Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj druga niedziela Wielkanocy, która kończy oktawę uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego i jest nazywana w tradycji niedzielą przewodnią lub białą (od zwyczaju noszenia białych szat w pierwszym tygodniu po Wielkanocy przez nowo ochrzczonych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa). Jest również nazywana niedzielą Miłosierdzia Bożego, ponieważ prosił o to sam Pan Jezus za pośrednictwem Świętej Siostry Faustyny, a ustanowił ten tytuł Święty Jan Paweł II w 2000 roku.

2. Za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego możemy uzyskać dzisiaj odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, którymi są: stan łaski uświęcającej i przystąpienie do Komunii Świętej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za kogoś zmarłego.

3. Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna 72. Tydzień Miłosierdzia, który w tym roku przebiega pod hasłem nawiązującym do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec”.

4. Dzisiejsza niedziela jest także świętem patronalnym Caritas w Polsce, a więc także naszego Parafialnego Zespołu Caritas, któremu składamy serdeczne życzenia.

5. Dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godzinie 10:00 wystąpi schola parafialna z pieśniami wielkanocnymi, a po Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna.

6. Serdeczne podziękowania dla asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych, dziewcząt sypiących kwiatkami i służby liturgicznej ołtarza.

7. Również dzisiaj odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Stanisława Chełchowskiego z okazji 150. rocznicy urodzin. O godzinie 12:00 w kościele parafialnym w Czernicach Borowych zostanie odprawiona Msza Święta, a później nastąpi złożenie kwiatów na grobie Stanisława Chełchowskiego, który spoczywa na pobliskim cmentarzu, a także refleksja historyczna Jana Pikus. O godzinie 14:00 rozpocznie się dalsza część uroczystości w odrestaurowanym dworku w Chojnowie. W programie m.in. prelekcja Piotra Kaszubowskiego pt.: “Dwór w Chojnowie jako ośrodek myśli naukowo-badawczej”, prezentacja wybranych pieśni i bajek ze zbiorów Stanisława Chełchowskiego w wykonaniu Koła Emerytów i Rencistów z Czernic Borowych i aktorki Anny Milewskiej, a także okolicznościowe koncerty muzyczne w wykonaniu profesora Pawła Roka oraz Juliusza i Swietłany Jakóbiak. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele rodu Chełchowskich: Anna Milewska i Halina Żelechowska. W trakcie spotkania będzie można włączyć się w dobroczynną zbiórkę na odbudowę spalonego domu p. Orłowskich z Czernic Borowych.

8. Z racji przeżywanych w ostatnim czasie dni Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocnej jutro przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która została przeniesiona z 25 marca. Jest to także Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Msze Święte o godzinie 10:00 i 16:30.

9. Za tydzień ze względu na drugą niedzielę miesiąca, różaniec przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych, a po Mszy Świętej spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży (wymiana tajemnic różańcowych).

10. W niedzielę za tydzień zapraszam na spotkanie Radę Duszpasterską, które odbędzie się w sali spotkań na plebanii o godzinie 16:00.

11. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Płockiego, ofiary składane dzisiaj na tacę są przeznaczone na rozbudowę Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku.

12. Wczoraj 2 kwietnia w Sierpcu został przeprowadzony diecezjalny etap turnieju halowej piłki nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza. W kategorii wiekowej uczniów gimnazjum nasi ministranci zajęli 5. miejsce. Gratulujemy i dziękujemy za postawę sportowej rywalizacji. Jest to duży sukces, ponieważ były to rozgrywki piłkarskie z udziałem wielu drużyn z poszczególnych rejonów diecezji płockiej. Jednocześnie dziękujemy Panu Wójtowi i Urzędowi Gminy w Czernicach Borowych za okazaną pomoc organizacyjną, a także Dyrekcjom: Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, Rodzicom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób okazali swoją pomoc i przyczynili się do osiągnięć sportowych ministrantów naszej parafii w tegorocznej edycji halowego turnieju piłki nożnej.

13. Gimnazjum im. 21 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” w Czernicach borowych zaprasza na lokalne obchody Dnia Katyńskiego, które odbędą się w piątek 8 kwietnia br. o godz. 16:00 w sali widowiskowej miejscowego Domu Strażaka. W programie m.in. wykład historyka Leszka Żebrowskiego.

14. Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie pełnej ochrony życia człowieka. Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka. W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

15. Kończy się oktawa świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkim parafianom i naszym gościom, szczególnie obchodzącym w tym tygodniu swoje imieniny oraz inne osobiste uroczystości, składamy serdeczne życzenia, aby radość paschalna nieustannie trwała pośród Was, w Waszych rodzinach i domach.

16. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 7 kwietnia (czwartek) – Święty Jan Chrzciciel de la Salle, gorliwy duszpasterz wśród ubogich, pragnący ich dobrego wychowania i wykształcenia i zakładający dla nich szkoły i internaty. Dla swojego dzieła znalazł wielu ofiarodawców i pomocników, z których z czasem wyłoniło się Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa