Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną w tradycji Bożym Ciałem. Inicjatorką ustanowienia tej uroczystości była Święta Julianna z Cornillon, żyjąca w XIII wieku we Francji. Tamtejszy biskup Jakub z Liege po wyborze na papieża już jako Urban IV wprowadził obchody święta Bożego Ciała w Rzymie w 1264 roku, natomiast papież Jan XXII na początku XIV wieku zatwierdził to święto dla całego Kościoła.
 2. Msze Święte w naszej parafii o godzinie 8:30, 10:00 (on-line) i 12:00. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 nabożeństwo majowe z Litanią Loretańską i wyruszy procesja eucharystyczna (teoforyczna) do czterech ołtarzy, następnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata i zakończenie uroczystości w kościele. Nasz udział w procesji Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Boże Ciało to uroczystość „nakazana”, dlatego wiernych Kościoła katolickiego obowiązuje udział we Mszy Świętej.
 3. Msza Święta o godz. 12:00 zakończy „biały tydzień” dla dzieci z klas czwartych, które w tym roku odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego.
 4. Dzisiaj Komunia Święta jest udzielana pod dwiema postaciami, podobnie jak w Wielki Czwartek podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej.
 5. Ostatnie nabożeństwo majowe w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego, zostanie odprawione na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00. Ta Msza Święta zakończy „biały tydzień” dla dzieci z klasy czwartej, które w tym roku odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego.
 6. Po uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa przeżywamy dawną oktawę Bożego Ciała i rozpoczynamy obrzędy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. W najbliższą sobotę Miłoszewiec i Ostafieje – Msza Święta w kościele o godz. 11:00.
 7. Serdeczne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych, dziewcząt sypiących kwiatkami oraz dla dzieci, które w tym roku przystąpiły do pierwszej Komunii Świętej i odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Dziękuję Księdzu Andrzejowi, Panu Damianowi/Panu Stanisławowi – Szafarzowi(om) Nadzwyczajnemu(ym) Komunii Świętej, Panu Organiście i Panu Zakrystianinowi, Liturgicznej Służbie Ołtarza (ministrantom, lektorom i psałterzystkom). Szczególne podziękowania dla druhen i druhów z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za obecność i pomoc organizacyjną. Bóg zapłać wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.
 8. Na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła znajdują się książeczki pt. „Śpiewnik na procesję Bożego Ciała” z ciekawymi informacjami na temat zwyczajów eucharystycznych i cudów eucharystycznych w Polsce.
 9. Bardzo dziękuję p. Wandzie Sosnowskiej z Rodziną za ufundowanie nowego welonu do monstrancji z Najświętszym Sakramentem, który dziś po raz pierwszy będzie używany w procesji eucharystycznej.
 10. Bardzo dziękuję za przygotowanie czterech ołtarzy, które w odpowiedni sposób nawiązują do dzisiejszej uroczystości oraz tematyki Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
 11. Ołtarze zgodnie z tradycją wykonują następując miejscowości naszej parafii: ołtarz pierwszy przy posesji p. Plucińskich – Chrostowo Wielkie, ołtarz drugi przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe (mieszkańcy ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kaczej, Okrężnej i Krótkiej), ołtarz trzeci przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz czwarty przy posesji p. Pikus – Chojnowo. Dziękuję za dekorację naszych domów i posesji, a Radzie Duszpasterskiej za współpracę i okazaną pomoc.
 12. W piątek 31 maja przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w tradycji nazywane świętem Matki Bożej Jagodnej. Maryja jest świątynią Ducha Świętego od chwili Zwiastowania i niesie go innym, jak swojej krewnej Elżbiecie podczas nawiedzenia jej domu.
 13. W piątek po uroczystości Bożego Ciała Biskup Płocki udziela dyspensy od pokarmów mięsnych dla wiernych diecezji płockiej i przebywających tego dnia w naszej diecezji.
 14. W sobotę 1 czerwca świętujemy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji wszystkim dzieciom, szczególnie z naszej parafii, składamy serdeczne życzenia z pamięcią w modlitwie podczas nabożeństwa czerwcowego. Tego dnia bowiem rozpoczyna się miesiąc czerwiec, w którym czcimy Najświętsze Serce Jezusa.
 15. Nabożeństwo czerwcowe będzie odprawiane w dni powszednie zgodnie z godziną Mszy Świętej, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 lub o godz. 12:00.
 16. W tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca – o godzinie 10:00 wotywa ku czci Niepokalanego Serca Maryi i nabożeństwo czerwcowe, poprzedzona modlitwą różańcową od godz. 9:30.
 17. W pierwszą niedzielę miesiąca czerwca adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo czerwcowe i procesja eucharystyczna zostaną odprawione na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00. Ponownie zapraszam całą asystę, poczty sztandarowe, służbę liturgiczną i dziewczęta do sypania kwiatkami.
 18. W najbliższą niedzielę 2 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi” będziemy obchodzić XVII Święto Dziękczynienia, nawiązujące w tym roku do postaci Świętej Jadwigi Królowej, której relikwie zostaną wprowadzone do świątyni. Po każdej Mszy Świętej będzie możliwość złożenia ofiary do puszki na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności w Warszawie.
 19. Wszystkim parafianom i naszym gościom, którzy przeżywają w tym tygodniu swoje osobiste święta, szczególnie imieniny i urodziny oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, składamy najlepsze życzenia. Chorych wspieramy modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Wszystkim życzymy dobrej, spokojnej i błogosławionej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, dziękując za każde dobro i modlitwę. Pamiętamy o wszystkich służbach i instytucjach, które pełnią dyżury dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę na drodze w trakcie różnych podróży w czasie długiego weekendu.
 20. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
 • 1 czerwca (sobota) – Święty Justyn (†165). Największy apologeta chrześcijański II wieku, który poniósł śmierć męczeńską za wiarę podczas prześladowań za cesarza Marka Aureliusza.
 1. Chrystus Pan nazwał swoje Ciało prawdziwym pokarmem, a swoją Krew prawdziwym napojem. Msza się kończy i Msza się zaczyna, ponieważ Jezus żyje i jest obecny wśród nas, szczególnie w Eucharystii. Bóg jest tak blisko, że w każdym tabernakulum jest skrawek nieba na ziemi. Z wiarą starajmy się przyjąć tę trudną, lecz piękną prawdę, aby trwać w niej przez wszystkie dni naszego życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa