Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś czwarta niedziela Adwentu, która ukazuje nam ewangeliczną scenę zwiastowania i zapowiada uroczystość narodzenia naszego Zbawiciela. Czas adwentowego oczekiwania dopełnia się.
 2. W tym roku czwarta niedziela Adwentu łączy się z Wigilią Bożego Narodzenia. Msze Święte jak w każdą niedzielę, a przed każdą Mszą Świętą sakrament pokuty i pojednania. W myśl dawnego zwyczaju dzisiaj zachowujemy wigilijny post, czyli powstrzymujemy się od spożywania potraw mięsnych.
 3. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej w ramach przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, która w naszej parafii została zaplanowana w niedzielę 19 maja 2024 r. w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00. Po Mszy Świętej o godz. 10:00 również katecheza przed Drugą Komunią Świętą dla dzieci z klasy czwartej. Ta uroczystość została zaplanowana w niedzielę 26 maja przyszłego roku o godz. 12:00. Dzieci komunijne otrzymają pobłogosławione żłóbki betlejemskie, które dzisiaj papież Franciszek błogosławi w Rzymie. Ten zwyczaj zapoczątkował Święty Jan Paweł II w 1978 roku.
 4. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 15:00 krótkie spotkanie dla młodzieży, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania.
 1. Pod hasłem „Świeca, która tworzy polską Wigilię” trwa jeszcze 30. jubileuszowa akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w ramach której możemy nabywać świece „Caritas”.
 2. Ważnym przeżyciem w polskiej tradycji jest wieczerza wigilijna, która zachęca do rodzinnych spotkań, dzielenia się opłatkiem, śpiewania kolęd i pastorałek.
 3. W uroczystość Bożego Narodzenia Msze Święte będą odprawione godzinie 8:30, 10:00 (on-line) i 12:00. W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00. Uroczysta Pasterka w intencji całej wspólnoty parafialnej i naszych gości, zostanie odprawiona o godzinie 24:00. O godz. 23:30 rozpoczniemy przygotowanie do Mszy Świętej kolędowym śpiewem.
 4. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie czcimy Świętego Szczepana Diakona i Pierwszego Męczennika Kościoła. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (on-line). Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przygotował list do odczytania, a ofiary na tacę będą przeznaczone na rzecz tej uczelni oraz edukacji młodzieży naszej diecezji w szkołach katolickich.
 5. W drugi dzień świąt na zakończenie każdej Mszy Świętej odbędzie się poświęcenie kredy, kadzidła i wody, które do naszych domów w najbliższym czasie przyniesie Pan Zakrystianin Adrian. Będzie to zapowiedź uroczystości Objawienia Pańskiego, w tradycji nazywanej Świętem Trzech Króli i nadchodzącej wizyty duszpasterskiej, która w naszej parafii rozpocznie się w poniedziałek 8 stycznia 2024 roku. Podobnie jak w ubiegłym roku zostanie też pobłogosławione wino z okazji święta Świętego Jana Apostola i Ewangelisty, które przypada w środę 27 grudnia, w oktawie Bożego Narodzenia.
 6. Niedziela za tydzień, to Niedziela Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. Msza Święta o godzinie 15:00 zostanie odprawiona w intencji małżeństw i rodzin z naszej parafii, które w mijającym roku przeżywają różne jubileusze i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa. Po każdej Mszy Świętej będzie udzielane małżonkom specjalne błogosławieństwo.
 7. Niedziela za tydzień to również wspomnienie Świętego Sylwestra papieża i zakończenie roku kalendarzowego. Po Mszy Świętej o godz.15:00 zostanie odprawione nabożeństwo dziękczynno – błagalno – przebłagalne w połączeniu z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
 8. W ostatni dzień starego roku za publiczne odśpiewanie hymnu Te Deum „Ciebie, Boga wysławiamy”, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 9. W noc sylwestrową przed północą nasz kościół będzie otwarty, żeby można było w tym historycznym miejscu podziękować Bogu za czas, który minął i powierzyć w modlitwie nadchodzącą niepewną przyszłość.
 1. „Czyńmy pokój” to hasło tegorocznej sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju, które kolejny raz od roku 1986 zostało zapalone w Betlejem, w Grocie Narodzenia Jezusa. W Polsce już po raz 33. harcerze i harcerki są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Dzięki czernickim harcerzom, to światło pojawiło się również wśród nas, aby pomóc nam w umocnieniu wzajemnej jedności i pokoju. Teraz zapłonęło na ołtarzu w specjalnym harcerskim lampionie. Warto pamiętać, że jest to inicjatywa harcerzy z Austrii. Po Mszy Świętej o godz. 10:00 można będzie złożyć ofiarę do puszki na rzecz naszych harcerzy.
 2. Zwracam się z prośbą do mieszkańców Czernic Borowych z ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kaczej, Okrężnej i Krótkiej o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w najbliższą sobotę, która będzie ostatnią w miesiącu grudniu. Rozpoczęcie prac byłoby o godzinie 9:00.
 3. Oczekiwany Mesjasz niech błogosławi wszystkim solenizantkom i solenizantom (dziś szczególnie Ewom i Adamom) oraz jubilatom nowego tygodnia. Pamiętamy w modlitwie o chorych (w ubiegłym tygodniu 20 osób przeżywało przedświąteczne wizyty duszpasterskie). Wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu, szczególnie tragicznie, nagle i niespodziewanie w ostatnim czasie kończącego się roku.
 4. W tym tygodniu patronują nam:
 • 26 grudnia (wtorek) – Święty Szczepan, który żył w pierwszym wieku po narodzeniu Chrystusa. Diakon Kościoła w Jerozolimie i pierwszy męczennik chrześcijański.
 • 27 grudnia (środa) – Święty Jan, Apostoł i Ewangelista. Jedyny z grona Dwunastu, który nie poniósł śmierci męczeńskiej i do końca długiego życia świadczył o Chrystusie.
 • 28 grudnia (czwartek) – Święci Młodziankowie. Dzieci, które zostały okrutnie zamordowane z rozkazu Heroda, chcącego zabić narodzonego Jezusa.
 1. Niech Boże błogosławieństwo pomoże nam odczytać znaki zapowiadające bliskość Bożego Narodzenia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa