Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś czwarta niedziela Adwentu, która uświadamia nam, że czas adwentowego oczekiwania dopełnia się. Już za tydzień będziemy celebrować uroczystość Narodzenia Pańskiego. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą tegorocznej jesieni, bowiem za kilka dni nadejdzie kalendarzowa i astronomiczna zima.
 2. „Oto Panna pocznie i porodzi Syna i nazwie Go imieniem Emmanuel” (por. Iz 7, 10-14). Obietnica, o której mówi prorok Izajasz, została wypełniona i Bóg rzeczywiście zamieszkał między nami, a my po raz kolejny zbliżamy się do świętowania tej tajemnicy. Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy przeżywać radośnie i z umocnioną wiarą. Niech to będzie przede wszystkim głębokie przeżycie religijne.
 3. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej w ramach przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, która w naszej parafii jest planowana w niedzielę 21 maja 2023 roku o godz.12:00. Będzie to również spotkanie przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu dla dzieci z klasy czwartej. Ta uroczystość została zaplanowana w niedzielę 28 maja przyszłego roku, również o godz. 12:00. Dzieci otrzymają pobłogosławione żłóbki betlejemskie, które dzisiaj papież Franciszek błogosławi w Rzymie. Ten zwyczaj zapoczątkował nasz papież Święty Jan Paweł II w 1978 roku. Liturgię śpiewu poprowadzi nasza schola pod opieką Pana Organisty.
 4. Po Mszy Świętej o godz. krótkie 15:00 krótkie spotkanie dla młodzieży, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. Ten sakrament jest planowany w naszej parafii prawdopodobnie w 2024 roku, podczas spodziewanej wizytacji kanonicznej.
 5. Msze Święte dzisiaj w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 6. W najbliższą środę o godz. 16:30, a w sobotę o godz. 9:00, Msza Święta o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie, nazywana w tradycji Roratą.
 7. Pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię” kończy się 29. edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w ramach której możemy jeszcze nabywać świece „Caritas”. Złotówka od każdej kupionej świecy zostaje w parafii z przeznaczeniem na wsparcie różnych działań dobroczynnych.
 8. Pan Organista zakończył roznoszenie opłatka wigilijnego i składa serdeczne podziękowanie naszej parafii za okazaną życzliwość oraz dziękuje przedstawicielom Rady Duszpasterskiej, którzy służyli swoją ewentualną pomocą oraz wszystkim, którzy taką pomoc okazywali. Jeśli ktoś był nieobecny w domu, to jest jeszcze możliwość otrzymania opłatka u Pana Organisty.
 9. Ważnym przeżyciem w polskiej tradycji jest wieczerza wigilijna, która zachęca do rodzinnych spotkań, dzielenia się opłatkiem, śpiewania kolęd i pastorałek. W myśl dawnego zwyczaju tego dnia powstrzymujemy się od spożywania potraw mięsnych.
 10. Msza Święta w sobotę 24 grudnia zostanie odprawiona  o godzinie 8:00. Od godziny 7:30 będzie sprawowany sakrament pokuty. O godz. 9:00 zostanie odprawiona ostatnia w tym Adwencie Rorata. Uroczysta Pasterka w intencji całej wspólnoty parafialnej i naszych gości, tradycyjnie zostanie odprawiona o godzinie 24:00. Pół godziny wcześniej rozpoczniemy przygotowanie do Mszy Świętej kolędowym śpiewem w wykonaniu śpiewających czernickich seniorów.
 11. W uroczystość Bożego Narodzenia Msze Święte będą odprawione godzinie 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00.
 12. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia czcimy Świętego Szczepana Diakona i Pierwszego Męczennika Kościoła. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione
  o godzinie 8:30. 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przygotował list do odczytania, a ofiary na tacę będą przeznaczone na rzecz tej uczelni oraz na edukację młodzieży w szkołach katolickich naszej diecezji.
 13. W drugi dzień świąt na zakończenie każdej Mszy Świętej odbędzie się poświęcenie kredy, kadzidła i wody. Będzie to zapowiedź uroczystości Objawienia Pańskiego, w tradycji nazywanej Świętem Trzech Króli i nadchodzącej wizyty duszpasterskiej, która w naszej parafii, rozpocznie się w sobotę 7 stycznia 2023 r. Po raz pierwszy też zostanie pobłogosławione wino z okazji święta Świętego Jana Apostola i Ewangelisty, które przypada 27 grudnia, tworząc oktawę uroczystości Bożego Narodzenia.
 14. „Światło dla Ciebie” to hasło tegorocznej sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju, które kolejny raz od roku 1986 zostało zapalone w Betlejem, w Grocie Narodzenia Jezusa. W Polsce już po raz 32. harcerze i harcerki są strażnikami światła, które jest symbolem jedności i pokoju między narodami. Dzięki czernickim harcerzom z drużyny szkolnej „Zielony Płomień”, to światełko zostanie przekazane dzisiaj również naszej parafii podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, aby pomóc nam w umocnieniu wzajemnej jedności i pokoju. Po tej Mszy Świętej oraz po Mszy Świętej o godz. 12:00 można będzie złożyć ofiarę do puszki na rzecz naszych harcerzy.
 15. Razem z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej zapraszamy do przygotowania świątecznej dekoracji kościoła, którą będziemy wykonywać dzisiaj ok. godz. 16:00. Jednocześnie bardzo dziękujemy rodzinie p. Dzielińskich i ofiarowanie choinek oraz rodzinie p. Majewskich za ofiarowane sianko, a także Rodzinie, która podarowała kolejne własnoręcznie wykonane bombki choinkowe.
 16. Państwowa Straż Pożarna w ramach kampanii pod hasłem „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” zwraca się z apelem, aby właściwie korzystać z różnych urządzeń grzewczych, ponieważ w okresie jesienno – zimowym wzrasta niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku okresowych przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzania instalacji wentylacyjnej, a także rekomenduje instalowanie czujek gazu, dymu i tlenku węgla.
 17. Rektorat Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku składa podziękowanie naszej parafii za zebranie i przekazanie zboża o wartości 1.300 zł i gotówki w kwocie 3.000 zł. W intencji Dobroczyńców płockiego seminarium w każdą pierwszą sobotę miesiąca jest odprawiana Msza Święta.
 18. Dziękuję p. Alicji Kanigowskiej z Rodziną, związanej z naszą parafią, za ufundowanie ambonki, która została w ostatnim czasie zakupiona. Została wykonana we Włoszech z drewna orzechowego i będzie pełniła funkcję miejsca przewodniczenia podczas Mszy Świętych w niedzielę i uroczystości, zgodnie z wytycznymi obrzędów liturgii
 19. Dziękuję Państwu Olewniczak i firmie „KROPEK” z siedzibą w Przasnyszu za bezinteresowne wykonanie tablicy informacyjnej o przeprowadzonych pracach uzupełnienia i wymiany orynnowania na naszym kościele. W ubiegłym tygodniu inwestycja została odebrana i rozliczona. Jeszcze raz bardzo dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu, Starostwu Powiatowemu oraz wszystkim, którzy merytorycznie pomogli przeprowadzić tę potrzebną inwestycję. Przy tej okazji szczególne podziękowania dla p. Tomasza Krawczyk, pełniącego funkcję inspektora nadzoru budowlanego.
 20. Dziękuję p. Januszowi Nosarzewskiemu za odśnieżenie parkingu przy kościele, przy cmentarzu oraz przy plebanii. Prośba o ostrożność nadal pozostaje aktualna, ponieważ miejscami jest dosyć ślisko, ze względu na trwające warunki zimowe.
 21. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz parafii, którą w ubiegłym tygodniu złożyli p. Iwona i Ireneusz Kalińscy, związani rodzinnie z naszą parafią.
 22. W sobotę 17 grudnia br. zmarł ks. prał. prof. dr hab. Czesław Rychlicki, emerytowany wykładowca teologii dogmatycznej Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Odszedł do Pana w wieku 83 lat, w 59 roku swojego kapłaństwa.  Obrzędy pogrzebowe rozpoczną się w środę 21 grudnia o godz. 11:00 Mszą Świętą w płockiej katedrze, której przewodniczyć będzie bp Szymon Stułkowski. Natomiast Mszy Świętej w czwartek 22 grudnia o godz. 11:00 w rodzinnej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą przewodniczyć będzie bp senior Roman Marcinkowski. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 23. Oczekiwany Mesjasz niech błogosławi wszystkim solenizantom (jutro Dariuszom, a w Wigilię Ewom i Adamom) oraz jubilatom nowego tygodnia. Pamiętamy w modlitwie o chorych. Wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 24. Niech Boże błogosławieństwo pomoże nam właściwie odczytywać znaki zapowiadające bliskość Bożego Narodzenia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa