Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. W drugą niedzielę Adwentu rozbrzmiewa w Ewangelii wołanie Świętego Jana Chrzciciela, które dzisiaj słyszymy: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego…”. Jest to wezwanie do pracy nad sobą i naszego nawrócenia.

2. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą w miesiącu, dlatego podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 10:00 nastąpi obrzęd błogosławieństwa adwentowego wieńca. Po Mszy Świętej spotkanie scholi w sali spotkań na plebanii.

3. Podczas adoracji podziękujemy za dar nowych błogosławionych Kościoła, którymi zostali wczoraj dwaj polscy misjonarze z zakonu franciszkanów, zamordowani w Peru w 1991 roku przez komunistyczną organizację Świetlisty szlak”: o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski. Trzecim błogosławionym misjonarzem męczennikiem został włoski kapłan Alessandro Dordi. Więcej na ten temat w bieżącym wydaniu Gościa Niedzielnego.

4. Dzisiejsza niedziela jest obchodzona w Kościele w Polsce i w parafiach polonijnych jako XVI Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, głównie w Rosji i na Ukrainie, gdzie pracują również misjonarze z Polski. Wspieramy Kościół katolicki za wschodnią granicą naszą modlitwą i ofiarą do puszki.

5. Niedziela za tydzień jest drugą niedzielą miesiąca dlatego modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych. Po Mszy Świętej spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży.

6. We wtorek 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w roku liturgicznym. Msza Święta zostanie odprawiona o godzinie 8:00.

7. Również w tym dniu papież Franciszek otwarciem Drzwi Świętych w bazylice Świętego Piotra w Rzymie rozpocznie w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, którego hasłem są słowa „Miłosierni jak Ojciec”. Dzień później, w środę 9 grudnia o godz. 10:00, uroczystą Mszą Świętą w bazylice katedralnej w Płocku, Rok Miłosierdzia zostanie otwarty w naszej diecezji. Warto z tej okazji sięgnąć po papieską bullę „Misericordiae vultus” („Oblicze miłosierdzia”), wyznaczającą treści tego roku. Jest dostępna m.in. w internecie.

8. Ojcowie Pasjoniści z Przasnysza zapraszają do wspólnej modlitwy w oktawie odpustu z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która będzie trwała od 7 do 15 grudnia. Główne Msze Święte codziennie o godzinie 8:30, 10:00, 11:30 i 17:00. We wtorek 8 grudnia o godz. 17:00 Mszy Świętej z nieszporami i procesją eucharystyczną będzie przewodniczył biskup Roman
Marcinkowski, a we wtorek 15 grudnia, liturgii będzie przewodniczył biskup płocki Piotr Libera.

9. Msza Święta o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie, nazywana w tradycji Roratą, jest odprawiana w każdą środę i sobotę, zgodnie z wyznaczoną godziną Mszy Świętej. W tym tygodniu w środę o godz. 16:30, a w sobotę o godz. 9:00. Do uczestnictwa w tej Mszy Świętej zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. Dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej i młodzież z klasy trzeciej gimnazjum biorą udział obowiązkowo w tej Mszy Świętej w najbliższą sobotę.

10. W ubiegłym tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe. Jeszcze raz składam serdeczne podziękowania dla całej wspólnoty parafialnej za modlitwę i liczną obecność w czasie poszczególnych nabożeństw oraz przystępowanie do sakramentów świętych. Szczególne podziękowania dla Liturgicznej Służby Ołtarza, Kół Żywego Różańca i Akcji Katolickiej oraz dla dzieci i młodzieży z naszych szkół za przewodniczenie adoracjom Najświętszego Sakramentu.

11. W tym tygodniu rekolekcje adwentowe przeżywają sąsiednie parafie Węgra i Rostkowo, a dzisiaj zakończenie rekolekcji w parafii Pawłowo.

12. Trwa rozpoczęta w zeszłą niedzielę „Przedświąteczna Akcja Dobroczynna” polegająca na przygotowaniu paczek z okazji świąt Bożego Narodzenia dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i życiowej z naszej parafii. Rodziny, osoby indywidualne grupy parafialne oraz instytucje, które chcą we własnym zakresie przygotować taką paczkę, zapraszamy do zakrystii lub kancelarii parafialnej w celu uzyskania szczegółowych informacji. Rada Duszpasterska, Parafialny Zespół Caritas, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych, jako organizatorzy tej akcji są wdzięczni za każdy przejaw życzliwości i wsparcia.

13. W ramach 22. akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, która w tym roku nosi hasło „Głodni miłosierdzia”, możemy w zakrystii nabywać świece „Caritas”.

14. W naszej parafii trwa roznoszenie opłatka wigilijnego przez Pana Organistę. Jeśli ktoś w ubiegłym tygodniu był nieobecny w swoim domu, to jest możliwość otrzymania opłatka u Pana Organisty w poszczególne niedziele Adwentu po każdej Mszy Świętej.

15. W ubiegłą niedzielę w Przasnyszu został przeprowadzony dekanalny etap turnieju halowej piłki nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza. Nasi ministranci zajęli w nim miejsca „na podium”. W kategorii wiekowej uczniów szkoły podstawowej – 3 miejsce, gimnazjum – 1 miejsce i ponadgimnazjum – 2 miejsce. Gratulujemy i dziękujemy za postawę sportowej rywalizacji oraz życzymy zwycięskiej drużynie dalszych sukcesów w rozgrywkach rejonowych, które odbędą się na przełomie lutego i marca w Przasnyszu.

16. Dzisiaj z okazji wspomnienia Świętego Mikołaja dla dzieci i młodzieży została przygotowana mała niespodzianka, którą można otrzymać po każdej Mszy Świętej.

17. Smutna wiadomość. W ubiegły piątek wieczorem w Żebrach doszło do tragicznego wydarzenia, w którym ucierpiała rodzina, a jedna osoba z tej rodziny zmarła. Ta rodzina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, dlatego z Parafialnym Zespołem Caritas zwracamy się z prośbą do Sołectw i Rady Duszpasterskiej naszej parafii o przeprowadzenie zbiórki finansowej, która będzie wyrazem naszej solidarności i konkretnej pomocy. W najbliższym czasie zostanie założone specjalne konto bankowe, na które również będzie można wpłacać pieniądze na remont zniszczonego w dużym stopniu domu. Ponadto decyzją Rady Gospodarczej ofiary składane na tacę z dzisiejszej niedzieli, zostaną przekazane tej rodzinie jako doraźna pomoc finansowa od naszej parafii na zakup niezbędnych środków do życia. Szczegóły organizacyjne prowadzonej zbiórki zostaną podane później. Za każdy przejaw miłości bliźniego w tych trudnych chwilach wobec poszkodowanych, szczególnie sąsiadom i mieszkańcom Żeber, składam Bóg zapłać. Otoczmy modlitwą poszkodowaną rodzinę i polecajmy Bożemu Miłosierdziu i Świętej Barbarze – patronce nagłej śmierci, tragicznie zmarłą śp. Wiesławę Garus.

18. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 7 grudnia (poniedziałek) – Święty Ambroży, biskup Mediolanu i doktor Kościoła, który żył w IV wieku. Wybitny kaznodzieja i autor wielu hymnów liturgicznych, a także patron pszczelarzy.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa