i teologów duchowości.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa