Dzisiaj trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy czas radości z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pamiętajmy o sakramentalnej jedności z Bogiem. Kościół przypomina, że mamy jeszcze czas na przyjęcie Komunii Świętej wielkanocnej. Nasze grzechy i słabości, powierzone Bożemu miłosierdziu w sakramencie pokuty, stają „błogosławioną winą”.
Trzecia niedziela Wielkanocy, to z ustanowienia Episkopatu Polski Niedziela Biblijna, która rozpoczyna XVIII Tydzień Biblijny pod hasłem: „Odważnie głosić Ewangelię Boga”. W tym roku jest to również 10. Narodowe Czytanie Pisma Świętego, a konkretnie fragmentów 1-2 Listu Świętego Pawła do Tesaloniczan, 1-2 Listu do Tymoteusza i Listu do Tytusa. Pod hasłem zaczerpniętym z Pierwszego Listu Świętego Pawła do Tesaloniczan: „Odważyliśmy się w Bogu naszym głosić Ewangelię Bożą wam, pośród wielkiego utrapienia” (1Tes 2,2), przed każdą Mszą Świętą będziemy odczytywać poszczególne fragmenty tych ksiąg w odniesieniu do przesłania roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Uczniowie-misjonarze”.
Dziękuję lektorkom i lektorom za czynne uczestnictwo w tym swoistym małym maratonie biblijnym oraz p. Agacie Tylińskiej za przygotowanie całości, a także karteczek z siglami, które oznaczają kolejne rozdziały i wersety czytanych dzisiaj fragmentów Pisma Świętego i mogą stać się dla nas słowem życia na dalszą przyszłość.
W niedziele za tydzień podczas Mszy Świętej o godz. 9:30 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
Jutro w poniedziałek o godz. 19:00 zapraszam na spotkanie Radę Gospodarczą. w przyszłą niedzielę podam więcej informacji na temat tegorocznych inwestycji i remontów, m.in. rozpoczęcia prac przy budowie chodnika procesyjnego i pokrycia schodów przy drzwiach kościoła materiałem granitowym.
Zwracam się z serdeczną prośbą do mieszkańców sołectwa Chojnowo (Chojnówka i Kolonia Chojnowo) o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w ramach ustalonej kolejności, które planujemy w najbliższą sobotę 25 kwietnia ok. godz. 9:00.
Słowa podziękowania dla p. Zdzisława Błażejewskiego oraz osób wspomagających za okazaną pomoc wczoraj przy wymianie słupa z lampami oświetleniowymi przy bramie głównej cmentarza, który uległ w dużej mierze zniszczeniu podczas pożaru pojemników na śmieci przed dwoma laty w roku 2024. Przy okazji tej informacji ponawiam przypomnienie, że robi się ciepło, więc uważajmy na wrzucane odpady do pojemników, szczególnie znicze tradycyjne i na baterie.
W tym roku na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz świąteczną dekorację kościoła zebrano 7.780 zł. Wydatki na kwiaty do Grobu Pańskiego i elementy dekoracyjne oraz dekoracja Ołtarza Wystawienia i kościoła wyniosły 3.400 zł. W ostatnim czasie kupiliśmy czarną kapę żałobną w cenie 600 zł do procesji żałobnych i być może do liturgii pogrzebów. W kasie parafialnej pozostało 3.780 zł, które wykorzystamy na bieżące wydatki parafii. Jednocześnie raz jeszcze składam podziękowanie za złożone ofiary poszczególnym miejscowościom naszej parafii i osobom, które organizowały tegoroczną zbiórkę.
Msze Święte w niedziele są odprawiane w naszym kościele o godz. 9:30, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
Muzeum w Przasnyszu zaprasza na wykład dr. Jakuba Kowalskiego pn. „Błogosławiona s. Maria Teresa Kowalska – klaryska kapucynka męczennica KL Soldau”, który odbędzie się 25 kwietnia br. o godzinie 16:00. W tym roku 25 lipca przypadnie 85. rocznica jej męczeńskiej śmierci, dlatego o godzinie 15:45 odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą bł. S. Marię Teresę Kowalską na skwerze jej imienia przy kościele farnym.
W czwartek 23 kwietnia – uroczystość Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski obok Najświętszej Maryi Panny i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.
W sobotę 25 kwietnia święto Świętego Marka Ewangelisty, które jest także przeżywane w Kościele w Polsce, jako Dzień Modlitw o Urodzaje.
Solenizantów i jubilatów nowego tygodnia zapewniamy o naszej modlitwie. Pamiętamy też w modlitwie o wszystkich chorych (szczególnie przebywających w szpitalach i domach opieki), a zmarłych polecamy Bożemu Miłosierdziu.
W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
23 kwietnia (czwartek) – Święty Wojciech, biskup Pragi oraz misjonarz na Węgrzech i w Polsce, który wyruszył z misją ewangelizacyjną do pogańskich Prus, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Razem z Maryją Królową Polski i Świętym Stanisławem Biskupem, jest głównym patronem naszej Ojczyzny (uroczystość).
25 kwietnia (sobota) – Święty Marek, żyjący w I wieku. Pochodził z Jerozolimy, był towarzyszem misyjnych podróży Świętego Piotra i Świętego Pawła. Jest autorem drugiej Ewangelii kanonicznej (święto).
Zmartwychwstały Pan ukazał się przestraszonym i uciekającym z Jerozolimy uczniom, którzy nie potrafili Go rozpoznać. Jezus Chrystus dał się poznać dopiero wtedy, gdy wyjaśniał im pisma oraz łamał dla nich chleb. Niech Bóg nam pobłogosławi na rozpoczynający się Tydzień Biblijny, abyśmy również mogli poznawać naszego Pana i Zbawiciela w lekturze Pisma Świętego i Eucharystii.