Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Druga niedziela wielkanocna, to Święto Miłosierdzia Bożego, które w 2000 roku ustanowił błogosławiony Jan Paweł II. Dzisiaj przeżywamy również dzień kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Dzisiejsza niedziela kończy Oktawę Wielkanocy, ale nadal w Kościele trwa tzw. okres wielkanocny, który zakończy Zesłanie Ducha Świętego.

2. Dzisiaj rozpoczyna się 70. Tydzień Miłosierdzia, który w tym roku jest obchodzony pod hasłem „Święty Jan Paweł II – Apostoł Miłosierdzia”. Jest to szczególna okazja do głoszenia i okazywania miłosierdzia.

3. Dzisiejsza niedziela jest także świętem patronalnym Caritas w Polsce, a więc także naszego Parafialnego Zespołu Caritas, któremu składamy serdeczne życzenia.

4. Współczesny świat bardzo potrzebuje Bożego miłosierdzia, dlatego wykorzystajmy ten dzień również na modlitwę za nas samych i naszych bliskich. Dzisiaj bowiem za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, którymi są: stan łaski uświęcającej i przystąpienie do Komunii Świętej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za kogoś zmarłego.

5. Ze względu na uroczystość kanonizacji dwóch błogosławionych papieży, dzisiaj Msza Święta z godziny 10:00 została przeniesiona na godzinę 8:00. Pozostałe Msze Święte zostaną odprawione o godz. 12:00 i 15:00. O godzinie 10:00 rozpocznie się Msza Święta w Rzymie, a w parafiach diecezji płockiej zadzwonią dzwony. W czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 zaśpiewamy dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy”. Po każdej Mszy Świętej możemy uczcić relikwie papieskie, a następnie odebrać Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia, przywieziona z Płocka przez młodzież naszej parafii w Niedzielę Palmową, o której słyszeliśmy z Listu Pasterskiego, a także okolicznościową modlitwę rodzinną.

6. W czwartek 1 maja wspominamy świętego Józefa Rzemieślnika, który jest patronem ludzi pracy i rozpoczynamy miesiąc poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. Nabożeństwo majowe z Litanią loretańską codziennie o godzinie 16:00, a w niedziele po Mszy Świętej o godzinie 15:00. Starajmy się odprawiać nabożeństwo majowe w kościele, ale także w naszych domach, przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach, polecając Matce Bożej wszystkie sprawy codziennego życia.

7. 1 maja to jednocześnie pierwszy czwartek miesiąca, który jest dniem dziękczynienia za dar Eucharystii oraz modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z naszej parafii. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego zostanie odprawione w czasie Mszy Świętej o godzinie 10:00. W pierwszy piątek miesiąca w liturgii wspominamy Świętego Atanazego, biskupa i doktora Kościoła. Adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty od godz. 15:30. W pierwszą sobotę miesiąca przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Tego dnia Msze Święte w naszym kościele o godz. 10:00. 12:00 i 15:00.

8. Msza Święta w intencji maturzystów z naszej parafii zostanie odprawiona w sobotę 3 maja o godzinie 10:00. Będzie to wspólna modlitwa dziękczynna za pomyślne ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej oraz prośba o światło Ducha Świętego w czasie egzaminów maturalnych. Serdecznie zapraszamy naszych tegorocznych maturzystów razem z rodzicami i bliskimi do wspólnej modlitwy.

9. W niedzielę 4 maja o godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji naszej Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji wspomnienia Świętego Floriana patrona strażaków, połączona z dziękczynieniem jubileuszowym za 90 lat istnienia. Mszę Świętą odprawi i kazanie wygłosi ks. kanonik dr Andrzej Zakrzewski – kapelan strażaków diecezji płockiej i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie k. Sierpca. Program uroczystości jubileuszowej: 11:30 – zbiórka przy budynku OSP w Czernicach Borowych, przemarsz na cmentarz i złożenie hołdu zmarłym strażakom; 12:00 – uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym; 13:30 – przemarsz pod budynek OSP, apel oraz wręczenie odznaczeń i wyróżnień; 14:30 – wystąpienia zaproszonych gości; 14:45 – koncert orkiestry strażackiej z Zielonej k. Ciechanowa; 15:00 – zakończenie uroczystości.

10. Przed nami pierwsza niedziela miesiąca. Wyjątkowo adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00, ale bez procesji eucharystycznej ze względu na uroczystości jubileuszowe naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

11. Uroczystość Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego odbędzie się w niedzielę 18 maja, również o godzinie 12:00. Spotkanie z dziećmi w najbliższy wtorek, godzinę ustali i poda do wiadomości Pani Katechetka w ramach lekcji religii.

12. Słowa podziękowania dla Kół Żywego Różańca (również dzieci i młodzieży) za prowadzenie papieskich czuwań modlitewnych, a także dla młodzieży gimnazjum razem z p. Marzeną Kołakowską i p. Beatą Gregorczyk za przygotowanie programu słowno – muzycznego, który był wczoraj wzruszającym zakończeniem naszego duchowego przygotowania do kanonizacji dwóch papieży.

13. Również słowa podziękowania i uznania dla fundacji „SCALAM – prostujemy drogi życia”, a także dla władz oświatowych miasta i gminy Przasnysz za zorganizowanie koncertu w wykonaniu Arki Noego ku czci bł. Jana Pawła II, który odbył się w ubiegłą środę 23 kwietnia w Przasnyszu oraz serdeczne podziękowania dla Dyrekcji i Rady Pedagogicznej naszej Szkoły Podstawowej za zorganizowanie wyjazdu dla licznej grupy dzieci, aby mogły uczestniczyć w tym koncercie ewangelizacyjnym, w ramach modlitewnego przygotowania do dzisiejszej uroczystości kanonizacji.

14. W najbliższą środę 30 kwietnia ok. godziny 17:00 przyjadą do nas na rowerach dzieci i młodzież z Przasnysza, aby odwiedzić nasz kościół, poznać historię parafii, a później spotkać się przy ognisku. Zapraszam również ministrantów i lektorów do udziału w tym spotkaniu integracyjnym pod hasłem „Moja mała ojczyzna”.

15. Zgodnie ze zwyczajem diecezjalnym połowa ofiar składanych na tacę w Niedzielę Miłosierdzia Bożego jest przeznaczona na działalność Caritas Diecezji Płockiej.

16. Dzieci i młodzież z naszej parafii w ramach Jałmużny Wielkopostnej 2014 do swoich skarbonek zebrały 332 zł. Razem z Caritas Diecezji Płockiej składamy serdeczne Bóg zapłać dzieciom oraz ich rodzicom.

17. Jutro w poniedziałek 28 kwietnia będziemy obchodzić liturgiczną uroczystość Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski, która została ona przeniesiona z 23 kwietnia ze względu na oktawę Zmartwychwstania Pańskiego.

18. We wtorek 29 kwietnia przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła, a w 1999 roku została ustanowiona patronką Europy.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa