Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziś czwarta niedziela Adwentu, która ukazuje nam ewangeliczną scenę zwiastowania i zapowiada zbliżającą się uroczystość narodzenia naszego Zbawiciela. Wdzięczni Bogu za Jego miłość, objawioną w tych wielkich wydarzeniach, dobrze przygotujmy się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

2. Ważnym przeżyciem naszego oczekiwania na przyjście Jezusa jest wieczerza wigilijna, która zachęca do rodzinnych spotkań, dzielenia się opłatkiem, śpiewania kolęd i pastorałek. Puste miejsce przy stole będzie znakiem pamięci o nieobecnych i modlitwy za bliskich zmarłych, a płomień świecy Caritas niech stanie się symbolem naszej jedności z ludźmi ubogimi i samotnymi. W myśl polskiej tradycji tego dnia powstrzymujemy się od spożywania potraw mięsnych.

3. Msza Święta w Wigilię 24 grudnia zostanie odprawiona o godzinie 8:00 rano i będzie to ostatnia „rorata” w tym Adwencie, a od godziny 7:30 będzie sprawowany sakrament pokuty. Uroczysta Pasterka w intencji całej wspólnoty parafialnej i naszych gości, zostanie odprawiona o godz. 24:00. O godzinie 23:30 rozpoczniemy przygotowanie do Mszy Świętej kolędowym śpiewem.

4. W Wigilię swoje imieniny przeżywa Pan Kościelny Adam Jakubiak. Już dzisiaj jako wspólnota parafialna życzymy Panu Adamowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej w życiu osobistym i rodzinnym oraz łaski zdrowia, a także wytrwałości i dużo siły duchowej i fizycznej w posłudze dla na rzecz naszej parafii.

5. W uroczystość Bożego Narodzenia Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godzinie 10:00 i 12:00. W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00, a o godzinie 10:00 planujemy występ scholi parafialnej ze śpiewem kolęd.

6. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie czcimy Świętego Szczepana – Pierwszego Męczennika Kościoła. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione o godzinie 10:00, 12:00 i 15:00, w czasie których zostanie odczytany list Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, a ofiary na tacę będą zbierane na rzecz tej uczelni oraz edukacji młodzieży naszej diecezji w szkołach katolickich. Choć jest to piątek, w tym dniu nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych, ponieważ obchodzimy oktawę świąt Bożego Narodzenia.

7. Również w drugi dzień świąt zostaną poświęcone kreda, kadzidło i woda, które do naszych domów przyniesie Pan Kościelny jako zapowiedź nadchodzącej uroczystości Objawienia Pańskiego, w tradycji zwanej świętem Trzech Króli, a także duszpasterskiej wizyty kolędowej, która w naszej parafii rozpocznie się we wtorek 7 stycznia 2015 roku, po uroczystości Objawienia Pańskiego.

8. W przyszłą niedzielę 28 grudnia, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, dlatego Msza Święta o godzinie 12:00 zostanie odprawiona w intencji małżeństw i rodzin z naszej parafii, przeżywających różne jubileusze
i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa. Razem z Radą Duszpasterską serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i wspólnego świętowania.

9. Pod hasłem ”Pokój jest w nas” harcerze w całej Polsce roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju, które kolejny raz od roku 1986 zostało zapalone w Betlejem w Grocie Narodzenia Jezusa. Dzięki harcerzom z drużyny „Zielony Płomień” ze Szkoły Podstawowej w Czernicach Borowych, to światło przybędzie również do naszej parafii w dniach 22 – 24 grudnia, aby pomóc nam w umocnieniu jedności i pokoju.

10. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego, które w naszej parafii odbędą się w niedzielę 24 maja i 31 maja 2015 r. w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00.

11. Trwa jeszcze dwudziesta pierwsza adwentowa akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w ramach której możemy kupić w zakrystii świece „Caritas”.

12. Razem z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej serdecznie zapraszamy do wspólnego przygotowania dekoracji świątecznej kościoła, która rozpocznie się dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 15:00. Jednocześnie bardzo dziękujemy rodzinie p. Dzielińskich z Zalesia za ofiarowanie choinek, które są tradycyjnym elementem świątecznej dekoracji oraz rodzinie p. Stępień z Nowych Czernic za ofiarowane sianko, a także słowa podziękowania dla p. Jarosława Sadowskiego z Czernic Borowych za przygotowanie drewnianych pieńków, które również będą elementem tegorocznej dekoracji żłóbka betlejemskiego.

13. Rada Duszpasterska i Parafialny zespół „Caritas” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych jako organizatorzy Przedświątecznej Akcji Dobroczynnej raz jeszcze dziękują wszystkim, którzy w różnej formie włączyli się w przygotowanie trzydziestu trzech świątecznych paczek i organizację mikołajkowego spotkania dla dzieci we wtorek 16 grudnia. Dzisiaj o godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta za Parafian w intencji wszystkich dobroczyńców, którzy w jakikolwiek sposób okazali swoją bezinteresowną pomoc.

14. Dzisiejszy „Gość Niedzielny” to podwójny numer świąteczno-noworoczny w cenie 7 złotych z dodatkiem specjalnym, w którym znajdziemy modlitwy i kolędy do wykorzystania podczas wieczerzy wigilijnej. Jest także „Mały Gość Niedzielny” dla dzieci i młodzieży z okolicznościową niespodzianką.

15. Rektorat Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku składa podziękowania naszej parafii za zebranie i przekazanie zboża o wartości 2 576 zł i gotówki w kwocie 600 zł. Rada Duszpasterska podjęła decyzję, żeby 1500 zł z zebranych pieniędzy przekazać na opłacenie pięciu miesięcy pobytu w seminarium naszego kleryka Damiana Mikłowskiego, który bardzo dziękuje za okazaną pomoc, zapewnia o modlitwie i przesyła życzenia świąteczne całej parafii oraz spotka się z nami w czasie Bożego Narodzenia, ponieważ przybędzie do rodzinnego domu na ferie świąteczne.

16. Kilka dni temu została zabrana do naprawy tapicerka z ławek kościoła, która już była od jakiegoś czasu wypracowana i nie trzymała się podłoża, dlatego ta inwestycja jest konieczna, ale jej koszt wyniesie ok.1000 złotych.

17. W ramach rozpoczętej w ostatnim czasie i trwającej renowacji ołtarza, w mijającym tygodniu zostały zabrane do Torunia jego kolejne elementy. W czasie prowadzonych prac w jednej z dużych kolumn znaleziono częściowo uszkodzony list w butelce, z którego wynika, że ostatni gruntowny remont ołtarza był prowadzony w 1935, czyli prawie 80 lat temu przez złotników i stolarzy z Płocka. Fotografia listu znajdzie się na stronie internetowej parafii w ciekawostkach historycznych, a sam list po niezbędnej konserwacji będzie ciekawą pamiątką z przeszłości. Nasz kościół zapewne posiada jeszcze niejedną swoją tajemnicę, a przede wszystkim ma swoją piękną, długą i burzliwą historię, podobnie jak ołtarz główny, który odnawiamy.

18. W ubiegłym tygodniu ofiarę materialną z przeznaczeniem na renowację ołtarza i prowadzony remont dzwonnicy złożyli p. Krzysztof i Małgorzata Nosarzewscy z Żeber, p. Tadeusz i Urszula Pszczółkowscy z Miłoszewca, p. Krzysztof i Bogumiła Cienkus oraz p. Krzysztof i Agata Biraga z Czernic Borowych, a także p. Mirosława Krzykowska, pochodząca z Chojnowa, a obecnie zamieszkująca w Stanach Zjednoczonych, która przekazała równowartość 500 dolarów. Bóg zapłać.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa