Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną w tradycji uroczystością Bożego Ciała. Inicjatorką ustanowienia tej uroczystości była Święta Julianna z Cornillon, żyjąca w XIII wieku we Francji. Tamtejszy biskup Jakub z Liege po wyborze na papieża już jako Urban IV wprowadził obchody święta Bożego Ciała w Rzymie w 1264 roku, natomiast papież Jan XXII na początku XIV wieku zatwierdził to święto dla całego Kościoła.
 2. Krakowski biskup Nankier wprowadził Boże Ciało w 1320 roku, podczas synodu krakowskiego, dlatego po raz pierwszy ta uroczystość była obchodzona w Krakowie. W całej Polsce święto zaczęto obchodzić 100 lat później.
 3. Msze Święte dzisiaj w naszej parafii o godzinie 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 wyruszy procesja eucharystyczna (teoforyczna) do czterech ołtarzy, następnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata i zakończenie uroczystości w kościele. Nasz udział w procesji Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
 4. Boże Ciało to uroczystość „nakazana”, dlatego obowiązuje nas udział we Mszy Świętej. Komunia Święta jest udzielana w naszym kościele pod dwiema postaciami, podobnie jak w Wielki Czwartek, podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej. Przed przyjęciem Komunii Świętej przyklękamy przynajmniej na jedno kolano, jeśli jest to możliwe.
 5. Serdeczne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych, dziewcząt sypiących kwiatkami oraz dla dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej i odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Dziękuję Księdzu Andrzejowi, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Panu Damianowi i Panu Stanisławowi – Szafarzom Nadzwyczajnym Komunii Świętej, Panu Organiście Adrianowi i Panu Patrykowi pełniącemu obowiązki Pana Kościelnego. Szczególne podziękowania dla druhen i druhów z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za obecność i pomoc organizacyjną. Bóg zapłać wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.
 6. Ołtarze zgodnie z tradycją naszej parafii wykonują mieszkańcy poszczególnych miejscowości: ołtarz pierwszy przy posesji p. Kościug – Chrostowo Wielkie, ołtarz drugi przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe (mieszkańcy ulicy Sadowej, Dolnej, Jasnej i Kościelnej), ołtarz trzeci przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz czwarty przy posesji p. Pikus – Chojnówka i Kolonia Chojnowo (w bieżącym roku). Dziękuję za dekorację naszych domów i posesji. Urzędowi Gminy w Czernicach Borowych za dekorację skwerku przy ulicy Chełchowskiego, a Radzie Duszpasterskiej za współpracę i okazaną pomoc.
 7. Bardzo dziękuję za przygotowanie czterech ołtarzy, które w odpowiedni sposób nawiązują do dzisiejszej uroczystości oraz tematyki Roku Duszpasterskiego w Kościele w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
 8. Na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła znajdują się książeczki pt. „Śpiewnik na procesję Bożego Ciała” z ciekawymi informacjami na temat zwyczajów eucharystycznych i cudów eucharystycznych w Polsce. Jest także Katolicki Dwumiesięcznik Ewangelizacyjny pt. „Miłujcie się”, skierowany szczególnie do młodzieży i rodzin, wydawany przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Egzemplarze są bezpłatne, dzięki życzliwości Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Ciechanowa.
 9. W piątek po uroczystości Bożego Ciała Biskup Płocki udziela dyspensy od pokarmów mięsnych dla wiernych diecezji płockiej i przebywających tego dnia w naszej diecezji.
 10. Po uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa przeżywamy dawną oktawę Bożego Ciała i obrzędy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. Jutro w piątek miejscowość Dzielin – godzina 15:00 i najbliższą sobotę ta uroczystość odbędzie się w miejscowościach Miłoszewiec i Ostafieje – godzina 12:00. Msza Święta w kościele, a potem modlitwa przy poszczególnych stacjach.
 11. Nabożeństwo czerwcowe jest odprawiane w dni powszednie zgodnie z godziną głównej Mszy Świętej, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 lub o godz. 12:00. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 przed Najświętszym Sakramentem.
 12. W drugą niedzielę miesiąca 11 czerwca przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 modlitwę różańcową poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych.
 13. Dziękuję za ofiarowane do kościoła piwonie i ogrodowe róże oraz przygotowanie dekoracji kwiatowej naszego kościoła.
 14. Dzisiaj na zakończenie każdej Mszy Świętej śpiewamy Suplikacje z prośbą o deszcz oraz modlimy się o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie.
 15. Wszystkim parafianom i naszym gościom, którzy przeżywają w tym tygodniu swoje osobiste święta, szczególnie imieniny i urodziny oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, składamy najlepsze życzenia. Chorych wspieramy modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Wszystkim życzymy dobrej, spokojnej i błogosławionej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, dziękując za każde dobro i modlitwę. Pamiętamy o wszystkich służbach i instytucjach, które pełnią dyżury dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę na drodze w trakcie różnych podróży w czasie długiego weekendu.
 16. W poniedziałek 5 czerwca br. zmarła siostra Marzena Falba ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo, która pochodzi z parafii Obryte, a ostatnio pracowała jako dyrektor przedszkola w Łbiskach k. Piaseczna. Przeżyła 51 lat, w powołaniu 28 lat. Żałobna liturgia pogrzebu zostanie odprawiona w piątek 9 czerwca, w kościele parafialnym   Trójcy Świętej w Obrytem. Po Mszy Świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłej siostry zakonnej zostanie złożona w grobie Sióstr Szarytek na miejscowym cmentarzu parafialnym. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie,  a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa  w pokoju wiecznym. Amen.
 17. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 8 czerwca (czwartek) – Święta Jadwiga, królowa znana z hojności dla ubogich. Dzięki małżeństwu z Władysławem Jagiełłą przyczyniła się do nawrócenia Litwy. Jej życie najlepiej określa fragment z kroniki Jana Długosza: „Ona była tak sławna i ceniona w całym świecie katolickim dla wspaniałej postawy moralnej, że wszyscy czcili ją za życia jako wzór świętości”.
 • 10 czerwca (sobota) – Błogosławiony Bogumił, który był biskupem i żył w XII wieku. Po rezygnacji z arcybiskupstwa w Gnieźnie został pustelnikiem. Zasłynął z daru modlitwy i nauczania ubogiej ludności. Jego imię oznacza „miły Bogu” (wspomnienie dowolne).
 1. Eucharystia to sakrament miłości Boga do człowieka, a Boże Ciało jest stygmatem tej miłości. Bóg jest z nami, dlatego w każdym tabernakulum jest skrawek nieba na ziemi. Z wiarą starajmy się przyjąć tę trudną, lecz piękną prawdę, aby trwać w niej przez wszystkie dni naszego życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa