Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Czwarta niedziela wielkanocna to Niedziela Dobrego Pasterza, który opiekuje się nami – swoimi owcami, każdego z nas wzywa po imieniu i chce obdarować życiem wiecznym. Szczególnym znakiem tej pasterskiej miłości są sakramenty święte, których sprawowanie Chrystus pozostawia swoim uczniom i ich następcom. Dzisiaj rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.
 2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 57. Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego pod hasłem roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Wielka tajemnica wiary”.
 3. Dzisiaj wspominamy kolejną 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Warto wiedzieć, że ta konstytucja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie tak nowoczesną ustawą zasadniczą. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę w trudnym czasie. Polecajmy rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wspólne. W całej Polsce we wszystkich świątyniach po każdej Mszy Świętej zostanie odmówiony „Akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski”. Na Jasnej Górze odbędzie się uroczyste zawierzenie Ojczyzny słowami tego aktu, którego dokona Przewodniczący Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki. Uroczysta Msza Święta o godz. 11:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej będzie transmitowana za pośrednictwem TVP 3 (pasmo ogólnopolskie) i TV Trwam.
 4. O godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji maturzystów z naszej parafii. Będzie to modlitwa dziękczynna za pomyślne ukończenie szkoły oraz prośba o światło Ducha Świętego w czasie egzaminów maturalnych, które w tym roku mają się rozpocząć 8 czerwca.
 5. Z okazji wspomnienia Świętego Floriana, które przypada jutro, dzisiaj o 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji naszej Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji wspomnienia Świętego Floriana. Po Mszy Świętej przejście na cmentarz, podniesienie flagi państwowej, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, Zamordowanych w Pomiechówku oraz pod figurką Świętego Floriana, ustawioną w ubiegłym roku z okazji 95. rocznicy założenia OSP Czernice Borowe przy krzyżu na końcu głównej alejki, aby upamiętnić wszystkich zmarłych strażaków spoczywających na cmentarzu parafialnym. Na zakończenie Mszy Świętej zostanie poświęcona stuła patriotyczna, która jest darem śp. Jadwigi Olszewskiej, zmarłej 19 lipca 2019 roku.
 6. Najbliższy czwartek to pierwszy w miesiącu, dlatego koronką do Miłosierdzia Bożego podczas nabożeństwa majowego, podziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz będziemy prosić o nowe powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, przede wszystkim z naszej wspólnoty parafialnej. Tym bardziej, że w tym tygodniu trwają Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.
 7. W niedzielę za tydzień przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 modlitwę różańcową poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego, ponieważ jest to druga niedziela miesiąca.
 8. Również w przyszłą niedzielę 10 maja po Mszy Świętej o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci w związku z Pierwszą Komunią Świętą oraz Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Te uroczystości w diecezji płockiej zostały przesunięte na czas powakacyjny.
 9. Nabożeństwo majowe w dni powszednie jest odprawiane o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 15:00, z wyjątkiem dzisiejszej niedzieli, która jest pierwszą w miesiącu, dlatego majowe zostanie odprawione o godz. 12:00 przed Najświętszym Sakramentem. Nie będzie procesji eucharystycznej.
 10. Jak słyszeliśmy z informacji medialnych w ubiegłym tygodniu, planowana na niedzielę 7 czerwca br. w Warszawie beatyfikacja Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego została bezterminowo zawieszona.
 11. W środę 6 maja obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Dlatego przez wstawiennictwo tych apostołów będziemy polecać powołanych do pracy w Winnicy Pańskiej.
 12. W piątek 8 maja przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i naszej parafii. Będziemy prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były godne i święte. Ze względu na uroczystość tego dnia nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 13. W tym dniu również przypada 75. rocznica zakończenia II Wojny Światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa.
 14. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia z pamięcią w
  modlitwie (szczególnie Stanisławom). Maturzystom życzymy światła Ducha Świętego, a druhnom i druhom strażakom – opieki patrona Świętego Floriana. Modlimy się za wszystkich chorych, szczególnie przebywających w szpitalach. Naszą modlitwą otaczamy również zmarłych, szczególnie zmarłych w ostatnim czasie.
 15. W sobotę 25 kwietnia br. zmarła śp. Danuta Olbryś, zamieszkała w Mławie w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, ale związana przed laty z naszą parafią, z miejscowością Chojnowo, czcicielka Matki Bożej Fatimskiej. Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w środę 29 kwietnia.
 16. W niedzielę 19 kwietnia zmarł ks. Józef Henryk Bysiak, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Floriana w Poniatowie. Miał lat 75, w kapłaństwie przeżył lat 51. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego została odprawiona w środę 22 kwietnia w parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Kielcach. Ciało zmarłego kapłana zostało pochowane na Cmentarzu Komunalnym nr 2 w Kielcach.
 17. W piątek 24 kwietnia br. zmarł ks. kanonik dr Andrzej Świderski, proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Gąbinie. Przeżył 60 lat, w tym 36 lat w kapłaństwie. Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w czwartek 30 kwietnia, w kościele parafialnym w Gąbinie. Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył Biskup Płocki Piotr Libera. Po Mszy Świętej pogrzebowej urna z prochami zmarłego kapłana została przewieziona do Płocka i zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie, złożona do grobu rodzinnego na cmentarzu katolickim przy al. Kobylińskiego.
 18. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 4 maja (poniedziałek) – Święty Florian. Rzymski żołnierz i męczennik z IV wieku, patron strażaków i hutników.
 • 6 maja (środa) – Święci Apostołowie Filip i Jakub. Filip do Jezusa przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) i prosił Mistrza, by pokazał mu Ojca. Jakub, zwany Młodszym, był uczestnikiem tzw. Soboru Jerozolimskiego i przewodniczącym gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie. Jakubowi Młodszemu, przypisuje się autorstwo jednego z listów Pisma Świętego Nowego Testamentu (święto).
 • 8 maja (piątek) – Święty Stanisław (ok. 1030-1079). Biskup krakowski i męczennik. Patron chrześcijańskiego ładu moralnego oraz główny patron Polski. Zamordowany przez króla Bolesława Śmiałego podczas odprawiania Mszy Świętej (uroczystość).
 1. Niedziela Dobrego Pasterza wskazuje nam Jezusa, który jest „bramą owiec” i z miłością troszczy się o nas. Niech Bóg nam błogosławi, aby w tym tygodniu nie zabrakło naszej modlitwy, która będzie prośbą o nowe i dobre powołania do pracy w Winnicy Pańskiej oraz wsparciem dla wszystkich pasterzy Kościoła Chrystusowego.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa