5 maja 2021 - NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI „B” 03.05.2021 Dzisiaj obchodzimy uroczystość Na ... +++ 4 maja 2021 - Papież modli się na różańcu za zmarłych na koronawirusa – rozpoczął się “maraton modlitewny ” o ustanie pandemii Wiele osób bezpośrednio dotknięt ... +++ 4 maja 2021 - V NIEDZIELA WIELKANOCNA „B” 02.05.2021 Dziś piąta niedziela Wielkanocy i ... +++ 4 maja 2021 - Msza Święta w intencji OSP Czernice Borowe 03.05.2021 +++ 4 maja 2021 - Msza Święta w intencji maturzystów 03.04.2021 +++ 3 maja 2021 - Intencje Mszy Świętych 03.05.2021 – 09.05.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 2 maja 2021 - Zapowiedzi przedślubne 02.05.2021 – 09.05.2021 Damian Piotrowski – parafia pw. ... +++ 1 maja 2021 - Nabożeństwa majowe Nabożeństwo majowe w dni powszedn ... +++ 30 kwietnia 2021 - Weronika Korthals – On – Jan Twardowski – poezja śpiewana +++ 27 kwietnia 2021 - Sakrament Chrztu Świętego Zuzanny Kijewskiej 25.04.2021 +++ webdesign

W Pomiechówku uczczono 76. rocznicę likwidacji więzienia karno-śledczego w Forcie III Twierdzy Modlin (30 lipca 2020 r.). Niemcy zamordowali w nim około 15 tysięcy osób. Modlitwę za pomordowanych na tymczasowym cmentarzu odmówił ks. kan. Tomasz Cymerman, proboszcz parafii św. Anny w Pomiechowie.

Uczestnicy rocznicowej uroczystości, która z powodu pandemii zgromadziła mniej niż zazwyczaj osób, spotkali się na cmentarzu powstałym po ekshumacji ofiar niemieckiego Gestapo. Modlitwę za zmarłych odmówił ks. kan. Tomasz Cymerman, proboszcz parafii św. Anny w Pomiechowie.

W uroczystości uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Zaznaczył, że Fort III jest miejscem „uświęconym krwią”: „Spotykamy się w miejscu kaźni dokonywanej przez okupanta niemieckiego, które przez lata było zapomniane, a teraz jest przywracane pamięci. Przywracamy dziś pamięć tych, którzy zostali pomordowani. Oddajemy im hołd. Obiecujemy, że nie dopuścimy do tego, żeby zapomniano o nich. Obiecujemy, że nie dopuścimy do tego, aby ofiary nie były nazywane ofiarami, a kaci nie byli nazywani katami” – zapowiedział podczas uroczystości

Minister podziękował także wszystkim, którzy opiekują się tym miejscem martyrologii narodu polskiego, w tym Wojsku Polskiemu, Instytutowi Pamięci Narodowej i samorządowi lokalnemu. Zobowiązał do tego, że Fort III Twierdzy Modlin będzie miejscem upamiętnienia poległych za Ojczyznę.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na grobach i zapalili znicze na grobach ofiar niemieckiego terroru. Złożyli też kwiaty przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej. W tym gronie byli także potomkowie ofiar Fortu III Twierdzy Modlin. O miejsce pamięci narodu  systematycznie dba Fundacja Fort III Pomiechówek oraz Ośrodek Kultury „PomPa” w Pomiechówku.

Fort III w Pomiechówku zbudowany został pod koniec XIX w., jest częścią wewnętrznego pierścienia fortów Twierdzy Modlin. W okresie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję obozu dla przesiedleńców (1941-1945), miejsca przetrzymywania Żydów (lipiec-sierpień 1941) i więzienia karno-śledczego (1942-1945). Zaimprowizowany przez Niemców obóz (chociaż statusu obozu koncentracyjnego nie posiadał) według dawnych więźniów i świadków określany był jako jedna z „największych katowni na terenie III Rzeszy i terenów zagarniętych przez wojska niemieckie”.

Z północnego Mazowsza masowo zwożono do niego ludzi, często byli to przedstawiciele elit miasteczek i wsi. 30 lipca 1944 roku w ostatniej egzekucji Niemcy rozstrzelali w obozie 281 osób. Nazajutrz zlikwidowali i opuścili obóz. Trudno dziś jednoznacznie oszacować liczbę wszystkich zamordowanych. Prawdopodobnie więziono tu 50 tys. osób, a zabito 15 tys. osób. Podobna liczba pojawia się w dokumentach Polskiego Czerwonego Krzyża. Od jesieni 2018 r. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi prace ekshumacyjne na terenie Fortu III. W grudniu 2018 r. odbył się pierwszy uroczysty pochówek kilkudziesięciu ekshumowanych ofiar, drugi miał miejsce we wrześniu 2019 roku.

Fort III Twierdzy Modlin w Pomiechówku jest jednym z największym na terenie województwa mazowieckiego miejscem niemieckich zbrodni popełnionych na obywatelach II RP – Polakach i Żydach.

Rok liturgiczny 2020/2021