Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną w tradycji uroczystością Bożego Ciała. Inicjatorką ustanowienia tej uroczystości była Święta Julianna z Cornillon, żyjąca w XIII wieku we Francji. Tamtejszy biskup Jakub z Liege po wyborze na papieża już jako Urban IV wprowadził obchody święta Bożego Ciała w Rzymie w 1264 roku, natomiast papież Jan XXII na początku XIV wieku zatwierdził to święto dla całego Kościoła.
 2. Krakowski biskup Nankier wprowadził Boże Ciało w 1320 roku, podczas synodu krakowskiego, dlatego po raz pierwszy ta uroczystość była obchodzona w Krakowie. W całej Polsce święto zaczęto obchodzić 100 lat później.
 3. Msze Święte dzisiaj w naszej parafii o godzinie 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 wyruszy procesja eucharystyczna (teoforyczna) do czterech ołtarzy, następnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata i zakończenie uroczystości w kościele. Nasz udział w procesji Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W czasie procesji eucharystycznej nadal zachowujemy obowiązujące przepisy sanitarne, czyli dystans lub maseczka.
 4. Boże Ciało to uroczystość „nakazana”, dlatego obowiązuje nas udział we Mszy Świętej. Komunia Święta jest udzielana w naszym kościele pod dwiema postaciami, podobnie jak w Wielki Czwartek, podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej. Przed przyjęciem Komunii Świętej przyklękamy na jedno kolano lub klękamy (jeśli jest to możliwe).
 5. Serdeczne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych, dziewcząt sypiących kwiatkami oraz dla dzieci, które w tym roku przystąpiły do pierwszej Komunii Świętej i odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Tym grupami opiekowała się Pani Katechetka Beata. Dziękuję Liturgicznej Służbie Ołtarza, Panu Damianowi – Szafarzowi Nadzwyczajnemu Komunii Świętej, Panu Organiście Adrianowi i Panu Patrykowi pełniącemu obowiązki Pana Kościelnego. Szczególne podziękowania dla druhów z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za obecność i pomoc organizacyjną. Bóg zapłać wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.
 6. Bardzo dziękuję za przygotowanie czterech ołtarzy, które w odpowiedni sposób nawiązują do dzisiejszej uroczystości oraz tematyki Roku Duszpasterskiego „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” oraz Roku Świętego Józefa Opiekuna Kościoła i Rodziny.
 7. Ołtarze zgodnie z tradycją naszej parafii wykonują mieszkańcy poszczególnych miejscowości: ołtarz pierwszy przy posesji p. Kościug – Chrostowo Wielkie, ołtarz drugi przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe (mieszkańcy ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kaczej, Okrężnej i Krótkiej), ołtarz trzeci przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz czwarty przy posesji p. Pikus – Chojnowo Kolonia. Dziękuję za dekorację naszych domów i posesji. Urzędowi Gminy w Czernicach Borowych za dekorację skwerku przy ulicy Chełchowskiego, a Radzie Duszpasterskiej za współpracę i okazaną pomoc.
 8. Na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła znajdują się książeczki pt. „Śpiewnik na procesję Bożego Ciała” z ciekawymi informacjami na temat zwyczajów eucharystycznych i cudów eucharystycznych w Polsce.
 9. Nabożeństwo czerwcowe w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego, zostanie odprawione na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00. Ta Msza Święta zakończy też „biały tydzień” dla dzieci z klasy czwartej, które w tym roku odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 10:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań, szczególnie z naszej parafii, ponieważ dziś jest pierwszy czwartek miesiąca.
 10. Po uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa przeżywamy dawną oktawę Bożego Ciała i rozpoczynamy obrzędy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. W najbliższą sobotę ta uroczystość odbędzie się w miejscowościach Miłoszewiec i Ostafieje. Msza Święta w kościele o godz. 12:00, a potem modlitwa przy poszczególnych stacjach, według zwyczaju.
 11. Nabożeństwo czerwcowe jest odprawiane w dni powszednie zgodnie z godziną głównej Mszy Świętej, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 lub o godz. 12:00.
 12. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty oraz pierwsza sobota miesiąca – o godzinie 10:00 wotywa ku czci Niepokalanego Serca Maryi, poprzedzona modlitwą różańcową od godz. 9:30.
 13. W pierwszą niedzielę miesiąca czerwca adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo czerwcowe i procesja eucharystyczna zostaną odprawione na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00. Zapraszam całą asystę i dziewczęta do sypania kwiatkami oraz służbę liturgiczną.
 14. W najbliższą niedzielę 6 czerwca pod hasłem „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych” XIV Święto Dziękczynienia. Po każdej Mszy Świętej będzie możliwość złożenia ofiary do puszki na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności w Warszawie.
 15. Jutro w piątek 4 czerwca o godz. 17:45 w kościele odbędzie się spotkanie scholi parafialnej, którą prowadzi i opiekuje się Pan Organista przy współpracy z Rodzicami. Zapraszamy śpiewające dziewczęta, które do należą do naszej scholi lub chciałyby do niej należeć, szczególnie z klasy trzeciej i czwartej.
 16. Bardzo dziękuję za ofiarę materialną na rzecz parafii, złożoną przez Rodziców dzieci, które w tym roku odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego.
 17. Dziękuję również za złożoną ofiarę materialną na dekorację kwiatową w kościele.
 18. Wszystkim parafianom i naszym gościom, którzy przeżywają w tym tygodniu swoje osobiste święta, szczególnie imieniny i urodziny oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, składamy najlepsze życzenia. Chorych wspieramy modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 19. W środę 2 czerwca br. zmarł ksiądz Tadeusz Fijałkowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Rocha w Przewodowie. Odszedł do Pana w 87 roku życia i 62 roku kapłaństwa. W latach 1968 – 1994 był pierwszym proboszczem parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie. Uroczystości pogrzebowe śp. księdza Tadeusza Fijałkowskiego rozpoczną się w czwartek 3 czerwca o godz. 19:00 modlitwą różańcową i Mszą Świętą w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. Natomiast w piątek 4 czerwca w parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Lekowie Mszy Świętej żałobnej o godz. 11:00 będzie przewodniczyć biskup płocki Piotr Libera. Po Mszy Świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego kapłana zostanie złożona w grobie na cmentarzu parafialnym. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 20. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 3 czerwca (czwartek) – Święty Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886). Męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa.
 • 5 czerwca (sobota) – Święty Bonifacy (673-754). Biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa