Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu i kierujemy naszą uwagę na powtórne przyjście Pana. W odczytywanej Ewangelii, Jan Chrzciciel przypomina nam, że przygotowanie dróg i prostowanie ścieżek naszego życia to zadanie ciągle aktualne.
 2. Druga niedziela Adwentu jest obchodzona w Kościele naszej Ojczyzny i w parafiach polonijnych jako XXIV Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, głównie w Rosji, na Ukrainie, Białorusi oraz na Syberii, gdzie także pracują misjonarze z Polski. Hasłem tego dnia są słowa przesłania nowego roku duszpasterskiego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Wspieramy Kościół katolicki za wschodnią granicą naszą modlitwą i ofiarą materialną, którą możemy złożyć do puszki po każdej Mszy Świętej.
 3. Z okazji drugiej niedzieli miesiąca modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz. 10:00 prowadziło Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic. Na zakończenie tej Mszy Świętej poświęcenie okazałego wieńca adwentowego.
 4. W niedzielę za tydzień po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej razem z rodzicami, ponieważ w czasie spotkania będzie obecna Pani Krawcowa z Ciechanowa, która zajmuje się szyciem strojów liturgicznych dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej.
 5. Razem z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej zapraszamy do przygotowania świątecznej dekoracji kościoła, którą planujemy wykonywać w najbliższą niedzielę ok. godz. 16:00.
 6. W ubiegłym tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe. Razem z ojcem rekolekcjonistą księdzem Wojciechem Sokołowskim MIC – kustoszem sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym, jeszcze raz składamy serdeczne podziękowanie dla całej wspólnoty parafialnej za modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu oraz liczną obecność podczas poszczególnych nabożeństw i przystępowanie do sakramentów świętych pomimo zimowej aury. Przy tej okazji przekazuję pozdrowienia i podziękowania od ks. Andrzeja Lelewskiego, który obecnie prowadzi rekolekcje w parafii pw. Świętego Leonarda w Grzebsku i będzie powracał do swojej placówki duszpasterskiej Księży Marianów w Warszawie, ale mamy zapewnienie wspólnej modlitwy na przyszłość.
 7. W tym tygodniu rekolekcje adwentowe przeżywają sąsiednie parafie Węgra i Rostkowo. Dzisiaj zakończenie rekolekcji w parafii Pawłowo.
 8. Rorata, czyli Msza Święta o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie, jest odprawiana w każdą środę i sobotę, zgodnie z wyznaczoną godz. głównej Mszy Świętej. W tym tygodniu w środę o godz. 8:00, a w sobotę o godz. 9:00.
 9. Pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”, w ramach 30. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, możemy nabywać świece „Caritas”, które są rozprowadzane w parafiach katolickich, prawosławnych i protestanckich oraz w 249. parafiach naszej diecezji. Podobnie jak w latach ubiegłych świecę „Caritas” można też nabyć u Pana Organisty w czasie wizyty opłatkowej. Świeca duża – 15 zł, a świeca mała – 10 zł.
 10. W naszej parafii trwa dzieło rozprowadzania opłatka wigilijnego przez Pana Organistę. Jeśli ktoś w ubiegłym tygodniu był nieobecny w swoim domu, to jest możliwość otrzymania opłatka w poszczególne niedziele Adwentu po każdej Mszy Świętej.
 11. Program odwiedzin Pana Organisty w tym tygodniu: poniedziałek (11 grudnia): Nowe Czernice od strony Węgry i Nowe Czernice od strony Chojnowa, godz. 9:00; wtorek (12 grudnia): Żebry, godz. 9:00-11:30 i godz. 14:00; czwartek (14 grudnia): Czernice Borowe – ul. Długa, Bagienna i Kacza, godz. 9:00; piątek (15 grudnia): Chojnowo, godz. 9:00; sobota (16 grudnia): Czernice Borowe – ulica: Sadowa, Dolna, Jasna, Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Okrężna, Krótka i Kościelna, ok. godz. 9:30.
 12. Wizyty duszpasterskie u osób chorych i starszych, które nie mogą czynnie uczestniczyć w rekolekcjach i pozostają na stałe lub czasowo w swoich domach zostały zaplanowane w poniedziałek 18 grudnia, w tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia.
 13. W parafii Ojców Pasjonistów w Przasnyszu trwa oktawa uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W piątek 15 grudnia odbędzie się zakończenie tegorocznych uroczystości. Mszy Świętej o godz. 17:00 połączonej z nieszporami maryjnymi i procesją eucharystyczną będzie przewodniczył biskup pomocniczy Mirosław Milewski.
 14. W środę 13 grudnia przypada 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W tym szczególnym dniu pamiętajmy w modlitwie o naszej Ojczyźnie i naszych rodakach, którzy w tym czasie byli prześladowani, a nawet oddali swoje życie w obronie wolności i wiary. W modlitwie polecajmy również Bogu obecnie rządzących. Instytut Pamięci Narodowej zwraca się z apelem, aby o godz. 19:30 zapalić w oknach naszych domów świeczkę. Jest to kampania społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, mająca na celu upamiętnienie wszystkich, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. Akcja nawiązuje do gestu solidarności wobec Polaków w czasie stanu wojennego w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, okazanego przez rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.
 15. W piątek 15 grudnia o godz. 19:00 w sali widowiskowej Ochotniczej Straży Pożarnej odbędzie się zebranie wiejskie mieszkańców Czernic Borowych związane z wyborem nowego sołtysa sołectwa Czernice Borowe. Do przeprowadzenia wyborów potrzebna jest obecność 20% mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze.
 16. Dziękuję p. Januszowi i Wiktorowi Nosarzewskim oraz p. Adrianowi i Krzysztofowi za odśnieżenie terenu przy kościele, na cmentarzu, za cmentarzem oraz przy plebanii. Niemniej jednak serdeczna prośba o ostrożność, ponieważ miejscami jest dosyć ślisko, ze względu na warunki zimowe.
 17. Msze Święte dzisiaj w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 18. Serdeczne życzenia dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia. Pamiętamy w modlitwie o naszych chorych, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu. Pamiętajmy w modlitwie o dwóch zmarłych policjantach z Wrocławia, zastrzelonych podczas wypełniania obowiązków służbowych.
 19. W środę 6 grudnia br. zmarł ksiądz prałat Janusz Śniegocki, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętej Katarzyny w Dobrzyniu nad Drwęcą. Przeżył 81 lat, w tym 59 lat w kapłaństwie. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem biskupa Szymona Stułkowskiego, zostanie odprawiona jutro w kościele parafialnym pw. Świętego Józefa w Płocku. Po Mszy Świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego kapłana zostanie złożona w grobie kapłańskim na cmentarzu zabytkowym w Płocku. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 20. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 13 grudnia (środa) – Święta Łucja. Dziewica i męczennica z Syrakuz na Sycylii, żyjąca na przełomie III i IV wieku, która oddała życie w obronie wiary Jest patronką ociemniałych.
 • 14 grudnia (czwartek) – Święty Jan od Krzyża (1542-1591). Hiszpański karmelita, reformator zakonu i mistyk, ogłoszony Doktorem Kościoła.
 1. Na wieńcu adwentowym zapłonęła druga świeca, a dzieciątko Jezus jest o szczebel niżej na adwentowej drabinie. To przypomina nam, że przeżywamy już drugą niedzielę Adwentu. Umocnieni słowem Bożym, łaską Eucharystii i listem pasterskim biskupa płockiego prostujmy drogi naszego życia, do czego wzywa nas dzisiaj Święty Jan Chrzciciel w Ewangelii wg Świętego Marka (por. Mk 1, 1-8).
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa