Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Druga niedziela wielkanocna, to Niedziela Miłosierdzia Bożego, którą w 2000 roku ustanowił bł. Jan Paweł II, zwana również Białą Niedzielą „Dominica in albis”, ponieważ dawniej chrztu udzielano zwykle w czasie Wigilii Paschalnej. Następnie neofici, czyli osoby, które dopiero przyjęły chrzest, przez całą oktawę Wielkanocy chodzili w białych szatach. Dzisiejsza niedziela kończy oktawę wielkanocy, ale nadal w Kościele przeżywamy tzw. czas wielkanocny, który trwa do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

2. Pierwsza niedziela kwietnia to również pierwsza niedziela miesiąca, dlatego po Mszy świętej o godzinie 10:00 adoracja Najświętszego Sakramentu, Litania do Miłosierdzia Bożego i procesja eucharystyczna.

3. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Kościół w Polsce rozpoczyna 69. Tydzień Miłosierdzia, który będzie obchodzony w dniach 7-13 kwietnia pod hasłem „Wiara żywa uczynkami”. Episkopat Polski zadecydował, że od tego roku Niedziela Miłosierdzia Bożego będzie rozpoczynać Tydzień Miłosierdzia Bożego, obchodzony do tej pory w październiku. Dzisiejsza niedziela jest też świętem patronalnym Caritas w Polsce, a więc także Parafialnego Zespołu Caritas któremu składamy serdeczne życzenia.

4. W Roku Wiary Niedziela Miłosierdzia Bożego jest w diecezji płockiej dniem uzyskania odpustu zupełnego. W myśl dekretu biskupa płockiego każdy, kto w tym dniu będzie uczestniczył w Eucharystii i odmówi wyznanie wiary, pod zwykłymi warunkami (wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa w intencjach papieża, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu nawet powszedniego) uzyska odpust zupełny.

5. Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca, o godzinie 9:30 Różaniec będzie prowadziło Koło Żywego Różańca z Żeber, a po Mszy świętej o godzinie 10:00 spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży – wymiana tajemnic różańcowych.

6. Jutro (8 kwietnia) przypada przeniesiona w tym roku z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego, ponieważ w tym dniu był to Wielki Poniedziałek. Uroczystość tę obchodzimy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

7. W środę 10 kwietnia przeżywamy 3. rocznicę katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Jest to dzień, który zapisał się czarną kartą w historii Polski, dlatego tym bardziej pamiętajmy w modlitwie o naszych rodakach, którzy tragicznie ponieśli śmierć w 2010 roku, udając się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Od roku 2007 dzień 13 kwietnia to polskie święto pamięci o ofiarach Katynia.

8. Dzieci i młodzież z naszej parafii w ramach Jałmużny Wielkopostnej 2013 do swoich skarbonek zebrały 480,00 zł. Razem z Caritas Diecezji Płockiej składam serdeczne podziękowanie za wsparcie tej ogólnopolskiej akcji charytatywnej, która w tym roku była prowadzona pod hasłem „Wiara działająca w miłości”.

9. Zgodnie ze zwyczajem połowa ofiar składanych na tacę w Niedzielę Miłosierdzia Bożego jest przeznaczona na działalność Caritas Diecezji Płockiej.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa